"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Said Nursî ve Fethullah Gülen

Kâzım GÜLEÇYÜZ
11 Ağustos 2016, Perşembe
(Bu yazı 2.5 yıl önce yayınlandı)

Fethullah Gülen, 1970’lerin başında İzmir vaizi iken Nur cemaatinin içindeki hizmet erbabından biriydi. Öyle ki, 12 Mart sonrası İzmir Sıkıyönetim Mahkemesindeki Nurculuk davasında yargılanan isimler arasında Avukat Bekir Berk’le beraber o da vardı.

Ancak bu beraberlik fazla devam etmedi.

İzmir’deki mahkemeye verdiği ifade ve savunmalarda, hakkındaki “Nurculuk” nitelemesini reddeden beyanlarda bulunurken, sonraki senelerde de benzer açıklamalar yaptı. 1974’te, Nur cemaatiyle yolunu ayırıp, kendi anlayışına göre ayrı bir yön çizdi.

Ortaya koyduğu hizmet tarzı başlangıç itibarıyla yöntem olarak büyük ölçüde Risale-i Nur metoduna dayanıyordu, ama önemi zaman içinde daha açık şekilde görülecek olan “detay”lardaki yorumlarda farklılaşmalar belirgin hale geldikçe, aradaki ayrışma netleşti.

En önemli farklardan biri, Bediüzzaman Risale-i Nur’un müellifi ve Nur hizmetinin manevî önderi olduğu halde, şahsını öne çıkarmayıp, kendisine izafe edilen manevî makamları dahi reddeder ve nazarları eserleri ile şahs-ı manevîye çevirirken, Gülen’in etrafında, onun şahsına endeksli bir hareketin oluşması. Bu birlikteliğin Gülen cemaati veya hareketi diye anılması bunun ifadesi. 

Bu hareketin çatısı altında, içeride ve dışarıda takdire şayan hizmetler verildiği bir vakıa.

Ancak Gülen’in, kendi sözleriyle de sabit olduğu üzere, Türkçü, hattâ biraz Turancı denilebilecek ölçüde milliyetçi ve devletçi bir yaklaşıma sahip olması; mağdurlarından biri olduğu halde darbelere karşı bir duruş ortaya koyamayıp tersine tavizkâr ve teslimiyetçi bir tavır sergilemesi; Kemalizmi hiç eleştirmemesi; 28 Şubat MGK’sına “müçtehit” payesi vermesi; din derslerini anayasayla zorunlu kıldığı için Evren’i “Cennetlik” ilân etmesi; “Şefaat yetkim olsa Ecevit için kullanırım” demesi; bürokraside kadrolaşıp devlette etkin hale gelmeyi teşvik eden bir strateji takip etmesi; Bediüzzaman’ın “dinsizliğe karşı Müslüman-Hıristiyan ittifakı” olarak ifade ettiği yaklaşımı, sınırı belirsiz ve suiistimale açık bir “dinler arası diyalog” arayışına dönüştürmesi, Risale-i Nur’un sadeleştirilmesine onay vermesi, Risale-i Nur mesleğindeki istiğna düsturuna mugayir olarak adeta açık arttırma usulüyle yapılan “himmet” toplantılarını teşvik etmesi gibi tavırları tartışılıyor.

Bu tartışma usulünce yapılmalı. Ama linç mantığı ve psikolojik harp yöntemleriyle, tasfiye ve imha operasyonuyla değil.

(7.3.14 günü köşemizde çıkan bu yazı, Cemaat ve İktidar kitabımızın 105-7. sayfalarında da yer alıyor.)

Bu yazıyı tekrar yayınlarken 19.7.16 günü 1. sayfamızda çıkan Yeni Asya imzalı yazının son iki paragrafıyla konuyu tamamlayalım:

Olay (15 Temmuz kalkışması) aynı zamanda, bir cemaat özelinde yürütülen “devlette kadrolaşma” yaklaşımının ne tür fitnelerde kullanılabildiğinin de ibretli bir örneğidir.

Manevî hizmetler için var olan cemaatlerin bundan çıkarması gereken en önemli ders, kendilerini ister istemez siyaset ve iktidar çekişmelerinin tarafı ve sonuçta mağduru konumuna getiren tavır ve yaklaşımları terk edip, derhal aslî hizmetlerine dönmeleri gereğidir.

Okunma Sayısı: 43697
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ahmed said

  14.8.2016 20:34:09

  123 rumuzlu kardeşim.türk olman veya başka milletten olmana değil müslüman olmana bakarız bizler.Zira bizleri birbirimize rabt eden yüzlerce bağ var; bunlara bakmadan dizgini enelerimize teslim etmişiz ve de iflah olmuyoruz her gelenden şamar üstüne şamar yiyoruz. Derim ki müslümanlar büyük büyük imtihanlarla karşı karşıyadır.Ahir zamanda olduğumuz için imtihanı kazanmaktan çok kaybetme ihtimali var.Allah, her kim ki bir tek kişinin imanının kurtulmasına vesile olduysa onlardan razı olsun.birbirimizin dualarına ihtiyacımız var safları sıklaştırmamız lazım.heva ve hevesini davasından önce görenlere veyl olsun

 • 123

  14.8.2016 18:10:40

  Turkiye dişi cemaat okulu mezunuyum, turk degilim. Ustad ne diyor iki velinin bir-birine karsi gelmesi onlari bulunduklari makamdan indirmiyor.. Muazzez Ustadim canu gonulden inaniyorum ki cemaatin hizmetlerini alkislardi.. Allah aşkina, onlar 90larda gelmeselerdi, sebepler acisindan Ustadi tanimam nerdeyse imkansiz. Benim gibi cok kisiler var

 • ahmed said

  12.8.2016 09:58:01

  ali kardeş anladık fetullah gülenin yanlış yaptığı darbeye teşebbüs ettiği ortada zaten inkar etmiyoruz.olanlara üzülmemek elden değil.Derim ki bu nurcu ağabeyler(yeni asya hariç)fetullah gülenin yanlışlar yaptığını, nurcu olmadığını mahkemede söylediğini,nurculuk tarzından inhiraf ettiğini biliyorlardı da neden kısa zaman öncesine kadar zaman,sızıntı yeni bahar vb neşriyatlarına abone idiler,çocuklarını neden okullarında yurtlarında barındırdılar.f. gülenin hizmetlerini öve öve bitiremiyorlardı.Bu kadar saflık basiretsizlik kabul edilemez.Bu nurcular şimdi siyasette ifrat içindeler inşaallah sonları fetullah gülen gibi olmaz.Ali nurculuk deneme yanılma tahtası mıdır, geçmişimiz bize bir şeyler öğretmedi mi hala?necmi fırıncı özdemir vb.böyle, şöyle demişler bizi hiç ilgilendirmez.Risale-i nurun şaşmaz ölçüleri bizi için rehberdir.ilgi duyduğu alan için kişilerin yaptığı yorumları akıl süzgecinden geçiriyor muyuz yoksa AHFEŞİN KEÇİSİ GİBİ HERŞEYE YANLIŞ DA OLSA KAFA MI SALLIYORUZ.

 • vedat

  11.8.2016 22:11:59

  Ali kardeş tam bir safsatasın.İnsanlar öbür tarafta nurculuklarıyla değil imanlarıyla tartılacaklar.Ci cu eklerini bırak.Risaleler bile hakka götüren birer vasıtadır.Bu şekilde katagorize edince Bu eserlerin ruhunu incitiyorsun.Bırak insanlar nasıl faydalanırlarsa faydalansınlar.Senin dar kalıplarına herkes girmek zorunda değil.Tarafgirlik gözümüzü kör etmesin.Siyasal İslam gözlüğünü çıkar.Birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu şu anda birde sen bölme

 • Ali Tam

  11.8.2016 21:57:42

  Ridvan Bey iskembe-i kübraniza göre yorum yapmayin havuz medyanin akimi fikriyati hakkinda malumatim yok, zahir ki siz takip ediyorsunuz. Tevazu ve mahviyeti 20. Asirda insanliga yeniden tanitanlarin basinda Muazzez Üstadimiz Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ve talebeleri gelir. F. Gülenin duyulan nam yapan hal ve tavirlari kimseden gecer not almiyor. 16 Temmuzda Türkiyeye dönüs bileti alip gelmeyene ben artik korkak lagim faresi derim.

 • Ali Tam

  11.8.2016 21:48:03

  F.Gülen Diyanet'in maasli mescid imamiyken Nurcularin Medreselerinde Risaleleri okuyanlari kendine celbetmek icin Nurculardan yana GIBI görünmüs Izmir tutuklanmasinda Nurcu olmadigini beyan etmis Cantaci Necmi Ilgen Agabey yasayan sahitlerden. Risaleleri okuyan cemaatten kendine celbettikleriyle yoluna koyulan Gülen hem Kemalizme hem Narsizme hem Enaniyete tam sadakatle Nurculuktan fersah fersah uzaklasmistir. Eger zerre kadar CESARETI ve SAMIMIYETI olsa ve Sucsuzluguna kendi inaniyor idiyse 16 Temmuz 2016 tek gidis ucak biletiyle Türkiye'ye dönerdi. Bu zata burada haddinden ziyade yer ayirmak ISRAFTIR.

 • YUSUF KUZUCU

  11.8.2016 19:59:01

  tebrikler kanaat getirdim gülen cemaati ile sizin ilginiz yok sıkıntı yapmayın hocam

 • mirza said

  11.8.2016 18:48:37

  rıdvan bey Evet R.Nur Umumun malıdır inhisar altına alınamaz.Yorumum fetullah gülen camiası ile ilgili değildi.Siyasetin tam ortasında olup, günümüz siyasetine Hz.üstadı alet edenler var.İş böyleyken siyasetin içinde olmadığımız halde iftira ederek camiayı ictimai konularda itham edip töhmet altında bırakmak gözden düşürmek isteyen art niyetliler var. Kimden gelirse gelsin iyiliklere doğrulara evet yanlışlara da hayır dediğimizi belirtmek için yorum yaptım.Ölçümüz r.nurdur heva değil.Bu arada fetullah gülenin tarzının da nurculuk olmadığını belirtmek isterim.Bir çok insanın imanlarının takviyesine vesile olmuşlardır eyvallah,ama yanlışları da vardır.(Bizzat yaşadım)Her camiadan mutlaka çürükler de çıkabilir toptancı değiliz. üstadımın görüşlerini bu günkü siyasete kurban eden ve zerratıyla siyasetin içinde olan ,kendilerini haklı diğer herkesi hep haksız gören nurcu görünümlülerin bizi tenkide hakları olmadığını belirtmek istedim.ama sen yorumumu nasıl anladın bilemiyorum.

 • Rıdvan

  11.8.2016 17:53:36

  Ali Tam kardeşim havuz medaysının gözü ile bakınca mütavaziliği tağutlaşmak olarak görmüş.Ne diyelim biraz nasip meselesi

 • musa avcı

  11.8.2016 17:18:43

  Evet yorumcu arkadaslar KAZİM BEY bu firtinali bir zamanda sozlerinin arkasinda olarak HAKKİ,ne eksik nede abartisiz ifade etmisdir.aksinin oldugunu dusunen belgeli sunabilir.YENİ ASYA DUN Nasil dusunuyordu ise bugunde dusuncelerine sahipdir...ne millet ne devlet nede dunya HAKKİKİ MUSLUMANİN goruslerini degistirmemeli vesselam...

 • Abdülkadiri Özsoy

  11.8.2016 17:07:27

  Fetullahın asıl hizmetinin istihbarat, kadrolaşma ve dünyada halife olma arzusu, olduğuna göre asli mecrasına girmiş ve son kozunu, bütün gücüyle kullanmıştır. Nur hizmetiyle asla bir alakası olmadığını ve Nur hizmetine azim bir zararı olduğunu gördük.

 • Ali Tam

  11.8.2016 16:25:41

  Bir insanin Tagutlasmasi ve Tagutlastirilmasi dinimizde haramdir. Gulencilik butunuyle bu haramin icindedir. Nurcu olmasi zaten mumkun degil.

 • Rıdvan

  11.8.2016 14:59:23

  Mirza Said denen arkadaş Risale i Nurlar senin tekelinde mi? Çok sevdiğini iddia ettiğin nurların bir hakikatini bile bu cemaat insanlara anlattı ise senin söylediklerini nereye koyacağız.Bırakalım da Rabbimiz karar versin kim samimi kim içten kimin niyeti halis. Zaman en güzel tefsircidir.uzun olmayan zamanda şu söylediklerin için çok pişman olabilirsin

 • Salihoğlu

  11.8.2016 14:12:17

  Hem 2.5 yıl önce yazılan yazı hem de bugünkü Başyazı cok mükemmel..Gazetenin başından beri Bediüzzamanın görüşleri istikametinde bu Harketin değerlendirmesi gerektiğini düşünenlerdenim...Bu hareket ile ilgili olarak ötedenber cevabını bulmakta zorlandığım 3 sual 3 husus vardı: 1-Bu hareketin Devlet ile ilişkisi ne seviyededir.Araştırmacı Gazetecilerin bu konuda kafa yormalatı gerekir.Türki Cumhuriyetlere giderken Özal ve Demirelden mektuplarla gidildiğne göre...Bu iki Şahsiyet Devleti temsil ettiklerine göre... 2-Türk Milliyetçiliği :Türkçe Olimpiyatları.v.b faaliyetler...Bu hususta yeterli belgeler var sanırım...Milliyetçili ve Devletçilik yaptıklarını ve kanaatini taşıyorum. 3-Yurt içinde ve yrt dışında Risale-i Nrların yayılması tanınması konularında duvar vaziesini gördüklerini perde olduklarını düşünüyorum..Bu hususları arkadaşlarımız dikkate almadılar.Doğruyu düşümek ve ifade etmek her zaman meşakkatli olmuştur Yeni Asya açısından.Biz yaşananların şahidiyiz...Salihoğlu

 • vefaister

  11.8.2016 09:53:52

  kendinizce bir yorum cemil tokpınar öyle düşünmüyor

 • Mustafa Sabur

  11.8.2016 09:39:22

  Bak bu yazı çok güzel olmuş aradaki farkı fark edelim artık lütfen!..

 • mirza said

  11.8.2016 09:03:19

  işte üstadımın metodu:hakaret etmeden ana avrat dalarım demeden kendisi gibi düşünmediği için kafir demeden,varsa kişinin güzel taraflarını da dile getirerek tenkit etmek.İşte terbiyesi , dürüstlük ve hakkaniyet.Siyaset helasına düşen ve üstünü başını kazuratla kirleten, üstü başı hatta ağızları pis kokan, hakarette sınır tanımayan, camiamızı fetulahı savunuyor iftirası ile ittiham eden nurcu görünümlü fakat üstadımın ictimai düşünceleri metbu iken siyasal islama tabi kılan, menfaat zebunu,hub-u cah aşıkı sefil bir o kadar da rezil ve aşağılık bedbahtlar.işte biz işte fetullah.nurcu olmadığını, hizmetinin nurculuk olmadığını söylememizin kaçıncı seferi.İnkar etmeden kimseye de kafir deme hakkını kendimizde bulamıyoruz sizin gibi.salya akıtıp saldırmalarınız sonucu varsa bizim sizde kul hakkımız helal etmediğimizi de bilesiniz

 • cemil

  11.8.2016 08:56:07

  Sayın Güleçyüz İslama hizmette yöntem ve usul ;şartlara ve zamana göre değişebilir.Ülkemizde çok farklı yöntemlerle ve tarzda İslama hizmet eden cemaat ve tarikatler var.Önemli olan insanı kamil hale getirmekse herkesi alkışlamak lazım.Ki herkes bu iş için bir tuğla koyuyor.Burada sadece istisna tutulması gereken fanatik,sünneti seniye dışında,yıkıcı bir yol izleyenlerdir.Mesela İŞİD,aczimendi ve ona benzer proje cemaatler.Bir elinde nur bir elinde topuz olanlarda buna dahil edilebilir.Cemaat denen olgu daha fazla insana ulaşma,sınırları aşıp dünyaya mu mesajı götürmek için bir yol izliyorsa bu taktir edilmeli.Hatalar eksikler adı insan olan her yerde olabilir.Cemaatlerde bundan geri dur olmaz.Üstadımızın benim mesleğim güzeldir,ancak güzel sadece benim ki değildir düsturunu hatırlamak gerekiyor

 • ismail

  11.8.2016 08:41:06

  bu yazıyı yazmanıza özellikle böyle bir zamanda yayımlamanıza gerçekten yeni asya adına üzüldüm. biz gülenci değiliz demeyi kendinize belgeli ispat etmek ister gibi bir haliniz var. fettullah gülen ve hizmet hareketini yakından tanıyan insanlardanım. bu hizmet hareketinin gerçekten nur cemaatinden ayrılan yönü olduğu gibi bütün insanları kucaklayan bir misyonu var. keşke siz de bunu tam olarak idrak edebilseydiniz. ihtilaflı meseleler her zaman olur ama yanlış yolda olmadığına kaniyim bu hizmetin. hele başındaki zatın ise gerçekten bir MÜCEDDİT OLUP olmadığını zaman gösterecektir diye inanıyorum. selametle.

 • CESUR ADAM

  11.8.2016 08:17:29

  Şu an siyasilerle kolkola olanların atideki akibetleri için hizç arzu etmesekde benzer tablo olacağı hususunda endişelerimiz olmaktadır. KILAVUZU KARGA OLANIN BURNU ...TAN KURTULMAAZ.diye atalarımız boşuna dememişler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı