"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“İslâmın kongresi” haccda vahşi İsrail’i görüşmek!

Ali FERŞADOĞLU
18 Haziran 2024, Salı
Hakim ve Fatır-ı Mutlak olan Allah, bir meyveye birçok vitamin yerleştirdiği gibi, namaz, oruç, hacc gibi ibadetlere de birçok hikmet, güzellik, fayda ve meyve yüklemiştir. Hacc, “Din-i İslâm’ın kudsî ve semavî kongresi hükmünde”dir.1

İnsana yeni yeni ufuk ve fikir kapıları açan hac aynı zamanda kültür alış-verişidir. Memleketinden kalkıp hacca giden insanlar pek çok belde, bölge, iklim, coğrafya, insan ve kültürlerle karşılaşırlar. Güzel âdet, örf, gelenek, yeni yeni icâd ve keşifleri görür; güzellikleri tesbit ederler; döndüklerinde onları hem anlatır, hem de mümkün olanları uygularlar.

Hac, dünya çapında bir kongre ve meşverettir. Dünyanın muhtelif yerlerinden gelen milyonlarca idâreci, eğitimci, âlim, fikir adamı, sanatkâr, tüccar, zengin, dirâyetli kişiler, meşakkat ve problemlere tahammül edebilenler bir araya gelmektedir. Hac boyunca, biribirleriyle, bazan husûsî, bazan umumî mahfil, platform ve mekânlarda karşılaşır. Biri biriyle fikir alışverişinde bulunur. İslâmî, insânî meseleleri tartışır, tecrübelerini biribirine aktarır. Ürettikleri fikirleri, malları ve sanat eserlerini değiş-tokuş etmekte, yeni usûl ve prensipleri birbirlerine gösterirler.

Hacca akın eden Müslümanlar kendi, ülkeleri ve İslam aleminin de problemlerini dile getirir, çare ve tedbirler üretme yollarını arar. Hac, vahşi İsrail’in, Çin’in ve Arakan’ın, Müslümanlara ve insanlığa yaptıkları katliam ve yıkımlara da çareler üretme zeminidir. Haccın hikmetleri, güzellikleri şuur ile yaşamaz ve “kudsî ve semavî kongre” üyeliği bihakkın ifa ediliyor mu? “Haccın ve ondaki hikmetin ihmali, musibeti değil, gazap ve kahrı celb etti. Cezası da keffâretü’z-zünub değil, kessâretü’z-zünub oldu. Haccın bahusus taarrüfle tevhid-i efkârı, teavünle teşrik-i mesaiyi tazammun eden içindeki siyaset-i âliye-i İslâmiye ve maslahat-ı vâsia-i içtimaiyenin ihmalidir ki, düşmana milyonlarla İslâmı, İslâm aleyhinde istihdama zemin ihzar etti.”2

Meşakkat ve sıkıntılara katlanan ve içtimâî şuura ulaşan hacılar, âile, cemiyet, din, dâvâ, iyilik, güzellik ve insanlık için her türlü meşakkatlere katlanırlar. Çünkü, hacda meleke haline gelir, ruhlarına yerleşir. Bütün ibâdetlerde olduğu gibi, hac ibâdetinin de, Allah indinde makbûl olması ve binlerce hikmetleri meyve verebilmesi için, "ihlâs" ile yapılması şarttır. Yânı, sırf Allah rızası ve Onun emrini yerine getirmek maksadıyla yapılmalıdır. Aksi halde, hac da, sâir ibâdetler de bâtıl olur, kabul olmaz. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm), bizi şöyle ikaz buyurmaktadırlar: "Âhir zaman olunca devlet adamları seyahat, zenginler ticâret, fakirler dilenmek ve ham sofular da gösteriş için hac yaparlar."3

Dipnotlar:

1-Emirdağ Lâhikası, s. 433.; 2-Sünûhat, s. 71.; 3-Gazâlî, İhyâ, 1:269.

Okunma Sayısı: 1520
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  18.6.2024 08:32:16

  Muhterem Ali ağabeyimin bu yazısını okuyunca aklıma gelen bazı düşüncelerim: Neden biz arap lisanından uzaklaştırıldık.Mesela türkçemizin yanında ikinci lisan olarak arapça öğrenmemiz teşvik edilmiş,sağlanmış olsaydı ülkemiz ile alem-i islam arasındaki diyaloğumuz nasıl neticeler verirdi. a-İğneden ipliğe her malın ticaretini yapar,kardeş ülkeler arasında iktisadi gelişme sağlanırdı. b-Biribirimizin derdini öğrenirken siyonistlerin elindeki medyanın düzenbazlıklarına düşşmez,hakikatleri öğrenirdik. c-İslam cemiyetleri,milletleri arasında kültür,ilim,san'at-spor ve siyasette sağlanacak birlik ile devletler arenasında daha nüfuzlu,güç ve kuvvetli temsil,söz sahibi olurduk.

 • Pelin Kurukahveci

  18.6.2024 00:39:43

  İsrail güçten anlar. Askeri açıdan güçlü islam ülkeleri masaya yumruğunu vurursa geri adım atacaktır. Askeri açıdan güçlenmek, askeri ve teknolojik üstünlüğü kafirlerden almak gerekiyor. Teknik kafirlerin tekelinde olduğu sürece askeri sahada istediğimizi alamayız.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı