"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kart gaspına bir hukuk şamarı daha

Kâzım GÜLEÇYÜZ
23 Haziran 2022, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının basın kartı dağıtımındaki hukuksuz ve keyfî uygulamasına karşı açtığımız davada Ankara 6 İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararını duyurmuştuk.

Benzer bir karar, gazetemiz çalışanı Musa Aydın’ın açtığı davada Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından da verildi. Saraya yeni bir hukuk dersi niteliğindeki karardan pasajlar:

* Hukuk devleti, her alanda adaletli bir hukuk düzeni kurmayı amaçlayan, bunu geliştirerek sürdüren, insan haklarına saygı duyarak bu hak ve özgürlükleri koruyup güçlendiren, yargı denetimine açık olan devlettir.

* Belirlilik ve hukukî güvenlik ilkeleri ile idarenin keyfî hareket etmesi engellenmiş olur.

* Bireylerin tüm eylem ve işlemlerde devlete güven duyabilmesi olarak ifade edilen hukukî güvenlik ve idarenin iş ve eylemlerinde makul süre içinde hareket ederek bireylerin mağduriyetini engelleme işlevi olarak ifade edilen hukukî belirlilik ilkeleri, idarelerin ilgililerin başvurularını makul sürelerde inceleyip değerlendirmesini zorunlu kılar.

* Basın kartının, resmî nitelikte bir kimlik belgesi olduğu ve basın mensuplarının faaliyetlerini destekleyici ve bazı kolaylıklar sağlayıcı niteliğinin bulunduğu dikkate alındığında, davalı idare tarafından davacının başvurusunun değerlendirme aşamasında olduğu belirtilmişse de, idarenin gerekli araştırma ve değerlendirmeyi yapmayarak, aradan uzun bir süre geçmesine karşın davacının basın kartını yenilemediğinin anlaşılması karşısında, gazeteci olarak görev yapan davacının basın kartının yenilenmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. 

* Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, yargılama gideri ile avukatlık ücretinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine... oybirliğiyle karar verilmiştir.

Sarayın propaganda birimi gibi çalışmayı iş edinen İletişim Başkanlığının sorumlularına, peş peşe gelen bu yargı kararlarına rağmen kendi bildiklerini okumaya ve keyfî uygulamalarına devam ettikleri takdirde, hukukun bir gün kendilerine de lâzım olacağını ve er veya geç gelecek olan o günün gittikçe yaklaştığını bir defa daha hatırlatmak isteriz.

Mahkeme kadıya mülk olmadığı gibi, o makam da bugün orada olanların değildir.

Okunma Sayısı: 2186
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  23.6.2022 12:02:36

  Cenab-ı HAKK CC.Adil hakimlerden razı olsun.Adil hakim ve idareci cennette nebilerle komşu olacak diye biliyorum. Ama dilinden din istismarı eksik olmayan,adaleti,hukuku,hak'kı gasp ve silindir gibi ezmayi marifet sayan,kalpleri taşlaşmış(din kardeşi olanlara karş,ama yahudi katil,rahiplere,dindaş ve soydaşına soykırım yapan zalimlere müşfik olan bir sapkınlar)olanalr bu karardanda nasip ve ders alamayacakalrdır. Çünkü yolları EBU CEHİLİN YOLU,BAKMAYIN DİN İMAN DEMELERİNE. Neyse sabahın nuru görünmeye başladı.Rabbim tüm manevi kalkan olan kanburları biiiir bir çekip alıyor çevresinden.

 • Necati

  23.6.2022 06:59:11

  Devlete ve millete ait olan o makamları, sadece kendileri ve yandaşlarının menfaati için kullananlar bilsinler ki büyük bir haksızlık ve zulüm içindedirler. Aynı zamanda kul hakkı yiyorlar. O makamlarda her düşünceye sahip milyonları hakkı var. Herkese eşit vd adil davranmak zorunda olmalarına rağmen farklı düşünen insanların haklarını gasp etmek zulümdür.

 • Abdullah negünekaldım

  23.6.2022 06:18:11

  Bunlar iyice şamar manyağı oldular kendi görüşlerine uymayan hiç bir kararı takmıyorlarki ne anayasa mahkemesi ne avrupa insan hakları mahkemesi bunları enterese etmiyor bir mahkeme beraat kararı veriyor bunlar kararı beğenmiyor hemen hakimi savcıyı dəğitirip alınan kararı müebbet. hapse çeviriyorlar bu ne ya bu nasıl bir zihniyet bu nasıl bir anlayış Allah a inanan ahiret gününe inan hesap kitap gününe inanan imanlı inançlı bir kişinin bunları yapması anlaşılır gibi değil.Zulm ile abad olanın akıbeti berbat olur,Buda bir gerçektir hep birlikte bekleyip göreceğiz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı