"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Prof. Dr. Ahmet Hamdi Aydın

Ramazan Aydın
30 Mart 2020, Pazartesi
Sevgili ağabeyim; seni yazmaya nerden başlasam, bilemedim ki...

Bizler, dünyaya gözümüzü açtığımız günden bu yana seni hep önümüzde bir rehber, bir yol gösterici olarak gördük. Örnek kişiliğinle, okumaya ve eğitime verdiğin hassasiyet ve önemle hepimizin rol modeliydin…

Bizim çevremizde, yörede, civar köylerde, köyden şehre giderek okuduğunu hele hele üniversite sınavlarında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanarak büyük bir başarıyla mezun olduğunu görenlere şu şekilde yol gösterdin: Demek ki köyde de olsa, istenirse okunabiliyormuş. Senin bu muazzam azmini ve başarını gören birçok kişi çocuğunu üniversiteye göndermeyi hedefledi ve okutmaya başladı. Çocuklarını okutmak, yüksek öğretim kurumlarına göndermek için gösterdikleri fedakarlıklarına şahit oldum. Tıpkı rahmetli babacığımın, köyden Kahta’ya seni okula -araç olmadığı zamanlarda- katır sırtından götürdüğü gibi. Sen, bu örnek davranışınla birçok kişinin ve bizim ufkumuzu açtın.

Bizler okuma çağına geldiğimizde, okumanın, eğitim görmenin yanı sıra maneviyatımızı güçlendirmenin zaruretini, hayata hazırlanırken aynı anda İslami ve imanî çerçevede bir yaşayış dizayn edilmesi ve ihlaslı insanlardan istifade edilmesi gerektiğini de senden öğrendik.

Yine senin sayende, hayatımızın her aşamasında bize ve insanlığa büyük bir rehber vasfındaki Risale-i Nurları tanıdık. Senin rehberliğinde, Risale-i Nurların medyadaki dili olan ve yazarı olduğun, daha sonra “İsmimin birlikte anılmasından şeref duyarım” diyeceğin Yeni Asya Gazetesi ile müşerref olduk.

Hayatta her konuda ve alanda bize öncü oldun, referanstın.

Bulunduğun her yerde ve her görevde, senden yardım isteyenlere, hiçbir ayrım yapmadan ve ivedi bir şekilde destek olduklarının memnuniyetine her şahit olduğumuzda göğsümüz kabarırdı, seninle gurur duyardık, bizler de memnuniyetin âlâsını yaşardık.

Gerek Polis Akademisi’nde gerekse Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)’nde, tedris-i rahlenden geçen ve bugün değişik ve önemli görevlerde bulunan talebelerinle karşılaştıklarımızdan -kimliğimizi açıklamadığımız halde- sana ve eğitim anlayışına dair övgüler duymak, senin hayatta insanlara ne kadar fayda sağladığını bizlere bir kez daha gösteriyordu.

Sadece KSÜ’de, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanlığın döneminde, hocalığının yanı sıra; İngilizce hazırlık sınıflarının açılmasına, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü, Sosyal Hizmet Bölümü ve Sağlık Yönetimi Bölümü açılmalarına, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrenci almaya başlamasına, VII. Kamu Yönetimi Forumu düzenlenmesine, I.ve II. Bölgesel Sorunlar ve Türkiye Sempozyumları düzenlenmesine vs. şahit olduğumuzda da göğsümüz kabardı.

Ayrıca; World Police Encyclopedia’nın “Turkey” maddesinin (Dilip Das (Ed.), Routledge, New York & amp; London, 2006) yazarı olman ve Police Organisation and Legitimacy başlıklı kitabından dolayı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ödüllendirilmen de senin bilim dünyasından unutulmayacağının en büyük işaretlerindendir.

Üniversitedeki mesai arkadaşlarından hep güzel şeyler duymak da bizi son derece sevindiriyordu. Kahramanmaraş’ta STK’lardaki etkinliğin, ulusal ve uluslararası kongrelerdeki organizatörlüğün de bizi şereflendiriyordu sevgili ağabeyim.

Cenab-ı Hakk’ın sana bu dünyada bahşettiği 57 yıllık kısa ömründe her işini, “Hakk’a hizmet” anlayışı dahilinde yaptığının şahidiyiz.

Sen Yüce Mevla’mın dergâhına iltica etsen de sevgili anacığım ve babacığımla buluşmaya gitsen de dünyada amel defterinin açık tutulmasına vesile olacak eserlerinle insanlığa hizmete devam ediyorsun.

Toplam 16 yayımlanmış kitabından, 100’lerce makalen ve akademik çalışmandan binlerce öğrenci istifade etmeye devam ediyor. Sen rahat uyu ağabeyim.

Hastalığını birçok kişi duymadıysa da, vefatını duymayan kalmadı sevgili ağabeyim. Cenab-ı Hak, makamını Cennet eylesin. Peygamber efendimize (SAV) komşu etsin inşallah.

Okunma Sayısı: 2166
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yahya kaplan

  8.4.2020 16:47:44

  Yüce rabbim rahmet eylesin mekanı cennet olsun geride kalan kederli ailesine sabırversin🌹🌹🌹

 • Necati

  31.3.2020 14:48:29

  Allah rahmet eylesin

 • Sebahattin

  30.3.2020 23:17:00

  Rahim-i Rahman gani gani rahmet eylesin. Ramazan kardeşim, yalnız senin değil hepimizin, hatta böyle bir kıymetin, bu vatanın belki bütün alem-İslâmın belkide bütün insanlığın medar-ı iftiharı olabilecek kapasiteye sahip olduğu için değerli olması gerekir.Ağabeyini çok güzel yad etmişsin. Ben bu kadarına muttali değildim, çok duygulandım. Sizin ve hepimizin başı sağolsun. Allah'a emanet olunuz.

 • Said Yazar

  30.3.2020 18:12:51

  Değerli Kardeşim, Rabbim ağabeyinize rahmet eylesin.Abinizin hatırasını yaşatmak için hayatını kitaplaştırirsaniz iyi olur.Said Yazar

 • Abdullah

  30.3.2020 16:24:41

  Yan sınıfımızın derslerine girerdi hakkinda hep çok kaliteli bir hoca diye duyardik. Uzaktan gorup severdik. Allah mekanını cennet eylesin

 • Ahmet YILDIRIM

  30.3.2020 14:32:39

  Allah (C.C.) Rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

 • Zafer

  30.3.2020 12:32:26

  Allah mekanını cennet makamını ali eylesin güzel kardeşimizin

 • Atilla

  30.3.2020 12:15:11

  Hakiki Nur talebesi. Hakiki Yeni Asya sevdalısı. Hakiki demokrat Ahmet Hamdi hocam. Allah'ım rahmet eylesin. Hep omuz omuza olduk. Nice programlarda beraber olduk. Ramazan Aydın kardeşimiz i bu Duygu yüklü makalesinden dolayı da tebrik ediyorum.

 • İ.Seyda

  30.3.2020 12:10:38

  "Ondan geldik O'na döneceğiz." Allah, Ahmet Hamdi Aydın hocama rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Bazı programlarda kendisi ile birlikte görev yaptım. Mütevaziliği ve ufuk açıcı düşünceleriyle, o programlarda bir deniz feneri gibi görev yaptı.

 • Mehmet

  30.3.2020 11:46:42

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

 • Oğuz Yiğiter

  30.3.2020 11:16:30

  Allah rahmet eylesin. Ne mutlu merhum hocama. Kabri pürnur, makamı firdevs cenneti olsun inşaallah

 • Ali

  30.3.2020 08:04:19

  Vaay be tüm nurcular birbirine benziyor sanki.Sezsiz öncülük gizli kahramanlık.Fakir ve köylü kökenli olmak.Aynı yaşta aynı dönrmde aynı üniversitede okumuşuz hiç tanışmadık belki de tanıştık.Siyasalın 30 dakkalık yemek kuyruğunda mutlaka yanayana gelmişizdir. A.Hamdi Bey makamın firdevs cenneti olsun.Sen de sanki kendimi gördüm.

 • Müjdat Bayar

  30.3.2020 07:41:29

  Allah mekânının cennet eylesin.

 • Hüseyin İlhan

  30.3.2020 02:23:11

  Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Siz akrabalarına da sabırlar versin.

 • Mustafa yaprak

  30.3.2020 00:23:58

  Allah abinize rahmet etsin. Duygu dolu güzel bir mektup.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı