"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Günlüğümden - 2

Ali HAKKOYMAZ
25 Kasım 2023, Cumartesi
ÖLÜ DÜNYA:

İki buçuk milyon kendi halinde insan dünyanın gözüne battı. Ey dünya, yaşadığını zannetme; meğer çoktan ölmüşsün de… biz de imrenir dururduk oyuncak medeniyetine; yokmuşsun be!

Bu çocukların kanı ömür boyu üstünüzde kalacak. Uykularınızdan hep o çocukların çığlığıyla uyanacaksınız. 

Bebeklere bile yaşama hakkını çok gören bir yere geldi, dünya. Memnun musunuz!

***

YAZ(A)MAMAK:

Haksızlık karşısında nice “yazarçizerdüşünür”lerin “yazmazçizmezdüşünmez” olduğunu gördüm. Hattâ arkadaşlarımdan çoğunun... Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır, diye bellememiş miydik!

***

ALIŞMAK KÖTÜSÜ:

Hırsızlık... yalan... yağma... Bir başladı mı arkası gelir; alışmış kudurmuştan beterdir.

İsraf... gurur... gürültü... gevezelik... iftira... kin... Sevgili Yunus, nerdesin?

***

TOZ VE SÖZ:

Rahmetli annem derdi ki: “Halının tozu, kötünün sözü bitmez!

***

MERHABA DOSTUM!

Dur bi’ dakika! Hemen kızma! Çembere alma beni! Yaftalama! Sen öyle düşün; ben de böyle... Surat asma! Bunca yıl dostuz... Bir ânda bu çizikler… Ses yükseltmeler… Alay etmeler… Küçümsemeler… Kitap öyle yazmıyor! Uhuvvet diyor. Muhabbet diyor. Ah bu gıybet! Bırak beni böyle... Sen de kendine benze. Ağır lafları taşıyamam; sen de taşıma! Biraz Sükûnet... Biraz tebessüm... Bu bitmez kavgalar dursun kenarda. Bu dipsiz laf yetiştirmelere veda... Dünya, ahiret dostum... merhaba!

***

ZAM VE ŞİİR:

Zamlara alıştık diyorsa biri, şiirden uzak; paraya yakın demektir. Ötesi akla ziyan…

Öne çıksın şu açlığa alışanlar. Ya Rabbi!

Başta aklım; her şeyim sana emanet…

***

MEDENİYET:

Medeniyetin olduğu yerde, gülen çok; ağlayan az olur. Kanun önünde herkes eşit olur. Adım başı yasaklar olmaz. Gülen yüzler ortalığı kaplar. Asık suratlar alıcı bulmaz. Kuşların, kedilerin, ağaçların hayat hakkına saygı duyulur. Kimse kimsenin huzurunu bozamaz. Ben yaptım oldu’lar olmaz. Sokakların ismi, kendisi öyle kolay kolay değişmez. Diploma almışsan onu süs olsun diye duvara asmaz, birisine kiraya vermezsin; o diploma değerini bulur. Tecrübenin peşine düşülür. İnsan, “insan” doğduğunun tarifsiz hazlarını yaşar.

***

ONA BENZEMEK:

Ona benzemek istiyorsak yalanın dilimizi kirlettiğini bileceğiz. Adalet baş tacımız olacak. Kim olursa olsun herkesin hakkını gözeteceğiz. Kim olursa olsun yanlışını, doğrusunu usulünce, çekinmeden söyleyebileceğiz. Ona benzemek Kur’an’ı kainat gibi; kainatı Kur’an gibi okumak, kendimizi Kur’an  eylemektir. O, kin gütmezdi. Müşfikti. Cömertti. Ona, buna parmak sallamazdı. Mütevazı idi. Mütebessimdi. Çiçekte, böcekte, ayda, güneşte, yıldızlarda... O’nun Lâtif, Müzeyyin, Mülevvin, Musavvir, Mukaddir, Nur ve daha nice Esma’sını aklıyla, kalbiyle ve daha nice hasseleriyle, latifeleriyle okurdu. Ona benzemek insan gibi yaşamanın ta kendisi... Ondan uzak kaldıkça vahşiliğin kapılarına dayanıyoruz. İnsan nasıl olur’un cevabı işte o...

Okunma Sayısı: 1241
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  25.11.2023 18:32:02

  ONA BENZEMEK; Ona benzemek istiyorsak yalanın dilimizi kirlettiğini bileceğiz. Adalet baş tacımız olacak. Kim olursa olsun herkesin hakkını gözeteceğiz. Kim olursa olsun yanlışını, doğrusunu usulünce, çekinmeden söyleyebileceğiz. Ona benzemek Kur’an’ı kainat gibi; kainatı Kur’an gibi okumak, kendimizi Kur’an eylemektir. O, kin gütmezdi. Müşfikti. Cömertti. Ona, buna parmak sallamazdı. Mütevazı idi. Mütebessimdi. Çiçekte, böcekte, ayda, güneşte, yıldızlarda... O’nun Lâtif, Müzeyyin, Mülevvin, Musavvir, Mukaddir, Nur ve daha nice Esma’sını aklıyla, kalbiyle ve daha nice hasseleriyle, latifeleriyle okurdu. Ona benzemek insan gibi yaşamanın ta kendisi... Ondan uzak kaldıkça vahşiliğin kapılarına dayanıyoruz. İnsan nasıl olur’un cevabı işte o... Binlerce tebrikler ediyoruz.

 • Muzaffer Erol

  25.11.2023 17:06:48

  Yazı baştan aşağı duyup, düşünüp, hissedip söyleye mediğimiz yada ifade etmekten aciz kaldığımız duyguları, fikirleri, hissiyatlarımızın sayfaya dökülmüş halidir. Şiir gibi, su, ışık, toprak, hayat, ümit, şevk, sürur gibi okuyoruz. İçiyoruz. Var olduğumuzu fark ediyoruz. Her hafta bir rehabilitasyonla kendimizi buluyoruz. Düşünüp tafekkür ediyoruz...

 • Aysuna

  25.11.2023 11:02:30

  🌺🌺🌺🌿🌿🌿

 • Müjdat Bayar

  25.11.2023 08:10:17

  Halimizi lisanımünasiple anlatmışsınız. Maalesef ahval böyle.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı