"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Selâhaddin Vatansever

Kâzım GÜLEÇYÜZ
26 Ocak 2021, Salı
Vatan-ı aslî olan ebediyet âlemine sevkiyatın hızlanarak devam ettiği bir süreçte Yeni Asya ailesinin güzide bir mensubunu da berzah âlemine uğurladık.

Arşivcimiz Selâhaddin Vatansever de terhis belgesini alarak göçenler kervanına katıldı.

72 yıl önce Üsküp’te başlayıp, 1967’de Risale-i Nur’la tanıştıktan sonra asıl anlamını ve mecrasını bulan ve Yeni Asya çizgisinde son âna kadar istikamet üzere yaşanan bir hayat.

Vatansever daha 23 yaşındayken, Risale-i Nur okudukları gençlerle beraber Medrese-i Yusufiye tecrübesini yaşayıp 68 gün demir parmaklıkların arkasında kalan bir bahtiyar.

Başından itibaren çok sadık ve samimi bir takipçisi olduğu Yeni Asya’da uzunca bir dönem arşiv sorumluluğunu üstlendi. Basılan gazeteleri biriktirdi, ciltletti ve muhafaza etti.

Bu işler dijitale dönmeye başlayınca sayfaların tek tek fotoğraflarını çekerek arşivi dijitalleştirme çalışmalarına ciddi katkıları oldu.

Arşivcilik, uzmanı olduğu bir konu değildi, ama eksiğini diğer gazetelerdeki profesyonel arşivcilerle konuşup onların bilgi ve tavsiyelerini alarak tamamlamaya gayret etti.

Özellikle 21 Şubat ve 23 Mart ilavelerimizi hazırlarken bu arşivlerden çok istifade ettik.

Vatansever gazetedeki yazı ve haberlerin tashih çalışmalarına da katkı vermeye çalıştı.

Arşivden yararlanmak için müracaat eden gençlere sıcak ve yakın bir alâka gösterdi.

Bir başka önemli özelliği çiçek bakım uzmanlığıydı. Gazetedeki çiçeklerin her biriyle tek tek ilgilendi, suladı, toprağını değiştirdi.

Farklı dönemlerde ikamet ettiği semtlerdeki Risale-i Nur sohbetlerinin müdavimiydi.

Sosyal medya hesaplarında istikrarlı bir şekilde Yeni Asya’dan yazılar, başlıklar, sayfalar ve mesajlar paylaşmayı alışkanlık edinmişti.

Son anlarına kadar hep hareketli ve dinamik bir hayat yaşadı. Her zaman hizmetin bir ucundan tutma gayreti içinde oldu. Yeni Asya ailesinin iddiasız, mütevazi, samimi ve ihlâs, sadakat, istikamet timsali bir mensubu ve isimsiz kahramanlarından biriydi. Allah rahmet eylesin. Ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun. Rabbimiz Cennetinde buluştursun.

***

1973’teki İstanbul ziyaretimizde Yeni Asya’nın Cağaloğlu Molla Fenari Sokak’taki merkezinde tanıdığımız ve 1990’a kadar birlikte hizmet ettiğimiz Niyazi Birinci’ye de Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Okunma Sayısı: 3233
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Türeli

  26.1.2021 23:00:30

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

 • Zübeyir

  26.1.2021 14:45:27

  Merhuma Allah'tan rahmet dileriz.

 • süleyman ALIÇ

  26.1.2021 11:57:02

  Rabbim, Sadakat ve İhlasla yıllarca istikametini şaşırmayan, hem Vatanseven, Hem de Vatan Sathını bir mektep yapan Yeni ASYA'yı seven Selahaddin Abimize, hem de tüm geçmişlerimize sonsuz Rahmeti ile Rahmet eylesin, Yakınlarına sabr-u cemil ve Hayırlı uzun Ömürler versin ve sıratı müstakim olan bu nurlu yoldan ayırmasın, Ayrıca Yıllarca Yeni ASYA'da Büyük hizmetleri olmuş bu millete yediden yetmişe Tarihi sevdiren Niyazi BİRİNCİ'ye de sonsuz rahmeti ile Rahmet Eylesin Yakınlarına Sabr-u Cemil versin. Bende Abdullah TUNÇ kardeşimizin dilek ve temennilerine aynen katıldığımı belirtirken Üstadımızın 14 Şuadaki Bir Haşiyede söylediği şu "Bazı kardeşlerimizin lüzumsuz talebeliğini inkar, hususen (...) eskide ehemmiyetli kendi hizmet-i nuriyelerini lüzumsuz setretmeleri gerçi çirkin fakat onların sabık hizmetleri için affedip gücenmemeliyiz" -şualar 401- ikazını da dikkate almamız gerekir diye düşünüyorum selam ve hürmetlerimizle

 • Abdullah Tunç

  26.1.2021 10:54:32

  Vefat eden bütün Nur Ta lebelerine rahmetler diliyo rum.Herbirinin ayrı ayrı meziyet ve faziletleri var dır. Hayatlarında bazı kı kırılmalar varsa da,zama nında epey hizmet etmiş lerdir.Hukukullahı ve am me hukukunu incitenler,ha riç,diğerlerinin objektif ola rak değerlendirilmesi gerekiyor.Ayırım yapmak doğru değildir.En azından vefasızlıktır.Kadir bilin mezliktir. Hayatta olan ak raba ve dava arkadaşları arasında kırgınlıkları,küs künleri meydana getirir. Uhuvvet ve ihlası zedeler. Bu sebeplerden ötürü,ve fat edenlerin arkasında ya zı yazarken bu belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekiyor diye düşüniyo rum.Yazarlar, bunlara dik kat etmelidirler.Yazılarının topluma nasıl yansıdığını düşünsünler.

 • Ali R. Yardimoglu

  26.1.2021 08:04:36

  Merhumlara, Allah' in rahmet ve magfiretyle muamelesini niyaz ve dua ederim, amin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı