"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Buluşmanın yeni adı: Bediüzzaman Mevlidleri

Ahmet ÖZDEMİR
21 Mayıs 2016, Cumartesi 09:15
İslâm toplumlarında, Mevlid-i Nebevî okuma veya okutma geleneği çeşitli şekillerde (doğum, ölüm, evlenme, sünnet vb.) devam eden güzel bir gelenektir. Merhûm Süleyman Çelebi’nin yazdığı asıl adı “Vesiletü’n-Necat” olan Mevlid-i Şerif çeşitli vesilelerle yüzyıllardır okuna gelmiştir.

Mevlidler, Müslümanları bir araya getiren güzel bir vesile olarak kabul edilmektedir. Bu güzel âdetin kıyamete kadar devam etmesi temennimizdir. Bediüzzaman, mevlid okuma geleneğini şu sözleriyle değerlendirmektedir: “Mevlid-i Nebevî ile Mi’raciyenin okunması, gayet nâfi ve güzel âdettir ve müstahsen bir âdet-i İslâmiyedir. Belki hayat-ı içtimaiye-i İslâmiyenin gayet lâtîf ve parlak ve tatlı bir medar-ı sohbetidir. Belki, hakaik-i imaniyenin ihtarı için en hoş ve şirin bir derstir. Belki, imanın envârını ve muhabbetullah ve aşk-ı Nebevîyi göstermeye ve tahrike en müheyyiç ve müessir bir vasıtadır. Cenâb-ı Hak bu âdeti ebede kadar devam ettirsin. Ve Süleyman Efendi gibi Mevlid yazanlara Cenâb-ı Hak rahmet etsin, yerlerini Cennetü’l-Firdevs yapsın. Âmin.” (Mektubat, 24. Mektubun 2. Zeyli, s. 510)

Said Nursî’nin 23 Mart 1960 tarihinde bâki âleme göç etmesiyle birlikte Türkiye’nin çeşitli illerinde Nur Talebeleri ve sevenleri tarafından değişik programlarla anılmaya ve anlatılmaya başlandı. Başta Peygamber Efendimiz (asm) olmak üzere Hz. Bediüzzaman, Nur Talebeleri ve şehitler için hatm-i şerif ve Mevlid-i Şerif okutma âdeti ise, ömrünün önemli kısımlarının geçtiği Van, Urfa ve Isparta şehirlerinde gerçekleşti. 1990 yılında Ankara Kocatepe Camii’nde okunan mevlid üzerinde büyük fırtınalar koparıldı. Günümüzde Şanlıurfa, Van, Bursa ve Denizli illerinde mevlid okutma geleneği devam etmektedir. Bu illere her yıl yenileri katılmaktadır.

Şimdiye kadar bu mevlidlere ülkenin her tarafından yüz binlerce, belki milyonlarca insan katılmış, ama hiçbir kimsenin burnu dahi kanamamış, asayişi bozacak hiçbir olaya rastlanmamıştır. Bediüzzaman mevlidlerine yurdun dört bir yanından katılan sessiz çoğunluklar, bayram havasında devam eden günün arkasında birlik ve beraberlik mesajları vererek dağılmaktadır. Kullanılan mekânlar eskisi gibi düzenli, temiz ve iç açıcı olarak bırakılmaktadır. Çevre esnafı kepenk kapatmak yerine ertesi yıla takvim düşmektedirler. O gün ilk defa tanışmanın verdiği mutluluklar ömür boyu devam etmektedir.

Bediüzzaman mevlidlerinden Van, Isparta, Bursa ve Ankara-Kocatepe mevlidlerine katılarak o coşkulu kalabalıkları görmek ve pek çok kimseyle tanışıp sohbet etmek nasip oldu. Her bir Bediüzzaman mevlidinin bizde bıraktığı izler ise, hayatımızda büyük yer tutmaktadır.

İlk defa 1976 yılında Van Mevlidi’ne katılmıştım. 1980 yılında okunan Isparta Mevlidi’ne giderken duyduğum heyecanı unutamıyorum. Mevlidden bir gün önce sabah namazından sonra Ankara’dan çıkan konvoyumuz Emirdağ, Bolvadin, Barla üzerinden Isparta’ya ulaştığında akşam ezanı okunuyordu. O güzel günleri Arayışlar ve Barla Rehberi adlı eserlerimizde okuyabilirsiniz. 

Isparta yıllarca Said Nursî’ye olan sevgisini gösterdi ve ona hep sahip çıktı. Onun hayranları da her yıl artan bir sayı ve şevkle şehri ve yaşadığı, gezdiği yerleri ziyaret etmektedir. 

Bediüzzaman’ın talebeleri bu yıl da 22 Mayıs 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Terminal Camii’nde Mevlid okutarak bir kere daha üstadlarına olan sevgilerini tazelemek istemektedir. 

Bediüzzaman’ın “vatan-ı aslim” dediği Isparta’ya yurdumuzun her köşesinden nurlu insanların bu mutlu güne şahitlik etmek için hazırlandıklarını duyuyor gibiyim.

Isparta, o gün tarihi günlerinden birini daha yaşayacak ve o nurlu kalabalığa ev sahipliği yapacak. Birbirlerini ilk defa gören binlerce insan muhabbetle kucaklaşacak. Öğle namazı kılınacak ve arkasından mevlid programı başlayacak. Risale-i Nur’dan dersler yapılacak. Sonunda uzunca bir duâ dinleyeceğiz. Mevlidin ve okunan hatimlerin sevabı Hz. Âdem’den (as), Hz. Muhammed’e (asm) kadar bütün peygamberlere, sahabelere, tabiîne, tebe-i tabiîne, müctehitlere, aktablara, imamlara, şehitlere, Üstad Bediüzzaman Hazretlerine, vefat eden umum Nur talebelerine ve mevlide katılan cemaatin ahirete göç etmiş yakınlarının ruhlarına ayrı ayrı ithaf edilecek. Cemaat yapılan bu duâya cânı gönülden hep bir ağızdan “Âmin! Âmin! Âmin!” diyecek. 

Ispartalılar bu kalabalığı belki bir rüya gibi yorumlayacaklar. Mevlidin verdiği sevinç simalarından okunacak. Namazı müteakip tekrar kucaklaşmalar başlayacak. Dostlardan ayrılmak belki zor gelecek. Sözler “seneye tekrar görüşmek dilek ve temennisiyle” diye bitecek. Gün boyu devam eden izdiham akşama doğru azalmaya başlayacak. 

Bediüzzaman mevlidleri bir vuslattır, bir kavuşmaktır. Isparta Mevlidi’nde buluşmak duâsıyla…

Okunma Sayısı: 2680
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı