"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Devletle Demokratların mücadelesi

Ömer Faruk ÖZAYDIN
10 Mayıs 2020, Pazar
80’li seneler; bir yandan siyaset dizaynı, yasaklar, sansür, hapis ve idamla, diğer yandan Demokratların siyaseti toparlama mücadelesiyle geçmiş, Demirel’in demokrasiyi kurtarma çabası damgasını vurmuştu. Belki de tek başı (Yeni Asya)’yla demokrasi kendini bulmuştu.

O yasaklar ve baskılardan sonra koalisyon da olsa iktidara gelen demokratlarla memleket tam rayına girecekken Özal’ın şüpheli ölümü, Demirel’in mecburi Köşke çıkması Demokratları başsız bırakmış, CHP’de, (gelecekte siyasetin şekillenmesinde rol oynayacak) hizipçi Baykal’ın gelişi ile taşlar yerinden oynamıştı.

Mızıkçılık mı, aldığı vazife gereği mi, DYP-CHP ortaklığının bozulmasına, hükûmet boşluğuna ve nihayet Refah-Yol hükûmetine mecbur kalınmasına, yine basının ve mâlum çevrelerin katkısıyla 28 Şubat’a gidiliyordu.

12 Eylül’le demokrasiyi rafa kaldıranlar, Demokratları haritadan silmek için her yola baş vurmalarına rağmen demokrasiye, hürriyetlere ve millet hâkimiyetine olan inançla öyle bir gayret sarfedildi ki; Güneri Civaoğlu, Demirel için anka kuşuna atıfla “adeta küllerinden doğdu” benzetmesi yapmıştı. “6 defa gidip 7 defa geldi” ironisinin o dönemde iştihar bulması, devlet-demokrat mücadelesinin bir itirafıdır.

Bu yükselişe rağmen ne ettilerse ortalığı dağıtıp Demokratları darmadağın ederek bir kısmı da sindirilerek “bin yıl sürecek!” 28 Şubat’a teslim etmişlerdi memleketi.

28 Şubat sürecinde, 12 Eylül’de olduğu gibi, ana akım partiler darmadağın edilmiş, sürecin işleyişine baktığımızda icranın başına her akımdan mv’lerin olduğu partiler getirilmişti. 1995 seçimlerinde oylar yakın olduğu için dönüşümlü hükûmette önce Erbakan, bir sene sonra da Çiller Başbakan olacakken, DYP-RP hükûmeti kurma yeter sayısına rağmen, DYP’den adam ayartılarak grup kurdurulan DTP; DSP, ANAP, ANASOL-D hükûmetine yamanmış, MGK hükûmetleri kurdurulmuştu. 1999 seçimlerinde ise ANASOL-M kurdurularak iki koalisyonda da 28 Şubat’ın istediği, Erbakan’ın direnmeyip imzaladığı laiklikten irticaya, 8 yıllık eğitimden ilke ve inkilablara, basına sansürden cemaatlerin kontrol altına alınmasına, Kur’ân kurslarından TSK’dan dindar subayların ihracı gibi 18 madde hayata geçiyordu bir bir.

AKP, ABD PROJESİ Mİ?

2002 seçimlerine gidilirken, görünüşte ortakların geçimsizlikleri nazara verilmişse de, kritik dönemlerde aktif rol alan (Deniz Baykal gibi) Devlet Bahçeli’nin seçim restine, Ecevit’in (kaybedeceğini bile bile) lades deyip seçime gitmesi, siyasî hayatımızın ve 20 senenin kaderini belirliyordu artık.

1996’da Refah Partisi 1. parti çıktığı için Erbakan’ın başbakanlığında hükûmet kurdurulurken memleketin 28 Şubat anaforuna gideceğini, Refah Partisi’nin kapatılıp yerine FP, ondan da AKP’nin kurdurulacağı ve memleketi 20 seneye yakın idare edeceğini kimse hesaplamıyordu.

Erbakan’dan Ruşen Çakır’a, Namık Kemal Zeybek’ten Ertuğrul Özkök’e Banu Avar’dan Bekir Coşkun’a kadar pek çok gazeteci-aydın ve siyasetçinin ileri sürdüğü BOP eşbaşkanlığı için AKP’nin bir ABD projesi olarak kurdurulduğu, Graham Fuller, Abramowitz gibi siyonist aktörlerin ta 1995-96’da İstanbul belediye başkanıyken Erdoğan’la esrarengiz toplantılar yaptıkları yazılıp çizildi.

Bunların hayal mahsulü, komplo teorileri olduğu farzedilse bile gelinen nokta ve Erdoğan’ın kendi ağzından BOP eşbaşkanı olduğunu itiraf etmesi o teorilerin açık itirafı.

Efendi devleti kuranlar 28 sene muhalefeti bertaraf ederek tek parti iktidarıyla nasıl iktidarda kalmaya muvaffak! oldularsa, AKP’nin aynı metodlarla yirmi seneye yakın bir zaman muhalefetsiz iktidarı aynı devlet anlayışının 21. asır versiyonudur. Hele ki hiçbir şeyin gizli kalmadığı dijital bir dünyada, her şeyi manipüle ederek kabul görmesi siyasî tarihe bakıldığında, (ortalama iktidar ömrü 3.5) 28 seneden daha zor bir iştir. Ve, AKP bunu başarmıştır. Ya da... Projelendirilmiştir.

Okunma Sayısı: 1582
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  10.5.2020 16:53:51

  2) Ülkemiz;demokrasi kavramıyla,her daim barışık olmaya çalışmış ve darbeci zihniyete de,her zaman ve zeminde karşı çıkmıştır.Bu topraklar;öyle üç-beş çapulcunun tehditleriyle dize gelecek,hizaya geçecek bir yer değildir ve olamaz.Biz sırtımızı Rabbimize dayadık ve ondan başka kimseden de korkumuz yoktur ve olmamalıdır.Biz her daim demokrasiyi savunduk ve savunacağız.Parti grupları yahut liderlerin de;demokrasi ortak çizgisinde buluşmaları ve bu yolda beraber hareket etmeleri de,en büyük temennimizdir.Ancak bu sayede;irtica ve darbeci zihniyete karşı koyulabilir.

 • Abdulkadir

  10.5.2020 16:53:43

  1) Ülkemizin;çok ciddi badirelerden geçtiğini yahut geçirildiğini,hemen herkes biliyor.Demokrasi savaşı verdi ülkemiz.Nice darbeler,irticalar,hapis ve sürgün dönemleri.Bunların birçoğuna muhatap oldu topraklarımız.Bu yolda en çetin mücadeledeyi veren de;elbetteki demokrasi aşığı olan,demokrat misyon grubudur.Buna kimsenin şüphesi yoktur ve olmamalı.Son günlerde de;ülkenin,darbe söylentileriyle çalkalandığını duymaktayız.Bu söylemler,asılsız birer iddiadan başka birşey değildir.Allah'ın dediği oldu,oluyor ve olacaktır.Kimse hariçten gazel okumasın.

 • Osman

  10.5.2020 15:18:20

  Zaten bütün mesele bu Doğru ıslam Doğru demokrasi ve birlikte lik Mücadele ye devam

 • Said Haktan

  10.5.2020 13:43:30

  İslam köylü nur hizmetinde olan merhumlara Allah cc rahmet etsin.

 • Halil

  10.5.2020 10:29:20

  Tebrikler, maşallah, Rabbimiz yüreğinize ve kaleminize kuvvet versin!!!!!

 • Hasan Muharrem okur

  10.5.2020 00:47:26

  Allah razı oldun.en çok üzüldüğüm ,Nurları okuyan kimselerin bu işe alet olması

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı