"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İktidar “hata” etmiyor, her şeyi çökertiyor!

Ali FERŞADOĞLU
18 Mart 2024, Pazartesi
“AKP politikalarının dindarlıkla ilgisi yok” (7 Mart 2024) başlıklı yazımız üzerine fanatik AKP taraftarı bir kardeşimiz, “Halbuki insan hatadan hâlî olmadığı için… Sahabeler de insandırlar, hatadan, hilaftan hâlî…”1 olmadıklarına göre, RTE da hata eder!” diyerek “dini ve dindarlığı” kullanarak dehşetli bir kıyas-ı maalfarık yaptı. Halbuki, “hata” başka, “kasten ve teammüden” işlemek başka. Ve cinayetleri bile bile müdafaa etmek daha başka bir cinayet!

“Hata”, bilmeyerek ya da istemeyerek yapılan yanlışlık ve yanılmadır. “Kast ve taammüden” ise, şuuru yerinde iken, önceden düşünüp tasarlayarak, bilerek, isteyerek yapılan yanlış fiillerdir.

AKP iktidarı, lideri hata etmiyor, bile bile ve kasten söz ve icraatlarda bulunuyor. “Kanun/yasama, icra ve yargı”yı bile bile tekele alarak bile bile istibdat yapıyor. Binlerce masumu bile bile “terörist” ilan edip cezalandırdı. 

Bunu şuradan da çıkarıyoruz: “15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağıyla ilgili adli ve siyasi süreçlerin işletilmesi, darbe kalkışmasının askeri ayağı Yurtta Sulh Konseyi’nin, siyasi bir taraf ve grupla ilişkilerinin belirlenmesine ilişkin araştırma önergelerini” bile bile, kasten, taammüden reddedildi.2 Madenlerdeki ölümlerin araştırılması önergesi, ‘Man Adası’ belgeleri - Kasım 2017; 15 Temmuz darbe girişiminin ve siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi, Çorlu’daki tren kazası -Temmuz 2018, Vatandaşı yoksulluğa sürükleyen sebepler, Kur garantili mevduat sisteminin getireceği borç yükü, Elektriğe yapılan zamlar vs. gibi binler kanun teklifi, Meclis Araştırma önergesi bile bile reddedildi.

Akıl, vicdan ve insaf sahipleri bilir ki, gördü ki, başta hukuk, adalet, eğitim, yönetim ve ekonomi bile bile çökertildi... Ayyuka çıkan “yolsuzluk iddialarının” üzerine bile bile gidilmiyor! Sayın Erdoğan, 6.6.2022’de, “Bu iktidar faizi artırmayacaktır, tam aksine faizi düşürmeye devam edeceğiz” demişti.3 Enflasyon, faiz bile bile yükseltiyor! Emeklilerin hakkını bile bile vermiyor, dev şirketlerin vergilerini bile bile alınmıyor! Elektrik, doğalgaz (rahmangaz), akaryakıta bile bile zam yapıyor!

Bari siz “Başkalarının hukukunu çiğneyen cânilere afüvkârâne bakmaya hakkı yoktur, zulme şerik olur.”4 hakikatini bilmezlikten gelerek, “hata!” etmeyin!

Dipnotlar:

1-Sözler, s. 308, 445.; 2-https://www.sozcu.com.tr/15-temmuz-onergesini-akpliler-reddetti; 3-https://www.rudaw.net/turkish/middleeast/turkey; 4-Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 167.

Okunma Sayısı: 1709
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kazım

  18.3.2024 13:23:22

  Sizden önceki toplulukların helak olma sebeplerinden birisi de; aynı suçtan zengin, varlıklı, çevresi olanların cezalandırılmayıp, kimseziz mazlumların cezalandırılmasıdır. SAV 🤗🥰🌹🤲

 • Kazım

  18.3.2024 13:12:15

  O iftirayı atanlar (size terörist diyenler) içinizden bir gruptur. Bunun sizin için kötü hoş olmayan şer bir durum olduğunu sanmayın ! Aksine sizin için hayırdır ! Onların her biri işlediği günahı yüklenecektir ! Nur 11 🤗🥰🌹🤲

 • S. Kösmene

  18.3.2024 13:06:01

  eyvallah ellerinize sağlık

 • Osman Yıldırım

  18.3.2024 12:17:05

  Siyasi taraftarları bütünbuzlumleri görmezden geldiği gibi bazı Nur guruplarıda Risale i nurdan kendilerine bor takım deliller sunarak bu zulümleri görmezden gelip hatta alkışlıyorlar,bu nedenlerle toplumda belalar musibetler eksilmiyor. Oysaki Nur talebeliğinin gerçeği tahkik ehli olmaktır yanlışa yanlış doğruya doğru demeyi gerektiri, ne yazık ki bu zevat diğerlerinden daha fazla tarafgir davranıp yanlışları bile bile desdklemekteler.

 • S.topuz

  18.3.2024 12:13:20

  وَلَا تَرْكَنُٓوا اِلَى الَّذ۪ينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ..." âyet-i kerimesi fermanıyla: Zulme değil yalnız âlet olanı ve tarafdar olanı, belki edna bir meyledenleri dahi, dehşetle ve şiddetle tehdid ediyor. Çünki rıza-yı küfür, küfür olduğu gibi; zulme rıza da zulümdür. İşte bir ehl-i kemal, kâmilane, şu âyetin çok cevahirinden bir cevherini şöyle tabir etmiştir: Muin-i zalimîn dünyada erbab-ı denâettir Köpektir zevk alan, sayyad-ı bîinsafa hizmetten. Evet; bazıları yılanlık ediyor, bazıları köpeklik ediyor. Böyle mübarek bir gecede, mübarek bir misafirin, mübarek bir duada iken, hafiyelik edip, güya cinayet yapıyormuşuz gibi ihbar eden ve taarruz eden, elbette bu şiirin mealindeki tokada müstahaktır." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Mektubat - 361

 • Murat Cansız

  18.3.2024 08:05:57

  Kalemine sağlık Ali abi

 • Arif

  18.3.2024 00:32:00

  Başta khk zulmü olmak üzere tüm cinayetler kasten ve taammuden işlendi/işleniyor. Zulüm arşa ulaştı. Bu zulmü savunmak hatta buna sessiz kalmak bu canavarca hisle islenen cinayete ortak olmaktır. Vesselam...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı