"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İbrahim Hakkı Konyalı

Genel
10 Aralık 2015, Perşembe
Gazetemiz yazarlarından ve Demokrat Eğitimciler Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden araştırmacı yazar İsmail Hakkı Avcı’nın ‘İbrahim Hakkı Konyalı’ isimli biyografi kitabı çıktı.

Akıl Fikir Yayınları tarafından neşredilen kitapta İsmail Hakkı Avcı; meşhur tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı’nın hayat hikâyesini muhtasar da olsa anlatmaktadır. Kitapta Konyalı’nın doğumu, tahsili, yaptığı vazifeler, müstear isimleri ve hizmetleri sıralanmaktadır.

Merhum Konyalı, 1900’lü yılların başından vefatına kadar yaptığı kalıcı hizmetleri, ortaya koyduğu çalışmalar ve eserleriyle yakın geçmişimizde mühim yer tutan tarihçilerimizdendir. Osmanlı’nın son medresesinde (Islâh-ı Medaris-i İslâmiyye) tahsilinin de verdiği ilmiyle en girift kitabeleri okuyarak pek çok şehrin, yapı ve eserin serencamını kaleme almıştır.

Mezkûr Osmanlı medresesinde 6 senelik tahsilinden sonra (bu medresenin İttihatçılar tarafından kapatılmasıyla) İzmir Şimendifer Okuluna devam eder ve bitirir. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Batum’da İstasyon Şefliğinde bulunur ve bilâhare döndüğü Konya’da gazeteciliğe başlar. Daha sonraki yıllarda İstanbul’a gelir ve tarihî çalışmaları ile gazeteciliğe burada devam eder. Hayatının bu döneminde pek çok hizmetleri olur. Osmanlı vesikalarının bir kısmının kurtarılması, Ayasofya minarelerinin yıkılmasını önlemesi, harap ve yerlerde, toprakla hâk olmuş eserlerin temizlenip ortaya çıkarılması ile mühim müzelerin kurulması onun hizmetlerinden bazılarıdır.

İsmail Hakkı Avcı’nın, İbrahim Hakkı Konyalı eserinde bunların anlatılmasından başka; kendisinin (Yeni Asya Gazetesi okuyucuları için) yazdığı tarihçe-i hayatı, yine Yeni Asya Gazetesi’nde neşredilen Tarih Sohbetleri’nden örnekler, onu tanıyanların bazılarının hatıra yazıları, matbu’ ve gayr-ı matbu’ eserleri de yer almaktadır. Konyalı’ya ait pek çok resmin de bulunduğu eser, onun hakkında (M. Özdamar’ın kitabından maada) ilk defa neşredilen bir eserdir. Bu bakımdan yazarı ve yayınevini kutluyoruz.  

Eserin yeni baskıları yapıldıkça mevcuda daha yeni bilgi, malûmat ve hatıraların da ekleneceğini ümid ediyor ve bu vesile ile merhum tarihçimize Cenâb-ı Allah’tan rahmetler diliyoruz, vesselâm.  

Editör (Meftûnî)

Okunma Sayısı: 3612
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı