"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Câzibedar fitne ve bastonlu dede…

22 Eylül 2020, Salı
Bundan, sekiz-on sene evvel, Ankara Kızılay’da, bir yaz günü yürüyorum. Ortalık zifirî ahlâksızlık kaynıyor, çeşit çeşit fitneler…

Bir baktım, karşımdan bastonlu bir dede, 90 yaş civarında, yürümeye mecâli yok, üstelik de, üşüdüğü belli ki, bu mevsimde pardösü giymiş. Sağa-sola bakarak bana doğru yaklaşınca, demek ki, muhatab olarak beni gözüne kestirmiş olmalı ki, bastonunu şöyle kaldırıp, karşıyı bir gezdirdi ve bana “Şuraya bak şuraya, hiç ahlâk kalmamış” dedi. Bastonun ucundaki hedef de, açık saçık giyimli kadınlar… Şaşırdım, ne diyeceğimi bilemedim. İyice yaklaşınca kulağına doğru eğilip, “İyi de dede, onlar öyle de sen niye bakıyorsun? Bakma boş ver” dedim. Anlaşılan, kulakları iyice duymuyordu. Sözlerimi pek anlamadı galiba, yine aynı şeyleri tekrarlayarak, nazarı yine o tarafta.

Kendi kendime şöyle bir düşündüm. “Aman Allah’ım, bu cemiyet, hem de İslâm cemiyeti, ne hâle gelmiş böyle? Ey süfyan! Sen bu milletin ne hâle gelmesine sebep olmuşsun?” dedim.

Üstad Said Nursî Hazretlerinin bu fitnelerle alâkalı söylediği şu sözleri, bu vaziyeti daha güzel anlatıyor. “O fitne o kadar dehşetlidir ki ihtiyarı selb ederek (insanın iradesini kendine çekerek) pervane gibi sefahet ateşine atar. Biçâre gençler de mıknatıs gibi cezbedici fitnenin ateşinden kendisini kurtaramazlar. Bu fitneyi yakan ve ateşlendiren de irtidatkâr bir şahs-ı mânevidir (Gençlik Rehberi) 

Önce heva ve hevesle aldatır ve fıska atar, fasıkları da imanda şüpheye düşürerek sonuçta imandan mahrum eder ve ebedî hasarete atar. Zira hasaretin sebebi fısk ve sefahettir.”  (İşarât’ül İ’caz.”

Allah muhafaza, işte burada Üstad, “cazibedar fitneye kapılan veya kapılma ihtimali olan gençleri” hedef alarak bunları söylemiş, ama bu âhir zaman fitnesinden, herkes, az veya çok nasibini alıyor. Kendisine sahib olan, nefsini dizginleyebilen, heva ve hevesine tabî olmayanlara selâm olsun… Peygamberimiz (asm) ne buyuruyor? “Ahir zamanda imanı elde tutmak, kor ateşi elde tutmak gibidir” dikkat edilmezse, değil böyle gençleri, ihtiyarları da bir vesileyle kendine çekiyor işte.

Bir İslâm beldesi olan bu vatan, bir acib hâle gelmiş, getirilmiş. Süfyan ordusu hiç durmuyor. Geçenlerde, Bursa’dan Rusya’ya meyve ihracatı yapan bir arkadaş anlatmıştı. “Osman Abi, adamlar yerinde görmek için buraya geldiler, biraz gezdirdim. Rus vatandaşı, ama Dağıstanlı idi, muhtemelen de Müslüman. Adam ne dedi biliyor musun çarşıda? ‘Yahu, sizin memleketiniz ne böyle? Rusya’da bile, böyle açık saçıklık yok.’ Yerin dibine girdim, bu söz bana çok koydu. Doğru söylüyordu. Amerika’dan, Almanya’ya, Fransa, İtalya vs.den, tâ Çin’e kadar gittik, inanın bu derece değiller. Gidenler de, bunu müşahede etmiştir.

Onun için, heva ve hevese kapılmamak lâzım. Lezzeti gidip, elemi insanın boynuna dolanıveren böyle günahlardan, Allah hepimizi muhafaza eylesin.

Okunma Sayısı: 1865
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet

  24.9.2020 23:22:36

  Osman abi Allah razı olsun

 • Sedat kurt almanya ahlen

  22.9.2020 21:57:00

  Allah hidayet versin onları.boyle nimetrin şükrünü bilmeyen insanlardan dolayı bizlere musibet felaket vermez insallah.selamlar

 • Omer Arcok

  22.9.2020 20:46:49

  Guzel bir yazi olmus.Cehennemin yakiti taslar ve insanlar olacakmis.insallah o ates bizlerde ulasmaz

 • Hilal

  22.9.2020 19:17:58

  Tam can evinden vurucu bir yazı olmuş Osman abi. Maalesef biz de öyle hadiselerle çok karşılaşıyoruz.

 • Abdulkadir

  22.9.2020 18:34:08

  Osman ağabeyim;dünyanın çivisi çıkmış resmen.Bu ümmet nereye gidiyor böyle.Başımıza taş mı yağmalı illâ.Corona salgını;bize ders olmadı mı?Ne zaman akıllanacak bu millet.Yetmez mi bunca günah.Rabbim sen sonumuzu hayreyle.Başka birşey diyemiyorum.

 • Hasbahcedegulacanoglu

  22.9.2020 12:19:16

  Hakiki nur talebelerine şiddetle ihtiyaç var osman bey.

 • Hüseyin

  22.9.2020 12:09:00

  Tane varya Osman kardeş, hani Peygamber efendimizin "sav" hadisi bunu çok güzel ifade ediyor. " Ahir zamanda imanı elde tutmak kor ateşi elde tutmak gibidir ." varya işte onun gibi ağır zamandayızya genci ihtiyarı bu fitneye çekiyorlar.

 • Feyzullah Ayhan

  22.9.2020 05:58:52

  18 senede 10 milyon imanlı!!! genç yetiştirdik. Bırakınız taklidi iman sahibi dini eğitimden mahrum insanları gençleri, dini tedrisat verilen okullarımızda okuyan neslin hali pür melaline bakınız, istisnalarıyla beraber siyasilere nasıl militan yetiştirilen yerler haline getirildiklerini görün.

 • Mehmet Türeli

  22.9.2020 04:10:27

  Turkiyenin en büyük önceliği gençliğin ahlakını ve imanını kurtarmak olmalı. Bu yapıldıktan sonra, gençler bataklıktan kurtarılır ise terör de sona erer, ekonomi de düzelir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı