"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Güneş Batı’dan doğar mı

Ömer Faruk ÖZAYDIN
24 Eylül 2023, Pazar
Rivayette var ki; “Güneş battığı yerden doğmadıkça kıyamet kopmayacaktır.” (İbni Mace) Âyet ve hadîslerden mülhem kıyamet alâmetlerini şerheden Hz.Bediüzzaman ise; “Evet arzı şems ile, ferşi arş ile kuvvetli bağlayan hablullahi’l-metin olan Kur’an’ın kuvve-i cazibesi kopsa; küre-i arzın ipi çözülür, başıboş serseri olup aksiyle ve intizamsız hareketinden Güneş garbdan çıkar.”1 diyerek müteşabihatı sebepler tahtında akla yakınlaştırır.

İşin maddî vechesi muhakkaku’l-vuku’ olması, âyet (Enam 158) ve hadîsle sabitken, bir başka vechesi de “Âhirzamanda İslâm güneşi Batı’dan doğacak” tezi epeydir ehl-i fikir arasında mülahaza ediliyor.

Bu mevzuda birçok makale yayınlanmış olup henüz bir netlik kazanmasa da böyle bir şey vuku bulur mu? (Allah u alem..)

İslam güneşi, Kadir isminin tecellisi Mekke’den doğmuşken nasıl olur da sefih medeniyetin beşiği olan Batı’dan doğar?

Fakat bir başka hakikat var ki; İslâm dünyasının zehap ettiği gibi Batı homojen değil. 

Hz. Bediüzzaman, her şeyde olduğu gibi, bir şeyi tek cepheden ele almaz. Avrupa ikidir der; “Birisi İsevîlik din-i hakikîsinden aldığı feyz ile hayat-ı içtimaiye-i beşeriyeye nâfi’ san’atları ve adalet ve hakkaniyete hizmet eden fünunları takib eden bu birinci Avrupa. İkincisi felsefe-i tabiiyenin zulmetiyle, medeniyetin seyyiatını mehasin zannederek, beşeri sefahete ve dalalete sevkeden bozulmuş İkinci Avrupa…” 2.

İkinci Avrupa tahribatına devam ederken birinci, yani hakiki İsevîler tamire çalıştılar, hattâ II. Dünya harbi bu iki cenahın çarpışmasına sahne oldu ki bir bakıma din savaşıydı. Bir taraftan dinsizliği terviç eden ikinci Avrupa’ya karşı İsevîler ciddi mukavemet gösterdiler. Başta Almanya olmak üzere, (mağlup olsa bile) komünizmin Batı’ya yayılmasına izin vermediler. 

Yine Bediüzzaman; “İsevîlik Dini ve o dinden gelen âdât-ı müstemirresini muhafaza hesabına çalışan bir hükûmet ile, resmî ilânıyla, zulmetli pis menfaati için dinsizliğe ve bolşevizme yardım edip terviç eden diğer bir hükûmet ki(..)”3 diyerek mevzuya açıklık getiriyor 

En ilginç tarafı ise;

“Resmî ilânıyla, Allah’a istinad edip dinsizliği kaldıracağım, İslâmiyet’i ve İslâmları himaye edeceğim diyen bir hükûmet (..)”4 diyerek Yahudi propagandasıyla farklı gösterilen Almanya ve ittifakına çok orijinal bir bakış ki, İslâm âlemi bunlardan habersiz gibi. 

Bütün bu bilgiler ışığında ehl-i tahkikin tezleri hayata geçer mi?

Bu mülahazaların temel sebebi; İslam âlemi esaret altında fitnelerle inlerken İslâm güneşinin tulu etmesine mümanaatlar perde olmuş, Avrupa demokrasisinin getirdiği hürriyetle Müslümanların alan bulma imkânı çok fazla gibi gerekçeler… Fakat Avrupa’da bu zeminin ihzar edildiği kanaatindeyiz. Zira İslâm âlemine kapı açıp neredeyse her sahada birimleri teslim etmeleri gösteriyor ki yakın gelecekte Avrupa serapa Müslümanlarla dolacaktır. 

Eğer biz doğru İslâmiyeti ve İslâmiyete layık doğruluğu bütün ahvalimizle yaşar ve hüsn-ü misal olursak Avrupa çok yakın zamanda Müslüman olacaktır. 

İslâm âleminin özellikle Türkiye’nin Batı demokrasisine ve AB’ye yaklaşmasıyla bu mümanaatlar izale olup, hem Şark’ta hem de Garp’ta inkişaf olacaktır ki, Hz.İsa (as) Mehdiye (as) tabi olmasının hayata geçmesi daha anlaşılır olacaktır. 

Yine Bediüzzaman’la bitirelim;

“Âhirzamanda Hazret-i İsa Aleyhisselâm Deccal’ı öldürdükten sonra, insanlar ekseriyetle din-i hakka girerler.”

1. Şualar, 2. Lemalar, 3.4. Kastamonu Lahikası, 5. Mektubat

Okunma Sayısı: 2445
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  29.10.2023 10:35:06

  Bu hadisteki güneş mecazi anlamda kullanılmıştır.Güneşten kast olan anlam İslamiyetin doğuşu zamanındaki sıkıntıların olduğu zamandaki gibi bi ortamda (yönetimde)iken Batı bölgesinden doğacak olan Peygamber Vârisi olacak Zât’ın (Güneş)Kurana İslama olan hizmeti tüm dünyayı aydınlatacak anlamında kullanılmıştır.Kimse güneşin gerçek anlamda Batıdan doğmasını beklemesin güneş doğdu ama daha batmadı Evelallah…

 • S.topuz

  25.9.2023 22:18:41

  ..."Nasılki emr-i İlahî ile İsa Aleyhisselâm, şeriat-ı Museviyede bir kısım ağır tekâlifi kaldırıp şarab gibi bazı müştehiyatı helâl etmiş. Aynen öyle de; Büyük Deccal, şeytanın iğvası ve hükmü ile şeriat-ı İseviyenin ahkâmını kaldırıp Hristiyanların hayat-ı içtimaiyelerini idare eden rabıtaları bozarak, anarşistliğe ve Ye'cüc ve Me'cüc'e zemin hazır eder. Ve İslâm Deccalı olan Süfyan dahi, şeriat-ı Muhammediyenin (A.S.M.) ebedî bir kısım ahkâmını nefis ve şeytanın desiseleriyle kaldırmağa çalışarak hayat-ı beşeriyenin maddî ve manevî rabıtalarını bozarak, serkeş ve sarhoş ve sersem nefisleri başıboş bırakarak, hürmet ve merhamet gibi nurani zincirleri çözer; hevesat-ı müteaffine bataklığında, birbirine saldırmak için cebrî bir serbestiyet ve ayn-ı istibdad bir hürriyet vermek ile dehşetli bir anarşistliğe meydan açar ki, o vakit o insanlar gayet şiddetli bir istibdaddan başka zabt altına alınamaz."... Bediüzzaman Said Nursi , Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 593

 • S.topuz

  25.9.2023 22:12:52

  ..." Hem Deccal'ın rejimine ve teşkil ettiği komitesine ve hükûmetine ait garib halleri ve dehşetli icraatı, onun şahsıyla münasebetdar rivayet edilmesi cihetiyle manası gizlenmiş. Meselâ: "O kadar kuvvetlidir ve devam eder; yalnız Hazret-i İsa (A.S.) onu öldürebilir, başka çare olamaz." rivayet edilmiş. Yani, onun mesleğini ve yırtıcı rejimini bozacak, öldürecek; ancak semavî ve ulvî, hâlis bir din İsevîlerde zuhur edecek ve hakikat-i Kur'aniyeye iktida ve ittihad eden bu İsevî dinidir ki, Hazret-i İsa Aleyhisselâm'ın nüzulü ile o dinsiz meslek mahvolur ölür. Yoksa onun şahsı bir mikrop, bir nezle ile öldürülebilir."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 581

 • S.topuz

  25.9.2023 22:09:28

  ..."Yalnız, Güneş'in mağribden çıkması bedahet derecesinde herkesi tasdike mecbur ettiğinden, tövbe kapısı kapanır; daha tövbe ve iman makbul olmaz. Çünki Ebu Bekirler, Ebu Cehiller ile tasdikte beraber olurlar. Hattâ Hazret-i İsa Aleyhisselâm'ın nüzulü dahi ve kendisi İsa Aleyhisselâm olduğu, nur-u imanın dikkatiyle bilinir; herkes bilemez. Hattâ Deccal ve Süfyan gibi eşhas-ı müdhişe, kendileri dahi kendilerini bilmiyorlar."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 579

 • Aysuna

  24.9.2023 10:40:05

  Allâh razı olsun Hocam🌺🌿

 • Oğuz Yiğiter

  24.9.2023 09:53:12

  Dahilde "esbab bilkülliye sukut etti" fehvasını haklı çıkaracak ve zahirde geniş siyaset aleminde, biteviye ufûnetli nifak salvolarıyla iyice umutların tüketildiği ve karamsarlık havasının topluma boca edildiği bir hengâmede bu yazı ilaç gibi geldi. Nasılki 50'lerde şartların zorlamasıyla mecburen hür dünyaya dümen kırılmak zorunda kalınmış. Sanki tarih tekerrür edecek gibi; şu maddî ve manevî dibe vurmanın ardından, yine mecburen AB medeniyet kulvarına birinci avrupanın muavenetiyle mecburen gireceğiz gibi. Bekliyoruz....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı