"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Terör için hukuk ne diyor?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Eylül 2021, Salı
Son derece veballi bir davranış olduğu halde her önüne geleni “teröristlik”le suçlamanın alışkanlık haline getirildiği bir süreçte, hukuk ve kanun ne diyor, ona bakalım.

TMK-1’de yapılan tarife göre: Terör; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, anayasada belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, siyasî, hukukî, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek; devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak; Türk devletinin ve cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek; devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek; temel hak ve hürriyetleri yok etmek; devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir.

Terör örgütü kuranlar, yönetenler, örgüte üye olanlar TCK-314’e göre cezalandırılıyor. 

Örgüt üyeliği Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 1995’teki bir kararında “silahlı örgütün kuruluş amaçlarını, faaliyet ve eylemlerini benimseyip gönüllü olarak örgüt hiyerarşisine dahil olmayı tercih etmek suretiyle; örgüte iştirak bilinç ve iradesiyle hareket edilerek kasten işlenen bir suç” olarak tanımlanıyor.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi 2017’deki bir kararında “Örgüte sempati duymak ya da örgütün ideolojisini benimsemek, yayınlarını okumak, bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak... üyelik için yeterli değildir” diyor.

(Örgütle cemaat karıştırılsa da önemli.)

Propagandada ise TMK-7/2, “örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapma”yı cezalandırıyor.

Üç Dal Papatya kitabımıza verilip istinafta onanarak kesinleşen beraat kararında belirtildiği gibi, propaganda suçunun oluşabilmesi için terör örgütü ile ilgili bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtma, benimsetme ya da yayma amacıyla yapılmasının yanında, terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek nitelikte yapılması gerekir.

Perinçek’in o sözüyle bitirelim: “Fetö adını koyan ve Yargıtay kararlarına iliştiren biziz.”

Okunma Sayısı: 3071
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • erhan

  21.9.2021 09:52:08

  vay anasını be, "sizi bir savcı üç polisle terör örgütü ilan ederim" derken, bu adamlara espri yapılıyor zannetmiştik, nerden bilebilirdik ki arkasından, akıllı olanlar kaçtı, kaçamayanlar bu tuzağın içine düştü kritiğinin geleceğini,

 • Ali ok

  21.9.2021 07:35:06

  Hukuk ne diyebilir Hukuksuzluğu zulmü harami günahı otoban edene bilene hukuk ne diyebilir.

 • samet

  21.9.2021 07:33:17

  Böylesine zalimane bir dönemde bile korkmadan hakikatleri söyleyebiliyorsunuz ya... Allah sizlerden razı olsun. Sayılarınızı çoğaltsın. Rabbim büyük elbet birgün bu zulmü yerin dibine batıracaktır. Zalimler için yaşasın cehennem...

 • Ali ok

  21.9.2021 07:32:17

  Asıl terör örgütü örgüt diyerek hayirseverleri basortululeri Hapseatmak için kurulan organizeli gizli yapidir. Onbinlerce insan hapiste bir okadar ceza almış hapis için sırada bekliyor.diyanet ise munasiptir uygundur caizdir efendim diyor. Ben de alkışlıyorum!!!!

 • Ali TAM

  21.9.2021 06:58:56

  (1) Terörizm Tanımı Avrupa Birliği "Her Üye Devlet, ulusal hukukta ceza gerektiren suçlar olarak tanımlanan ve a) ila i) bentlerinde sıralanan kasıtlı eylemlerin, komisyonun veya söz konusu bağlamın doğası gereği bir ülkeyi ciddi şekilde etkilemesini sağlamak için gerekli önlemleri alacaktır. veya uluslararası bir örgüt, terör suçu olarak sınıflandırılabilir. halkı ciddi bir şekilde korkutmak veya kamu kurumlarını veya uluslararası bir kuruluşu kanuna aykırı bir şekilde eylemde bulunmaya veya yapmamaya zorlamak veya

 • Ali TAM

  21.9.2021 06:58:07

  (2) bir ülkenin veya uluslararası bir örgütün temel siyasi, anayasal, ekonomik veya sosyal yapılarını ciddi şekilde istikrarsızlaştırmak veya yok etmek: a) Bir kişinin hayatına yönelik ölüme yol açabilecek saldırılar; b) bir kişinin fiziksel bütünlüğüne yönelik saldırılar; c) adam kaçırma veya rehin alma; d) Bir devlet tesisinin veya bir kamu tesisinin, bir ulaşım aracının, bir bilgisayar sistemi de dahil olmak üzere bir altyapının, kıta sahanlığında bulunan sabit bir platformun, genel olarak erişilebilir bir yerin veya özel mülkün insan hayatını tehlikeye atan veya önemli ekonomik sorunlara yol açan ciddi yıkımı. kayıp olabilir; e) uçak ve deniz taşıtlarını veya diğer toplu taşıma veya mal taşımacılığı araçlarını ele geçirmek;

 • Ali TAM

  21.9.2021 06:57:45

  (3) f) Ateşli silahların, patlayıcıların, nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların imalatı, bulundurulması, satın alınması, taşınması veya tedariki veya kullanımı ile biyolojik ve kimyasal silahlarla bağlantılı araştırma ve geliştirme; g) Tehlikeli maddelerin salınması veya insan hayatını tehlikeye atması halinde yangın, sel veya patlamaların başlaması; h) su, elektrik veya diğer hayati doğal kaynakların tedarikinin insan hayatını tehlikeye atması halinde kesintiye uğraması veya kesilmesi; i) a) ila h) bentlerinde sayılan suçlardan birini işlemekle tehdit etmek."

 • Ali TAM

  21.9.2021 06:47:48

  Terör Tanımı Birleşmiş Milletler "Güvenlik Konseyi (...), sivillere karşı da dahil olmak üzere, ölüme veya ciddi fiziksel yaralanmaya neden olma veya tüm nüfusu, bir grup insanı veya kişileri korkutmak amacıyla rehin alma niyetiyle işlenen suçların, Bir halkı sindirmek veya bir hükümeti veya uluslararası kuruluşu terörle ilgili uluslararası sözleşme ve protokollerin anlam ve tanımlarına uygun olarak suç teşkil eden bir şeyi yapmaya veya yapmamaya zorlamak, hiçbir şekilde gerekçelendirilmek suretiyle haklı gösterilemez. siyasi, felsefi, ideolojik, ırksal, etnik, dini veya benzer nitelikteki diğer hususları dikkate alır ve tüm devletleri bu tür suçları önlemeye ve engellenemiyorsa, bu tür suçlar için ceza verilmesini sağlamaya çağırır. Bu da işin ciddiyetine tekabül ediyor."

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı