"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zulme devam edenleri ikaz vazifesi

Ali FERŞADOĞLU
24 Ocak 2022, Pazartesi
İdris kardeşimiz 22.1.2022’deki, “Masumlara işkence edenler...” başlıklı yazımıza, “Bu iktidarın hiç mi hasenatı yok… Ayıplara mercekle, güzelliklere dirsekle bakmak, Risale-i Nur düsturlarına muhalif düşer” şeklinde bir yorum yaptı.

Doktor bütün gücüyle hastayı muayene, teşhis ve tedavi etmeye çalışır. “Midesi iyi çalışıyor, gözleri çok iyi görüyor, şu organı sağlıklı!..” diye vakit kaybetmez. 

Başından beri söyleye geldiğimiz şu hakikatlerdir: 

Ceza, hukuk çerçevesinde bizzat suç işleyene verilmelidir. Zira, ‘Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez.’ (En’âm Sûresi, 6:164; vd.) cihanşumül prensibince suçun şahsiliği esastır. “Âdil, hakperest, ölçülü, insaflı” olmak her Müslümana farz olduğunu emreden diğer ayetlerden bazılarının meali şöyledir:  

● “Adalet üzere olun ve Allah için şâhitlik edin. Kendi aleyhinize veya anne ve babanızla akrabalarınızın aleyhine olsa bile. Hakkında şahitlik ettiğiniz kişi, zengin de olsa, fakir de olsa doğruluktan ayrılmayın.” (Nisâ Sûresi, 135.)  

● “İftirayı işittiğinizde erkek ve kadın mü’minlerin, kendi vicdanları ile hüsn-ü zanda bulunup da: ‘Bu, apaçık bir iftiradır’ demeleri gerekmez miydi?” (Nûr Sûresi, 12.) 

● “Bir kavme olan kininiz, öfkeniz sizi adaletsizliğe sevk etmesin, adaletten saptırmasın.” (Maide Sûresi, 8.)  

● “Bir de sakın zulmedenlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur; sonra yardım da göremezsiniz.” (Hud Sûresi, 11/113) 

● Peygamberimizin (asm), “Bir kötülüğü gördüğünüzde elinizle, elinizle düzeltemezseniz dilinizle, dilinizle de düzeltemezseniz kalbinizle buğz edin. Bu da imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, İman, 78.) direktifini yerine getirmekle mükellefiz. 

Kur’ân ve Sünnet-i Seniyyenin bu cihanşumül prensip ve emirlerine göre hiç kimse, “Yanlış uygulamalar olmuş, fanilerin tam adaleti uygulamaları zaten mümkün değil” gibi fasit bir yaklaşımla bu âyetleri görmezden gelemez. Hiç kimse, masumları cezalandıran ve “zalumen cehula/Gerçekten insan çok zalim, çok cahildir.” (Ahzâb Sûresi, 72.) ayetine masadak olan dehşetli zalimleri, “İyi yönleri de var!” diyemez. Zulme devam edenleri devamlı ikaz hepimizin vazifesi değil mi?  

Okunma Sayısı: 3010
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Tunçer

  25.1.2022 12:26:00

  Rızaı küfür küfür olduğu gibi zulme rıza da zulümdür. Zalimler için yaşasın cehennem. Hiçbir müfsid ben müfsidim demez, daima sureti haktan görünür, yahut batılı hak görür. Evet kimse demez ayranım tırş(ekşi)dır. Bediüzzaman Zulümden sakının çünkü zulüm kıyamet gününde zulümat (körlükler, karanlıklar)tır. Hadisi şerif Allah CC zalimler topluluğuna hidayet etmez. Ayeti kerime Nur talebesiyim diyenlere basiret ver Allahım.

 • Arif Altay

  25.1.2022 10:10:56

  Zalime "zalimsin" diyecek cesaret olmayınca kolay olan tercih edilir.

 • Musa

  24.1.2022 21:04:43

  Allah razı olsun hocam

 • erhan

  24.1.2022 16:57:44

  idris bey, bu yapılanların daha kimler tarafından yapıldığı ispat edilememiş, henüz bir araştırma komisyonu kurulmasına izin verilmemişken, meclis araştırma tutanakları indregandi edilmişken, hangi vicdanla bu soruları soruyorsunuz merak ediyorum..

 • Savaş

  24.1.2022 15:26:10

  İdris bey; gemideki masumları düşünürse daha iyi olur..yaptığı yorum ne insani ne de vicdani

 • sefer Avci

  24.1.2022 11:10:23

  İdris bey(!)e soruyoruz.Zulme desteklemek Risale-i Nurun hangi düstürü .Bu konuda bizleri aydınlatsa.

 • Nabi

  24.1.2022 09:49:58

  Zulümleriyle bu gün adeta telezzüz edenleri 22.nci mektubun birinci vecihinde ;"Ve zalimliğini ,semavata işittirecek derecede bağıracacaksın" hakikatleri mucibince gereğini yapmak bir müslümanın,bahusus kendisini nur talebesi gören birinin yapması icap etmez mi?.Bu gün tam da bugünlerde,adaletin ayaklar altına alındığı,mazlumların ahu figanlarının arsa çıktığı zamanlarda soylenilmeyipde daha ne zaman söylenilecek.Bu söylemek eylemini yerine getirmek bir nevi farz-i kifaye vazivesini ifa etmek olmuyor mu? Cenab-ı Allah C.C.bu mühim vazifeyi korkmadan çekinmeden ifade eden şahs-ı vazifemizden gazete ve yazar ve çizerlerinden ebediyen Razı olsun Amin.Selam ve dua ile Allah'a C.C.emanet olunuz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı