"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

50. yılında Yeni Asya

Ali VAPURLU
21 Mart 2019, Perşembe
Asrımızın büyük İslâm âlimi ve müceddidi olan Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri; içinde bulunduğumuz helâket ve felâket asrında, insanlığın karşı karşıya kaldığı maddî ve manevî hastalıkları, manevî bir tabip olarak teşhis etmiş ve bu hastalıklara devâ ve çare olacak Kur’ânî ve Nebevî reçeteleri, ilham-ı İlâhî ve sünûhat-ı kalbiye olarak Risale-i Nurlar’la ortaya koymuştur.

Yine insanlık tarihinin en büyük dinsizlik cereyanlarının manevî tahribatlarını tamir etmek için matbuat âleminde Risale-i Nurlar’ın intişarı ve onun naşir-i efkârı olacak bir gazetenin yayın hayatına girmesi önemli bir zaruret olarak ortaya çıkmıştır.

Bunun içindir ki; Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin, ‘Kâinata değişmem’ dediği Zübeyir Gündüzalp Ağabeyin, “Kardeşim Risale-i Nurlar’ın yalnızca imanî bahislerinin okunması, içtimaî vahdetimizi temin etmez. Lahana yaprağı kadar da olsa günlük bir gazeteye ihtiyacımız var” sözlerinin bir gereği olarak 21 Şubat 1970 tarihinde inayet-i İlâhiye ile günlük Yeni Asya Gazetemiz basın dünyasındaki yerini almıştır.

Yeni Asya Gazetesi; memleketimizin ve İslâm dünyasının imanî, içtimaî ve siyasî sahalarda fevkalâde sıkıntılı günler geçirdiği 1900’lü yılların başında, şarkın yalçın kayalıklarından gelip İstanbul âfâkında tulû eden Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin, gazete çıkarma teşebbüsünün asrımızdaki tezahürüdür.

Yeni Asya Gazetesi; 50 yıldır Risale-i Nur’un medyadaki dili ve naşir-i efkârı olarak, bütün neşriyat hizmetleri ile, Bediüzzaman Hazretleri’nin, “Bu zamanda Nurlar’la hizmet-i imaniye her tarafta ilânât ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celp etmekle olur. İşte hapsimizle Nurlar’a nazar-ı dikkat celp olunur, bir ilânât hükmüne geçer, en ziyade muannid ve muhtaç olanlar onu bulur, imanını kurtarır ve inadı kırılır, tehlikeden kurtulur, Nur’un dershanesi genişlenir” demek suretiyle ortaya koyduğu hakikatin bu zamanda gerçekleşmesinin önemli bir vesilesi olmuştur.

Yeni Asya Gazetesi; “Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez” hakikatini ve “Asya’nın bahtının miftahı meşveret ve şûrâdır” prensibini esas alarak, vatan sathını bir mektep yapabilmek için çıktığı bu çetin yolda, maddî ve manevî, dâhilî ve haricî bütün zorluklara rağmen izn-i İlâhiye ile sürdürdüğü neşriyatını, bütün himmeti, gayreti ve şevkiyle bundan sonrada sürdürmeye devam edecektir.

Başyazarı Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri olan Yeni Asya Gazetesi, hakta sebat ederek tavizsiz istikrar çizgisinden vazgeçmeden, hak gördüğü dâvâsında eğilmeden, bükülmeden ve müsbet hareket anlayışından ayrılmadan, hakkın, hukukun, adaletin ve demokrasinin yanında olduğu gibi, her türlü istibdatın, baskının ve zulmün adresi olan, bütün ihtilâl ve kalkışmalarında karşısında olmuştur, kıyamete kadar da olmaya devam edecektir.

Yeni Asya Gazetesi siyasetin dinsizliğe alet edilmesine karşı olduğu gibi dinin siyasete alet edilmesine de karşı olmayı kendine şiar edinmiştir. Bu sebeple İstibdad-ı mutlakı kaldırıp, tam bir hürriyet-i Şer’iyeyi gerçekleştirecek olan Ahrarlara yani hürriyetperver Demokratlara, vatan, millet ve din namına nokta-i istinad olmaktadır.

Yeni Asya Gazetesi, vatan ve milletimizin birlik ve beraberliğini tehdit eden ‘ırkçılığın’ her türlüsüne karşı olmakla beraber, “Milliyetimiz bir vücuttur, Ruh-u İslâmiyet, aklı Kur’ân ve imandır” prensibinden hareketle “Mü’minler ancak kardeştir” İlâhî hitabının gerçekleştirilmesi için bugüne kadar gösterdiği gayreti, bundan sonra da göstermeye devam edecektir.

Yeni Asya Gazetesi, dahildeki cihad-ı mâneviyenin gereği olarak asayişi netice veren müsbet iman hizmetinde; bu zamana kadar nezihane, nazikâne ve kavl-i leyyinle; bıkmadan, usanmadan, yılmadan, haksızlığa ve zulme karşı, hakka ve mazlûma taraf olmaya ve hakkı haykırmaya, sağduyunun ve vicdanın sesi olmaya devam etmiştir ve bundan sonrada aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Yeni Asya Gazetesi matbuat âlemindeki vazifesini icra etmek üzere, omuzlarına yüklenen sorumluluğun gereğini bugüne kadar hakkıyla yerine getirmiştir.

Yeni Asya Camiasının fikrî istikametinin, sarsılmaz metanetinin ve kırılmaz cesaretinin; vatan, millet ve tarih önündeki vesikası olan Yeni Asya Gazetesi, ümmet-i Muhammediyeyi (asm) Darûsselâm’a çıkaran gemideki vazifesini, hiçbir zaman terk etmemiştir ve bundan sonrada terk etmeyecektir.

Mezkûr ideal ve mefkûrelerin temsilcisi olan, dünyada ve Türkiye’de ikinci bir emsali bulunmayan böyle bir sese, maddî ve manevî bütün kuvvetiyle sahip çıkmak, her insâf ve vicdan sahibinin aslî bir vazifesi olduğu kanaatindeyiz.

Bediüzzaman Hazretleri’nin zaman ve zeminin en merhametsiz dönemlerinde dahi sarsılmayıp, iman hizmetini ayakta tutacak ve devam ettirecek talebeleriyle alâkalı olarak söylediği  “ihlâs ve sadâkat ve tesanüd sıfatlarına tam sahip olan bir kısım şakirtlerdir. Ne kadar da az da olsalar, manen bir ordu kadar kuvvetli ve kıymetli sayılırlar” ifadelerine mazhar olmuş bir kısım şakirtlerin sesi ve soluğu, hakkın ve hakikatin gür sesi olan Yeni Asya Gazetemizin daha nice elli yıllara erişmesini inayet-i İlâhiyeden niyaz ediyoruz.

Kur’ân’ın asrımıza bir ders-i mânevîsi olan Risale-i Nur’un; imanî, içtimaî ve siyasî hadiselerdeki, makul ve isabetli tesbitlerini tereddütsüz bir duruşla ortaya koyan Yeni Asya camiasının bir ferdi olmanın, iftihar vesilesi olduğunu ifade ediyor, böylesi bir camianın sesi ve sözü olan Yeni Asya Gazetesi’nin 50. Yılını tebrik ediyorum.

Okunma Sayısı: 1128
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı