"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakkaniyet ve itidal çizgisi

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Haziran 2021, Pazar
Hakkaniyet ve itidal üzere bir duruş ortaya koyabilmek ve tahriklere rağmen o çizgide kalabilmek, bilhassa böyle kritik dönemlerde çok daha önem kazanan bir sınav konusu.

Tarafgirlik-karşıtlık eksenindeki tavır alışların keskin çatışmaları doğurduğu, ifrat-tefrit arasındaki savrulmaların bunları tetikleyip daha da tırmandırdığı bir ortamda hissiyata kapılmayıp tahriklere gelmeden sükûnet ve olgunlukla yola devam etmek çok değerli.

Müsbet hareket bir yönüyle tam da bu.

Burada kast edilen şey, elbette ki suya sabuna ve etliye de, sütlüye de karışmayan pasif ve silik bir fikirsizlik ve tavırsızlık hali değil.

Sağlam esas ve prensiplere dayanan kuvvetli bir fikir temeli ve o zeminde ortaya konulan kendisinden emin bir tavır söz konusu.

Bunu ifade ediş tarzı ve üslûbu da sağlıklı bir özgüvene yakışır olgunluğu yansıtmalı.

Üstad Bediüzzaman’ın “Ne Haydar Ağa, ne Haydo; Haydar diyorum” sözüyle dile getirdiği ölçü tam da bu tavra karşılık geliyor. 

Ne fazla, ne eksik. Neyse o.

Türkiye’de son dönemdeki sıkıntıların çok önemli bir kısmı bu noktadaki ifrat-tefritlerden kaynaklanıyor. Bir tarafta kraldan fazla kralcılık yapan, ama “kral”ın da rahatsız olmayıp tersine teşvik ettiği bir “reisçilik” yarışı, diğer tarafta amansız ve kör bir düşmanlık.

Ortası yok mu? Elbette ki var ve olmalı. Örneği de Üstadın aktardığımız ifadesinde.

Biz başından beri bu tarife uygun ve dengeli bir çizgide olmanın gayreti içindeyiz.

Kişilerle bir meselemiz yok. Herşeyin hak, hukuk, adalet ve hakkaniyet ölçülerine göre yürümesi; hürriyetlerin ahlâkî değerler çerçevesinde hukuk güvencesinde olması; hiçbir şekilde baskı, tahakküm ve dayatma yoluna gidilmemesi; keyfîliklere tevessül edilip prim verilmemesi gerektiğini savunuyoruz.

Çok partili siyasetin kaçınılmaz icabı olan farklı fikirlerin, karşılıklı saygı atmosferinde, hür ve eşit şartlarda medenî şekilde yarışabileceği bir ortamın oluşmasına herkesi pozitif katkı vermeye çağırdık ve çağırıyoruz.

Aynı vatanı ve kaderi paylaşan bir milletin mensupları olarak, birbirimizin düşmanı değiliz ve olamayız, olmamalıyız, olmayacağız.

Tek adam rejimiyle yapılan antidemokratik ve hukuksuz dayatmalarla gerilimin daha da tırmandırılmak istenmesine rağmen...

* Görme engelini Risale-i Nur’a açtığı kalp gözüyle telâfi eden Yeni Asya gönüllüsü değerli kardeşimiz Zafer Ferah’a Allah rahmet eylesin. Ailesine ve camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum. Rabbimiz Cennetinde buluştursun.

Okunma Sayısı: 2599
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali ok

  13.6.2021 15:46:37

  İtidal iyi de hal öylemi Başörtülü ve hayırsever Anadolu esnafını insanını örgüt üyeliği terörist diye hapse atanlara dinimizin yaklaşımı nasıl bilmek isterim? Eğer onlar teröriste sorun yok eğer değilse ne olacak ? Bununda cevabını sesli açık veriniz lütfen.

 • Orhan Ali YILMAZ

  13.6.2021 10:58:24

  Evet...Bu zamanda, belki de en önemli hizmet "Siyasetteki Muktesit Mesleği" ümmete, millete, herkese göstermek olsa gerek.. Kaleminize, kalbinize, zihninize sağlık ve de gayret...

 • Oğuz Yiğiter

  13.6.2021 08:05:16

  Selam olsun itidal ve istikamet çizgisinin sebatkâr erlerine.... Tebrikler,dualar...

 • nabi turak

  13.6.2021 07:04:48

  Günümüzde müslümanların özelde nurcuların ihlassızlıkla düşebildikleri çok vahim bir hususu ele almışsınız.Tebrik ederiz.Cenab ı Allah bizleri tüm kardeşlerimizi bu nevi vartalara düşmekten muhafaza buyursun Amin.Selam ve dua ile kaleminize ve yüreğinize sağlık diyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı