"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Erken seçimin peşini bırakmayın

Kâzım GÜLEÇYÜZ
17 Ekim 2020, Cumartesi
Muhalefetin ucundan kıyısından seslendirmeye başladığı erken seçim talebi iktidar blokunu fena halde öfkelendirdi. Beklenen de buydu. Ama muhalefetin işi burada bırakmayıp takipçisi olmayı sürdürmesi lâzım.

Tek adam rejimine geçilirken yapılan anayasa değişiklikleri kapsamında Meclisten erken seçim kararı çıkmasının da zorlaştırıldığı ve 360 oy şartının getirildiği bilinen birşey.

Dolayısıyla iktidar da istemediği müddetçe erken seçime gidilmesi matematik olarak mümkün görünmüyor. Ancak bu noktada iktidar blokunun “yumuşak karnı” yine, özellikle bu konuda sağı solu belli olmayan MHP. 

Koalisyon ortağı olarak hükümette olmasına rağmen 2002’de de, keza 2018’de de ülkeyi erken seçime götüren parti MHP idi...

Şimdi reddediyor, ama yarın ne yapacağı belli olmaz. İşlerin iyice karıştığı ve kendisi açısından sürdürülemez noktaya geldiği bir anda aynı sürprizi bir kez daha tekrarlayabilir.

Onun için oraya nokta atışı yapılıyor.

Ama esas yapılması gereken, erken seçim talebinin topluma mal edilmesi. Tek adam rejimiyle iyice çığırından çıkan yanlış iktidar politikalarının bunaltıp bezdirdiği kitlelere “Çaresiz değilsiniz; çare, sizsiniz” mesajıyla ümit ve moral verilmesi ve demokrasi içinde değişim motivasyonunun kazandırılması.

Evvelce de ifade ettiğimiz gibi, bu noktada merhum Demirel’in muhalefette iken ortaya koyduğu performans incelenip örnek alınmalı; etkili bir dinamizm ortaya konulmalı.

Ayyuka çıkan ve neredeyse ucunun dokunmadığı ev kalmayan adaletsizlik ve hukuksuzluklar, keyfîlikler, şımarıklıklar, sorumsuzluklar, ekonominin her geçen gün daha da kötüye gitmesi ve iktidar zenginleri dışındaki her kesimin, özellikle de dar gelirlilerin bu sıkıntıyı çok daha fazla hisseder ve yaşar hale gelmesi, insanları canından bezdirdi.

İktidar blokunu çatlatıp, önceki dönemlerde cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık, milletvekilliği yapmış, yüksek bürokrat olarak önemli görevlerde bulunmuş birçok insanı, yolunu ayırmak zorunda bırakan bu kaygı verici gidiş karşısında kitleler güvenebilecekleri alternatif siyasî adresler arıyorlar.

Bu güveni verebilecek demokrasi-adalet-hukuk eksenli bir güçbirliği ile erken seçim gündemi canlı tutularak takipçisi olunmalı.

Okunma Sayısı: 3415
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  17.10.2020 17:02:55

  Ülkemizin şu anda,belki de en çok ihtiyaç duyduğu şey 'erken seçim'dir.Tabi bu söylemler;İktidar cenahında tepkilere yahut öfkeye sebep olmaktadır.Mhp'nin bu konuya nasıl baktığı yahut nasıl bir izlenim içinde olduğu da meçhul.Onların ne yapacağı çok ta belli değil.Ama görünen köy de klavuz istemiyor.Onlar da bal gibi biliyorlar ki;mevcut yönetimle ülke daha da gerilere gider.Dolayısıyla;anamuhalefet ve diğer partilerin ortak paydada buluşup,tüm insanlığa;demokrat bir yönetim kavramını haykırmalı.Demokrasi ve hukuk lazım herkese.Bu da ancak ve sadece yeni bir yönetimle olur,tabi demokrat bir yönetimle...

 • Ata

  17.10.2020 15:14:46

  Evet çare erken seçim

 • i güngör

  17.10.2020 09:42:09

  demokrasi-adalet-hukuk eksenli ekonomiyi doğru yönetecek hakkında suistimal iddalari olmayacak islam deniliyorsa mu ince olacak müslümanlığın baş örtmek olmadığını bilecek bir yöneticiler istiyorum

 • Oğuz Yiğiter

  17.10.2020 04:29:29

  28 ekim'de 1449. sene-i devriyesini idrak edeceğimiz, "Velâdet-i Ahmediye(ASM) hürmetine, çok kararan dünyamız, özellikle ülkemiz için, her cihetle 'karanlıktan nur'a' çıkmak için, önümüzdeki günler, insanlığın hayrına yeni müjdelerin mukaddemesi olsun inşaallah...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı