"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zülfikar

Ali Demir
02 Temmuz 2022, Cumartesi
Zülfikar, Resûl-i Ekrem Efendimizin (ASM) Hz. Ali’ye (RA) verdiği meşhur çatal uçlu kılıç olup, ahir zamanın eşhas-ı mühimmesinden olan Mehdî’nin son savaşında bu kılıcı kullanacağı bazı kaynaklarda nakledilmiştir. (TDV İslam Ansiklopedisi)

Üstad Bediüzzaman Hazretleri ise, Risale-i Nur Külliyatından tanzim ettiği mühim bir eserine bu ismi vermiştir. Buna benzer tanzim edilmiş eserlere Külliyat içinde rastlanılmakta olup, bu risalelerin son kısımlarına Külliyat içinde neşredilmemiş bir kısım mektup ve risaleleri derç ettiği de anlaşılmaktadır. Asa-yı Musa, Tılsımlar, Nur Çeşmesi, Siracunnur gibi… Ve bu eser Yeni Asya Neşriyat olarak da 2017 yılında neşredilmiştir.

Üstad, Zülfikar Risalesi girişinde “Bu acib asırda ehl-i iman, Risale-i Nur’a ve ehl-i fen ve mektep muallimleri Asâ-yı Mûsa’ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hafızlar ve hocalar dahi Zülfikar’a şiddetle muhtaçtırlar” ifadesiyle bu mecmuanın ehemmiyetine dikkat çekmiş ve hususan diyanet sahasında hizmet görenlerin bu risaleye olan ihtiyaçlarını beyan etmiştir.

Zülfkarın girişinde “BU MECMUA, ÜÇ MAKAM VE BİR HÂTİMEDİR” yazılmış ve muhteva olarak, Onuncu Söz, On dokuzuncu Mektub ve Yirmi Beşinci Söz; Mu’cizat-ı Kur’aniye Risalesi ve Zeyillerinden bahsedilmiştir. Ve yine Üstadın ifadesiyle “..i’caz-ı Kur’ânî bahsindeki ekser ayetlerin medar-ı şüphe ve itiraz olmuş aynı yerlerde, i’cazın lem’aları ve Kur’ân’ın güzel nükteleri ispat edilmiş” denilmektedir.

Bediüzzaman hazretleri bu mecmuaya Zülfikar ismini vermekle, Hz. Ali (RA) iki tarafı keskin ve çatal uçlu kılıcına izafeten, hem felsefi materyalist akımlara cevap, hem de en temel akideden olan, öldükten sonra dirilme yani haşir, Peygamberimiz (ASM) ve Kur’an hakkındaki şüpheleri izale etmek maksadını takip ettiği müşahede edilmektedir. Üstadın Hafızlar ve Hocalara özellikle tavsiye etmesindeki gayesi, ahir zamanda yaşanacak inkılaplar ve gelecek hücumlar karşısında ehl-i dinin sarsılmadan rahatlıkla cevap verebilmeleri için, onların ve dahi ehl-i imanın eline keskin bir kılıç manasında delillerle ispat edilmiş hakikatleri vermektir.

Zülfikarı baştan sona okuduğumuzda dikkatimizi çeken bir kısım ilave bahislerin var olduğunu görmekteyiz. Hassaten “Üçüncü Makam- Mu’cizat-ı Kur’aniye Risalesi ve Zeyilleri” bölümünde mevcut neşredilen Külliyat içinde bulamadığımız risalelerin bu mecmuanın bu bölümünde neşredildiğini görmekteyiz. Sathi bir nazarla bakıldığında Yirmi Beşinci Söz ve Zeyilleri gibi anlaşılan “ÜÇÜNCÜ MAKAM’ın Dördüncü Zeyli” içinde; Yirmi Dokuzuncu Mektubun Sekizinci Kısmından ve Üstadımızın tabiriyle, “…huruf-u Kur’âniye ne kadar muntazam, esrarlı ve manalı olduğunu gösteren RUMUZAT-I SEMANİYE namındaki sekiz küçük risalelerden” kısımlarının derç edildiği görülecektir.

Mektubat Mecmuasında 29. Mektub Sekizinci Kısmın RUMUZAT-I SEMANİYE olduğu ifade edildikten sonra “ileride neşredileceği” notuyla mecmuaya dahil edilmeyen bu risalenin sekiz remzinden, “ikinci Remiz ve Mühim Bir Zeyli, Üçüncü Remiz, Beşinci Remiz, Altıncı Remiz, Sekizinci Remiz” kısımları Zülfikar’da neşredilmiştir.

Meraklılarına istifadeye medar olması temennisiyle, Üstadımızın Zülfikar hakkındaki başka bir tarifine inşallah diye yazımızı noktalayalım:

“Bu mecmua büyük bir bahçedir. Her adam her meselesini, her meyvesini elde edemez. Ne kadar bilse kârdır. Baştaki kısımdan herkes ve nısf-ı âhirden ehl-i ilim tam istifade edebilir. Bütününü bilemedim diye vazgeçme, TEKRAR İLE OKU.”

Okunma Sayısı: 1501
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  3.7.2022 05:14:30

  " Yakında tab'edilecek "Mu'cizeli Kur'an"da Hâfız Osman hattı aynen muhafaza edilmekle beraber; Kur'anın lafzî mu'cizeleri gösterilmiştir. Bu Kur'anın Âlem-i İslâm başta olmak üzere bütün dünyaca ne büyük bir alâka ile karşılanacağı şübhesizdir. Bütün bunlar, Risale-i Nur'un dünya çapında muazzam bir boşluğu doldurmakta olduğunun delil ve emareleri değil midir? Bütün beşeriyet, Kur'ana ve dolayısıyla asrımızda onun manevî i'cazını isbat ve beyan eden Risale-i Nur'a muhtaçtır." Tarihçe-i Hayat - 712

 • S.topuz

  3.7.2022 05:12:01

  "Japonya ve Kore'de de Risale-i Nur'un birçok okuyucuları bulunmaktadır. Kore Harbi münasebetiyle Türkiye'den Kore'ye giden müteaddid Nur talebeleri tarafından bütün külliyat oraya götürülmüş; bu eserlerin bir kısmı Japon üniversitelerine ve bir kısmı da Kore kütübhanelerine hediye edilmiştir. Bu vesile ile Japonya'daki İslâm cemaati de, Risale-i Nur'dan istifade etmeye başlamıştır. Hindistan ve Endonezya'daki müslümanlar da Risale-i Nur'dan mahrum kalmamışlardır. Hacca giden bir Nur talebesi tanıştığı bir Hindli âlime Risale-i Nur Külliyatını hediye etmiş ve o âlim de eserleri Hindçeye tercüme edeceğini ve bunun kendisi için büyük bir vazife olduğuna inandığını söylemiştir. Amerika'daki Waşington Câmiine bazı risaleler hediye edilmiş ve buradaki Müslümanların da bu eserlerden istifadeleri sağlanmıştır." Tarihçe-i Hayat - 711

 • S.topuz

  3.7.2022 05:07:22

  "Bu cümleden olmak üzere, Almanya'da Berlin Teknik Üniversite Mescidine Risale-i Nur Külliyatı konulmuş ve Şarkiyat Üniversitesi İlahiyat bölümünde Risale-i Nur hakkında konferans tertib edilmiştir. Almanya'daki İslâmî fütuhatta, Risale-i Nur'un büyük rolü olmuştur. Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde Hâfız Ali Efendi tarafından açılan dershanede Risale-i Nur dersleri de okutturulmakta ve yüzlerce Risale-i Nur talebesi yetişmektedir. Finlandiya'da İslâm Cemaati Reisi tarafından Risale-i Nur neşredilmekte ve bu sayede birçok Finli Müslüman olmaktadır. Tarihçe-i Hayat - 711

 • S.topuz

  3.7.2022 05:05:15

  "Pakistan'da münteşir Arabça ve İngilizce gazete ve mecmualarda Üstad ve eserleri okuyuculara tanıtılmış; Türkiye'deki İslâmî inkişaf, Risale-i Nur faaliyetinin bir semeresi olarak belirtilmiş, Üstad Bedîüzzaman Âlem-i İslâmın manevî lideri olarak zikredilmiş ve "Hazret-i Bedîüzzaman Said Nursî" diye hakkında birçok makaleler yazılmıştır. Bugün Risale-i Nur, İslâm âlemince, İslâmiyete yöneltilen hücumları kıran bir sedd-i Kur'anî olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir. Risale-i Nur Avrupa, Amerika ve Afrika'da da hüsn-ü teveccühe mazhar olmuş; başta bahtiyar Almanya ve Finlandiya olmak üzere, birçok memleketlerde okunmaya başlanmıştır." Tarihçe-i Hayat - 711

 • Muzaffer Erol

  2.7.2022 16:25:01

  Zülfikar Risalesi aldığı isim ve içindeki kıymettar hakikatler, manalar, mucizeler, manevi hazineler güzel ifade edilmiş. Asrın insanlarını imna edecek deliller ve inkarları Hz. Ali'nin kımıcı gibi parçalayacak Kur'an mucizelerini ihtiva eden Zülfikar'ın okunması tavsiye edilmiş. Bediüzzaman Zülfikar Mucizat-ı Ahmediye ve Kur'aniye Mecmuası ismini taşıyan bu önemli eserini 1951 yılında Papalık makamına göndererek İslam dinini, Hz Peygamberimizi (asm) ve Kur'anı mucizeleriyle, Haşri ispat eden Onuncu sözü ve birçok hakikatleri takdim ve tebliğ etmiştir...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı