"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İsrail’e bir Moritz yeter

Süleyman KÖSMENE
18 Mayıs 2021, Salı

İsrail Kural Tanımıyor

İsrail kural, kutsallık, insanlık, hak, hukuk tanımıyor. Ona hukuk, insanlık dersi vermeli. Şimdiye kadar verilmemesi büyük gaftır. Vermemekle beraber, sırtlarının sürekli sıvazlanması gözden kaçacak bir facia değildir.

Onların sırtlarını kim sıvazladı ise, Peygamber Efendimizin (asm) diliyle onlara kim Garkad Ağaçlığı yaptı ise hesabı onlara sormalı. Kudüs’ü çiğnemenin, Mescid-i Aksa işgalinin Allah katında bir karşılığı olacaktır. 

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunanistan, İngiltere’yi arkasına alarak bir maceraya niyetleniyor. Anadolu’yu işgal etmek… Yunanistan Başbakanı Venizelos, İngiltere Başbakanı Lloyd George ile gizli bir anlaşma yapıyor. Yunan Kralı I. Aleksandros da bu anlaşmayı onaylıyor.  

Anlaşmaya göre Yunan ordusunun elli bin kişilik bütün levazımatı, mühimmatı İngiltere tarafından karşılanacaktır. Yunan ordusu ansızın Anadolu’ya girecek ve Anadolu’yu işgal edecektir. 

Bediüzzaman’ın Duâsı

Saldırının yapılmasına bir gün kala, Bediüzzaman’ın duâsını Molla Süleyman’ın hatırasından dinleyelim: “Yunan Başbakanı Venizelos, İngiliz Başbakanı Lloyd George’dan 50 bin kişilik silâh alıyor. Bu silâhlarla Anadolu’ya taarruz edecekleri sırada, bir Cuma gecesi Bediüzzaman, namazdan sonra duâya başladı. O gece sabaha kadar uyumadı. Devamlı duâ etti: 

“Ya Rabb! Senin askerin daha çoktur. Bu mel’unlara fırsat verme!”

”Sabahleyin, ben Divanyolu’ndan gazetesini ve çorbasını almaya çıktım. Gazeteler Yunan Kralı I. Aleksandros’u maymun ısırdığını, maymunun ise öldürüldüğünü yazıyordu. 

Gazeteyi görünce, Bediüzzaman çok sevindi ve gülerek: “Bir kalem getir de Süleyman, bu hayvanın arkasından bir mersiye yazalım.” dedi.” 1

Meğer o gün akşam vakti kral evinin bahçesinde dolaşırken Moritz isimli maymunu tarafından ısırılıyor. Ve kan zehirlenmesi neticesinde 27 yaşında ölüyor. Maymunu da vurarak öldürüyorlar. Tarih, 25 Ekim 1920. Lloyd George, bu şok hadise için, “Tarihin akışını değiştiren bir hadise” diyor. 

Oysa anlaşılıyor ki, bu şok hadisenin arkasında da nice makbul duâlar vardır. 

Mücahid Bir Hayvan Mersiyesi

Bediüzzaman’ın bu hadise üzerine Moritz adındaki bahtiyar maymun için yazdığı mersiye şöyledir:

(Vema ya’lemu cünûde rabbike illa hu) 2

İşte o cünuddan bir gazi-i şehid, Nev-i hayvandaki meymun-u saîd.

Ey maymun-u meymun! Mü’minleri memnun, Kâfirleri mahzun, 

Yunan’ı da mecnun eyledin! 

Öyle bir tokat vurdun ki, siyaset çarkını bozdun. Lloyd George’u kudurttun.

Venizelos’u geberttin. Mizan-ı siyasette pek ağır oturdun! 

Ki, küfrün ordularını, zulmün leşkerlerini bir hamlede havaya fırlattın. 

Başlarındaki maskelerini düşürüp maskara ederek, bütün dünyayı güldürdün. 

Cennetle mübeşşer olan hayvanların isrine gittin. 

Cennette saîdsin; çünkü gazi, hem şehitsin.” 3

Kader Bizi Kendimize Çağırıyor!

Yunanlıya bir Moritz yetmişti. Şimdi siyoniste yetmeyecek midir? Allah dilese bir virüsünü musallat eder ve siyonistin işini bitirir. Allah’ın görünmeyen ordusu çoktur. 

Ama her halde biz de imtihandan geçiyoruz. Bunu atlamayalım! 

İsrail bugün vahşette ilerliyor. Dünyanın bir kısmı şaşkın, bir kısmı hâlâ korumacı… İslâm âlemi mahzun. İsrail çıldırmış! Canlarımıza saldırmak ve öldürmek yetmedi, kutsallarımıza saldırmaya başladı. 

Biz dünyaya çok daldık. Ruhumuzu kaybettik. Kader bizi yeniden ruhumuza çağırıyor. Bu çağrı bir musîbet eliyle yapılıyor. 

Biz bencilliğe çok yattık. Mabetlerimizi ve inançlarımızı değil sadece, ortak yanlarımızı kaybettik. Oysa biz kardeştik, mü’min’dik, Müslim’dik, insandık, aynı tarihi, aynı dini, aynı kıbleyi, aynı kitabı, aynı toprakları paylaşıyorduk. Kader bizi yeniden bizi biz yapan değerlere çağırıyor. Bizi kendimize çağırıyor.  

Dipnotlar:

1- Bilinmeyen Taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursî, s. 194. 2- Rabbinin ordularını Ondan başkası bilemez.” Müddessir Sûresi, 74:31. 3- Eski Said Eserleri, Rumuz, s. 371, 372.

Okunma Sayısı: 2536
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Karameşe

  18.5.2021 20:07:00

  Çok güzel kaleminize sağlık

 • Ahmet Şimşek

  18.5.2021 16:55:34

  "Yunanlıya bir Moritz yetmişti. Şimdi siyoniste yetmeyecek midir?" buyuruyorsunuz. Tabiiki yeter! Ama "DUA EDECEK BİR DE BEDİ'UZZAMAN LÂZIM" değil mi?

 • Neslinur

  18.5.2021 15:09:34

  Muhterem Süleyman ağabey, emeğinize sağlık hissiyatımıza tercüman olmuş yazınız. Alman düşünürün dediği gibi:dünya hassas kalpler için cehennemdir. Zulümlerle biraz daha kirlenmiş olan bu asırda rabbimize yalvarıyoruz yakarıyoruz tez zamanda zalim siyonistleri kahrü perişan eylesin kutsal mabed KUDÜS hıfzı ilahi altında olsun amin. Cengaver ruhlu filistinli kardeşlerimiz , evlat acılarıyla yürekleri dağlanmasın. Bir baba eşini ve dört evladını kaybediyor bir defa da bu nasıl dayanılası bir acıdır yarabbi!!!! Rabbime yalvaralım üstad hz lerinin duası filistin uygur arakan lı zulme maruz kalmış bütün ehli imanın üzerinde tecelli etsin. Amin .Yüreğimin yarısı mekkedir, geri kalanı medine dir üstünde bir tül gibi Kudüs vardır Nuri Pakdil.

 • Basri Özdemir

  18.5.2021 11:40:40

  S.A.Allah razı olsun kalemine kuvvet versin .Zalimler için yaşasın cehennem

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı