"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cinayetlere ortak olmamak için...

Hüseyin GÜLTEKİN
27 Mayıs 2024, Pazartesi
Her vatandaş gibi elbette biz de, beğendiğimiz bir parti lehine reyimizi vermek suretiyle destekte bulunabiliriz. Yalnız, bu tercihlerde bulunurken oldukça temkinli ve dikkatli olmamız lazım.

Ülkemiz ve milletimiz için daha faydalı olacağı düşüncesiyle rey verdiğimiz partinin yaptığı ve yapacağı icraatları takip etmeli, ülke yararına olan icraatlara onu teşvik etmeli, gereksiz ve zararlı olan icraatlarından vazgeçmeleri için onlara ikazlarda bulunmalıyız.

Üstad Bediüzzaman’ın, “Kur’an ve vatan ve İslamiyet namına” diyerek, başa geçmeleri için desteklerde bulunduğu, dua ederek, nokta-i istinat olarak yardımcı olduğu demokrat siyasi kadrolara hitaben; “Velâ teziru...” ilâhî ikazının gereği olarak, onların, birinin hatasıyla başkalarını suçlamamaları, cezalandırmamaları, “Milletin efendisi ona hizmet edendir.” hadis-i şerifi mucibince idarecilerin bey-efendi değil millete hizmetkâr olmalarının gerektiği, Ayasofya’yı tekrar ibadete açmaları gerektiği gibi ikazlarda bulunduğunu biliyoruz. Üstad’ın tavrı bize örnek olmalıdır.  

Üstad gibi yapmayıp, taraftar olduğumuz partinin yanlışlarına seyirci kalmak, hatta alkışlamak gibi bir tavır içine girersek, bilelim ki böyle bir tavır; öyle bir niyetimiz olmasa dahi, destek verdiğimiz partinin işlediği haksızlıklarına, hukuksuzluklarına, zulümlerine bizi ortak hâle getirir.

“Biz müteharrik-i bizzat değiliz, bilvasıta müteharrikiz. Avrupa üflüyor, biz burada oynuyoruz.” Üstad’ın bu dikkati çekici tespitleri ışığında anlıyoruz ki bizdeki siyasilerin ve siyasetin ucu, her türlü suistimale açık olan ecnebilerin elindedir. Bu nedenle, her zaman işlenmesi kuvvetle muhtemel olan, bizim açımızdan ağır vebali netice verecek olan hukuksuzluklara ve zulümlere ortak olmamak için, olabildiğince siyasilerle haşir neşir olmaktan uzak durmalıyız.  

Dinî değerleri dahi siyasetine alet eden, hilelerle ve yalanla milleti aldatmayı meşru gören çoğu siyasinin ağızlarından çıkan lafları, Üstad Bediüzzaman’ın: “Lisan-ı siyasette lafız mananın zıddıdır.” dikkat çekici ifadesi ışığında, mihenge vurmadan kabul etmemeliyiz.

Kendilerini devletin yegane temsilcileri ve koruyucuları olarak görüp; muhalefeti, vatanı bölüp parçalayacak hainler olarak gören; yine kendilerini dinin ve dindarların yegane temsilcileri olarak gören, “Biz gidersek vatan da din de elden gider” gibi korkutmacalarla lanse etmeye çalışan, kendilerinden olmayan bütün partileri damgalamaktan çekinmeyen böyle partilerden de mutlaka uzak durmalı.            

En doğrusu, Üstad Bediüzzaman’ın: “Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam.” ve “Hürriyet, imanın hassasıdır.” gibi, hürriyet-i şer’iyenin önemine dikkat çeken beyanları çerçevesinde; demokrasiyi, herkes için adaleti, hak ve hürriyetleri prensip edinip; her türlü suiistimale ve keyfîliğe açık tek adam rejimi yerine gerçek demokrat siyasi kadroların başa gelmeleri için dua edelim, onlara nokta-i istinat olalım inşallah. Ancak o zaman, millet olarak uzunca zamandır maruz kaldığımız maddi ve manevi sıkıntılar son bulacak, özlemini çektiğimiz huzura ve sükuna kavuşmuş oluruz.

Okunma Sayısı: 1397
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Yıldirim

  27.5.2024 04:55:48

  Evet maalesef son 20-22 yıl toplumda özellikle muhafazakar dindar ve hassaten Risale i Nur talebelerinin büyük bir kesiminde siyasete bakışta büyük bir yanlışlık yapıldı, yani bir kişiye duyulan bir muhabbet yüzünden iktidarın yanlışlarına bile alkış tutuldu,hatta o siyasetçiye mehdi, muceddit bile denildi Risale i Nur dürbünle bakıldığında bu büyük bir cinayettir ve Nur talebelerinin asla ve asla yapamayacağı bir bakış açısıdır,Zira Nur talebesi "Hakkın hatırı alidir hiç bir hatıra feda edilmez" der ve demeli.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı