"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Vatan haini” damgası

M. Latif SALİHOĞLU
29 Aralık 2020, Salı
Aşı meddahı kimi medyatik şöhretlere son zamanlarda bir haller oldu.

Aşı yaptırmak istemeyenlere hemen yekten “vatan haini” damgasını yapıştırıveriyorlar.

Bu kadar kolay, bu kadar basit olmamalı bu iş. Aşı olmayı mecbur kılacak bir kanun maddesi yok. Dahası, vergisini veren, askerliğini yapan ve her türlü vatandaşlık görevini yerine getiren insanlara “vatan haini” damgasını vurmak, hiç kimsenin harcı da değil, haddine de düşmemiş.

*

Hemen ifade edelim ki, biz öyle kafadan aşıya karşı olan kimselerden değiliz. Bu meselede peşin hüküm sahibi de değiliz.

Keza, mesleğinin izzetiyle, şerefiyle meşgul olan herkesin şahsına da, yaşına da saygımız var. Ancak, adeta zihnî melekelerini yitirmişcesine yazılar yazan, konuşmalar yapan ve sık sık akla karayı, şap ile şekeri birbirine karıştırıp durması, hele kendileri gibi düşünmeyenleri vatan haini gibi göstermesi, sadece bizim değil, pekçok kesimden insanın şimşeklerini üzerine çeker ve elâlemin diline düşmekten de kurtulamaz olurlar.

*

Evet, şu veya bu sebeple şöhret olmuş bazı kimseler, özellikle virüs aşısı konusunda hızını alamayarak, “Ben aşı yaptırmak istemiyorum” diyenleri bilkülliye “vatan haini” ilân ediyor. Bununla da kalmayıp, daha da ileri gidip “Aşı olmak istemeyenlere kız verilmesin, devlet dairelerine alınmasın, okullara sokulmasın, toplu taşıma araçlarına bindirilmesin” diyerek, koca bir millete ayar vermeye yelteniyor.

* Bu ise, dehşet verici, tüyler ürpertici bir eğilimin işaret fişeklerini andırıyor.

*

Her şey bir yana, hiç kimse aşı lehinde veya aleyhinde ahkâm keserek, kendisi gibi düşünmeyenleri vatan hainliği ile suçlayamaz, damgalayamaz. Zira, bu çok büyük bir ithamdır, toplumu terörize etmek gibidir. Şayet, itham ve isnat bu derece kolay ve ucuz hale gelirse, herkes birbirine karşı kullanma cihetine gider ki, bunun altından hiç kimse kalkamaz olur.

Evet, vatan haini iddiasını delillendiren kimse, bunu ispat etmek mecburiyetindedir. Aksi halde, turnusol kâğıdı gibi iş döner, müddei, o aynı iddianın hedefi olur ve yaptığı isnadın altında kalır. Evet, hedefini bulmayan bir türlü fenâlık gibi, bu da döner sahibini bulur.

*

Bilvesile, şunu da ifade etmek isteriz ki: Bu vatanda, gerçek vatan hainlerini tesbit edecek ve onlara ceza verdirecek savcılar, hâkimler var. Doktorlar, bu sahaya giremez, bu meselede ahkâm kesemez. Buna hiçbir surette hakkı yoktur.

Şayet, vatan hainliğinden birilerine ceza verilecekse, bu işi hekimler değil, hâkimler yapar. Şüphesiz, bu onların vazifesi.

Bu arada, damgacılara şunu tekraren hatırlatalım: Aşı yaptırmak istemeyenler askerlik yapmadı mı, yapmıyor mu, ya da askerlik yapılmasına karşı mı? Savaş oldu da cepheye mi gitmediler? Devlete olan vergilerini mi vermediler? Devletin malına zarar mı verdiler? Devletin askerine, polisine, memuruna kurşun mu sıktılar?

*

Ey damgacı efendiler! Lütfen, şu “vatan haini” türünden ağır ithamlarda bulunmaktan ya vazgeçin, ya çıkıp hukuk önünde bu iddianızı ispat edin, ya da susun. Aksi halde, “yalan uydurmak”, başkasına “iftira atmak”, hatta mâsum kimselere “ağır hakaretlerde bulunmak” gibi suçlarla itham edilmekten bu kez siz kurtulamazsınız.

Okunma Sayısı: 2626
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  29.12.2020 21:03:50

  Şu anda,ülke gündemini en çok meşgul eden konulardan biri de 'AŞI' meselesi.Avrupa başladı.Bizde ise,gümrükte meydana gelen vak'a sonucu,aşı ertelendi.Vak'a sayıları düşüşe geçerken,vefat sayıları artış gösteriyor.Konuyla alakalı birkaç ifade kullanmak gerekirse eğer;hiçbir kimsenin,hiçbir şekilde ve hiçbir konuda;kimseyi zorlamaya ve istemediği birşeyi yaptırmaya asla ve kat'a hakkı yoktur ve olamaz.Aşı yaptırmak istemeyen vatandaşını,kalkıp ta 'vatan haini' diye damgalayan kim olursa olsun;kınanmayı hakeder.İsteyen yapar,istemeyen yapmaz.Herkes buna saygı duymakla mükelleftir.Vatan haini demek öyle kolay olmamalı.Bu damga;karşıdakinin hakkına girmektir ki,bu durumdan da;ALLAH'A sığınmalı.Aşı er ya da geç gelecek.Yapan yapar,yapmayan yapmaz.Kimse kimseye karışamaz,buna hakkı yoktur.Vatan haini gibi damgalamalar da,öyle ya da böyle;döner sahibi bulur ve o kişi;yaptığının karşılığını da,şiddetli bir şekilde görür.Bu da böyle biline...

 • Yahya YILDIZ

  29.12.2020 20:49:45

  Muhterem Latif Bey Abi, böyle sıradan, adi ve yapılıp yapılmamasında hiç bir mana ve mesaj olmadığı halde birilerinin hatırı için tabiri caiz ise "Şirk-i Hafi" işleyerek bu linçi yapan gruh için hakikaten güzel bir yazı olmuş...Ancak kaç yıldır nice masum ve maznun durumunda olup hayatında belki de hiç silah bile görmemiş onbinlerce gariban Anadolu çocuklarına yapılan linç kampanyasında "F..çü derlerden dolayı mi başka nedenlerden dolayı mi" bilemiyorum ama malesef böyle yerli yerinde olabilecek bir yazınıza malesef hiç rastlyamadım...Bana göre hak, hukuk, hürriyet ve adaleti esas alan güzel tarihi yazılarınızın yanında bugünkü haksız ve zulümleri de tarihe kara bir leke olarak geçecek hadiseleri de yine geçmiş benzeri olaylarla kıyaslayıp tahlil etmeniz isabetli olur düşüncesindeyim. Selam ve muhabbetimle...

 • NT Feyzullah ayhan

  29.12.2020 10:26:21

  Bir memleketi idare edenler müstebit olursa iman-ı kâmil sahibi olmayanlar, şuurluca dünyalarını ahiretlerine tercih kabiliyetinde olanlar müstebidlere yaranmak için onlar gibi olma gayretine ve yarışına girerler. "bize oy vermeyenler teröristtir.." diyen zihniyet, "Bizim trenden inenler haindir.." diyen zihniyetle"aşı yaptırmayanlar vatan hainidir"diyen zihniyet aynıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı