"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Genel af mı?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
07 Temmuz 2022, Perşembe
Son dönemde ara ara sözü edilip sonra arkası gelmeyen “genel af” konusu, ülkenin seçim atmosferine girdiği bir ortamda yeniden seslendirilmeye başlandı.

İktidarın şimdiye kadar ısrar ve inatla duyarsız kalıp da seçim sürecinde birden “hatırlayıp” gündeme getirdiği asgarî ücret ara zammı, maaşlara enflasyon farkı, EYT’liler, 3600 ek gösterge gibi maddelere genel affın da ilave edileceği yönünde iddialar var.

Bu çeşit söylentiler daha önce de çıkmış, ama arkası gelmemişti. Bu defa ise kaybetme telâşındaki iktidarın oy ihtiyacı had safhaya ulaşmış durumda. Bu sebeple buradan da “Ne gelirse kâr” hesabı yapıyor olabilir.

2023’te Cumhuriyetin 100. yılına girecek olmamız buna bir vesile olarak sunulabilir.

Gerçi TBMM’nin 2020’de idrak ettiğimiz 100. yılı da bunun için fırsattı; ama çağrılar da yapılmasına rağmen değerlendiril(e)medi.

Şimdi gözler 2023’e çevrildi. Ne var ki, böyle bir adımın en önemli şartı samimiyet.

Bir diğer nokta: Genel af, gerçekten suç işlemiş insanlara, pişman olup bir daha işlememeleri şartıyla ve toplum barışına katkı gerekçesiyle verilmesi gereken bir fırsat.

Yoksa 15-20 Temmuz sürecinde olduğu gibi, terörle hiçbir ilgileri olmadığı halde “terörist” damgası vurulup mağdur edilen insanlar için ”af” diye birşey söz konusu olamaz.

Olması gereken, devletin onları “affetmesi” değil, tam tersine onlardan af ve özür dileyip, hukuksuz uygulamalarla yol açtığı görülmemiş boyutlardaki mağduriyetlerinin telafisi için yapılması gerekli ve mümkün ne varsa tamamını noksansız yapmak olmalı.

Aksi halde, “Hem suçlu, hem güçlü” sözündeki manaya denk düşen durum tekrarlanır.

Buna meydan vermemek; devleti ve toplumu, içine düşürüldükleri hukuksuzluk girdabından çıkarıp adaleti hâkim kılmak için yapılacak şey, af meselesini siyasî istismar konusu yapmayıp hakkaniyet zemininde sağduyu ve vicdan ölçüleriyle değerlendirerek âdil ve mâkul bir sonuca bağlamak olmalı.

Bunun şartı, yargıyı bir rövanş aracı olarak kullanan zihniyeti demokrasi ve hukuk içinde tasfiye ederek, devleti tek adam rejimiyle tamamen uzaklaştığı demokratik hukuk devleti ölçü ve kriterlerine yeniden geri döndürmek.

Burada görülemeyen ve mahşerdeki çetin hesap gününe kalan dosyalar ayrı bir bahis...

Okunma Sayısı: 20882
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Esesli

  11.7.2022 00:44:13

  Yaklaşıķ 5.000 civarında hakim ve savcının meslekten atıldığı bir ülkede adil yargılamadan sağlıklı bir hukuk altyapısından bahsetmek mümkün müdür. Hiç bir suç ayrımı gözetmeksizin, genel af acil bir ihtiyaçtır. Özellikle cinsel suçlar da kanaate dayalı ve çok yüksek oranlarda cezalar verilmekte. Cinayet suçlarında 8-10 yıl cezalar verilirken, cinsel suçlarda 30 - 90 yıl arasında cezalar verilebilmekte. Unutulmamalı ki hukuk herkese birgün lazım olabilir. İki kişinin ifadesiyle yıllarca içeride kalabilirsiniz.

 • Yiğit

  9.7.2022 00:58:53

  Milyonların talebi genel af

 • Mehmet Kuloğlu

  7.7.2022 23:25:57

  Olması gereken, devletin onları “affetmesi” değil, tam tersine onlardan af ve özür dileyip, hukuksuz uygulamalarla yol açtığı görülmemiş boyutlardaki mağduriyetlerinin telafisi için yapılması gerekli ve mümkün ne varsa tamamını noksansız yapmak olmalı. Evet doğru ve hukuksuzluğu yapanlardanda ayrıca hesap sorulup verdikleri zararlar kendilerinden tanzim edilmeli ki adalet yerini bulsun. AIM kararları da bu yöne doğru yavaşta olsa gittiği gözlemleniyor.

 • Bülent Şişik

  7.7.2022 21:01:17

  İnsanların vicdanlarının körleşdiği sağırlaştığı bir ortamda böyle bir yorum beni hayrete düşürdü (genel afla ilgili) Ölmemiş ve hakkaniyetli bir vicdan gördüğüm için çok mutlu oldum

 • Hasan Fatih

  7.7.2022 16:08:40

  Değerli abim çok teşekkürler hakkı savunduğunuz için.

 • Necati

  7.7.2022 13:07:15

  Şimdiki yönetim anlayışı, gizli komitelerin kontrolündeki akp iktidarından böyle bir uygulama olacağı kanaatında değilim. Bir an önce demokratik bir secimle bu iktidardan kurtulduktan sonra çok kısa sürede tüm madurların hakkı, hukuku, hürriyeti sağlanacaktır. İnşallah

 • Aysuna

  7.7.2022 12:20:10

  Hadise göre,kurtuluş beklentisi ibadettir.İnancımıza,tarih okumalarımıza,insanlıktaki kanunlara dayanak bekliyoruz.Sabırla bekleyenlere selâm olsun!🌷

 • fatih er

  7.7.2022 12:11:01

  Suç işlememiş ama suç olmayan fiilleri suçmuş gibi ceza verilmiş kişiler ve işinden hukuka aykırı atılmış kişiler olarak affedilecek bir suçumuz olmadığından kendim için af istemiyorum.Adaletten taviz vermeyen ve yargıdabirlikderneğine angaje olmayan bağımsız tarafsız yargı sistemi karşısında yargılanmak istiyorum.Vicdanı ve hukukun kurallarina uygun karar verecek bağımsız tarafsız yargı insanlarının karşısına çıkmak istiyorum.Yargı sistemi rayına girdiğinde aklanacağımdan kuşkum yok.

 • mehmet

  7.7.2022 10:56:58

  bakalım zulüm yapan münafık ve kafirleri mazlumlar affedecek mi?

 • Kamil

  7.7.2022 10:42:10

  Kazım bey çok teşekkürler. Sesimiz olmaya devam ediyorsunuz. Hakkaniyetli duruşunuzu hiçbir zaman unutmayacağız.

 • erhan

  7.7.2022 10:33:30

  "Olması gereken, devletin onları “affetmesi” değil, tam tersine onlardan af ve özür dileyip, hukuksuz uygulamalarla yol açtığı görülmemiş boyutlardaki mağduriyetlerinin telafisi için yapılması gerekli ve mümkün ne varsa tamamını noksansız yapmak olmalı". EVET; hakiki imanı elde eden Kainata meydan okur. imanı gibi yereğide güçlü olan değerli insan Allah sizden razı olsun.

 • Tahir

  7.7.2022 06:16:31

  Khklılar sadece hukukun işlemesini istiyor. Af suçlular içindir.

 • Mehmet Tikici

  7.7.2022 04:48:37

  Sayın Güleçyüz Mağdurlar veya kader kurbanları "kendilerinden özür felan dilenmesini bekleme lüksüne" sahip değiller. Suç işlemiş ve pişman olup bir daha işlememeye niyet etmiş/karar vermiş kader kurbanları ile iftiraya uğramış mağdurlar şu an sadece af çıkmasını ve özgürlüklerine/ailelerine/çocuklarına kavuşabilmeyi bekliyorlar "Azrail erkek evlat dağıtıyor" diye bir söylenti yayıldığında bir baba; "aman elimizdeki kızları almasın da varsın erkek evlat kendinin olsun" demiş Selam ve dua ile

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı