"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz!

Ali FERŞADOĞLU
22 Haziran 2024, Cumartesi
AKP iktidar olmazdan evvel, dini değerlere saygı büyük; dindarlar güvenilir, dürüst ve itibarlıydı. “Din ile dünyanın saydına (avına)”1 çıkan; dinin ve dindarlığın içini boşaltan iktidar, muhip ve şakşakçıları hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz!

2006’da zinayı suç olmaktan çıkarıp; ayrıca kimliklerden “Dini İslam” ibaresini çıkaran iktidar, muhip ve şakşakçıları hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz! İslâmın adalet prensiplerinden birisi, “Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez”;2 suçun şahsîliği esastır; suçu tesbit edilinceye kadar zanlı masum iken onları yıllardır hapse atan; “İslâmiyetin bir kanun-u esasîsi (anayasa maddesi) olan hadîs-i şerîfte ‘Seyyidü’l kavmi hadimuhum/yani memuriyet, emirlik ise, reislik değil, millete bir hizmetkârlık’3 yani, dindar yönetici, reis, hakim değil, hizmetkâr iken; “Riyaset-i şahsiye” (şahsa dayalı yönetim sistemi)4 ile Türk tipi ucûbe “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi”ni getirip “yasama/kanun çıkarma, icra/yürütme, uygulama ve yargıyı (kontrolü)” tek adamın eline veren iktidar, muhip ve şakşakçıları hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz!

Kendini dindar diye lanse edip, din ile dindarlıkla hiçbir ilgisi olmayan despotizmin, vahşi kapitalizmin, Kemalizmin müstebit kurallarını dinden kaynaklanıyormuş gibi gösteren; dine, dindarlığa büyük bir iftirayı yapan; hak, hürriyetleri ayaklar altına alan; adaleti felç, eğitimi mefluç eden iktidar, muhip ve şakşakçıları hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz!

Emaneti, işi, ihaleleri, makamları liyakatliye, hak edene değil akraba ve partidaşlarına yağmalatan iktidar ve muhipleri hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz!

2002’de dış borç 130 milyar iken, 2024’te, 486 milyar dolar yapanlar; 2022’de çeyrek altın 26 lira, 2023’te marul 30 lira; emeklinin maaşını 10 bin lira yapan iktidar, muhip ve şakşakçıları hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz! Yüksek enflasyona, faize, haksız paylaşıma dayanan gayr-i adil gelir dağılım ekonomik politikaları İslâmî mi, insanî mi, ahlâkî mi; yoksa sömürücü, vahşi kapitalizm, Kemalist politikalar uygulayan iktidar ve muhipleri hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz!

Filistin’i kan gölüne çevirip, masum çoluk-çocuk, kadınları katleden İsrail ile dost olup ilişkileri ve ticareti en yüksek seviyelere çıkaran iktidar, muhip ve şakşakçıları hiçbir şey olmamış gibi sokağa çıkamaz! Daha sayalım mı?

Dipnotlar: 

1-Münazarat, Enst./inter, s. 119.; 

2-En’âm Sûresi, 164; vd.; 

3-Mişkatü’l-Mesabih, hadîs no: 3925, vd.;”

4-ESDE, s. 110.

Okunma Sayısı: 1504
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cengiz A.

  22.6.2024 12:09:54

  Güzel yazınız için teşekkürler. Bence biz hiç endişe etmeyelim; Rabbim onları acı bir akıbete doğru yavaş yavaş sürüklüyor. Aklı olanlar artık AKP'yi desteklemeyi bıraksın, vesselam.

 • Erhan

  22.6.2024 10:30:10

  Vicdanen söylüyorum! gerçekten ülkeyi bu hale ben getirmiş olsaydım bu tablo karşısında herhalde onurumla intihar ederdim. ama adamlara bakıyorsun kuyruğu dik tutmaya çalışıyorlar, hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar, ne vicdan var insanlar da, nasıl bir imana sahipler bunlar? 10.000 TL emekli maaşı alıp 7500 TL ev kirası ödeyen insanları hiç mi düşünmüyorlar? adamların altı üstü yalan palavra hep tozpembe hayaller pazarlamaya çalışıyorlar ve ne yazık ki bundada da başarılı oluyorlar. biz millet olarak ezik yaşamaya sömürülmeye alışmışız herhalde o yüzden sesimiz çıkmıyor. 486 milyar $ dış borç, bugüne kadar 100 milyar $ özelleştirmeden elde edilen gelirler, 22 yılda 1 trilyon $ cari açık, görevi aldıklarında 1 $, 1,50 TL. 1 litre benzin 1,25 TL şimdi 1 $ 33 TL. 1 litre benzin 45 TL ve yap işlet soy soğana çevir Devret projeleri de , cabası, halk olarak bizim hiçbir şekilde sesimiz çıkmıyor çok yazık. derhal, hemen, yarın, SEÇİM

 • Mevlüt KILINÇKAN

  22.6.2024 10:03:21

  Sayın yazar! Güzel özetlemişsin. Ancak bu senin sözlerin utanma duygusu olanlar içindir. Bunların yüzü yüz değil, sanki kösele. Hiçbir kötü icraatı üzerlerine almazlar. Bütün iyilikler bunlardan -tevbe ya Rabbi - kötülükler başkalarından. Belki de bunlar kendilerini mücahid, yağmaladıklarını da ganimet kabul ediyorlardır. Onun için gayet rahatlar. Rahat rahat sokağa da caddeye de çıkarlar. Sen yine de yazmaya devam et. "Fezekkir in nefe'astizzikra" Eğer fayda verirse öğüt ver, veya sen öğüt ver,mutlaka faydası olur. Teşekkürler. Selamlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı