"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gazzeli feryad ediyor: Müslümanlar nerede?

Ali FERŞADOĞLU
04 Aralık 2023, Pazartesi
Gazzeli kadın, Filistinli çocuk feryad ediyor: “Müslümanlar nerede? İnsan hakları savunucuları nerede? Filistinlileri çile çekmeye, açlığa, yıkıma terk ettiniz, neredesiniz!?”1

Öyle ise, hepimiz aklımızı başımıza alıp vicdanımızla kendimize sormalıyız; neredeyiz biz? Türkiye dahil, İslam alemindeki “Müslümanlar nerede?”  

Ey Gazzeli ana, Filistinli çocuk! Müslümanlar “Cehl-i mürekkeb içinde, tembellik döşeğinde, gaflet uykusunda...”2  “Cehâlet, zaruret, ihtilâf (bölücülük) düşmanları” ile çepe çevre kuşatılmış; “Peygambere tâbi olmayıp zulüm eden haydut” yöneticilerin “istibdatın zulüm ve tahakkümü” altında esir! 

Müslümanlar, “Reisleriniz (yöneticileriniz) malınızı ceplerine indirip hapsettikleri gibi, akıllarınızı da sizden almışlar veya dimağınızda hapsetmişler”3 denen bir zilletin, “Hayvaniyetten gelme istibdat zulüm ve tahakküm”ü4 altında inim inim inliyor! Ki, “Cehaletimizin silahıyla, asıl bizi mahveden, içimizdeki, garip namlar ile hüküm süren parça parça istibdatlar idi ki, hayatımızı tesmîm etmiş idi (zehirlemişti). Fakat, yine kabahat, o küçük istibdatların pederi olan istibdad-ı hükûmete aittir.”5

Müslümanlar, “Düşmanımız ve bizi mahveden, cehâlet ağa, oğlu zaruret efendi ve hafîdi (torunu) husumet bey”6 ile cedelleşiyor! “Riyaset-i şahsiyenin (tek adamın)”7 istibdat ile boğuşuyor! Ki, “İstibdat tahakkümdür, muamele-i keyfiyedir, kuvvete istinad ile cebirdir, rey-i vahiddir, su-i istimalata (yolsuzluk vs.) gayet müsait bir zemindir, zulmün temelidir, insaniyetin mahisidir (mahvedenidir).”8  

Müslümanlar Deccalizm ve Kemalizmin baskısı altında sıyrılmaya çalışıyor! 

Bazı Müslümanlar, kaffelerde, kahvelerde, oyunda, oynaşta! Müslümanlar, on binler çocuk, hasta, masum insanın hapsedildi; mal mülklerine el konuldu, aç, sefil, perişan edildi…   

Üstelik Müslümanlar “fakr ve zaruret” yani, yüksek enflasyon, faiz, pahalılık ve zamlardan başlarını kaldırıp imdadınıza gelemiyor ey Gazzeli ana, Filistinli çocuk! Ama, sana müjde!.. 

Müslümanlar “cihad-ı manevi” tahsilinde; diplomalarını alıp her biri bir kıtanın başına geçecek! 

Dipnotlar: 

1-Türkçe BBC, Yeni Asya, 29 Kasım 2023.; 

2-Sözler, Enst./intr., s. 243.; 

3-bknz., Divan-ı Harb-i Örfi, s. 23.; 

4-Tarihçe-i Hayat, s. 77.; 

5-Münâzarât, s. 31.; 

6-Age., s. 69.; 

7-ESDE, Nutuk, yeni tanzim, s. 196.; 

8-Münâzarât, s. 15.  

Okunma Sayısı: 1191
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  4.12.2023 17:37:01

  ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER için yaşasın CEHENNEM!

 • S.topuz

  4.12.2023 17:36:16

  "Nasrum min Allahi ve Fethun garîb ve beşşirissabirîn!" "Allah'ın yardımıyla FETİH çok yakındır, sabredenleri müjdele!" "La tegnedü min Rahmetillahi!" Allah'ın Rahmetinden ümit kesmeyin! "Allahü veliyyillezîne amenü!" Allah iman edenlerin dostudur! La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah bizimle BERABERDIR! Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" Allah'ın c.c gücü her şeye yeter! ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!"

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı