"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Klaus Davos’u terk ederken…

Şükrü BULUT
24 Haziran 2024, Pazartesi
Gazetemizin kıymetli okuyucuları, belki bizim Klaus’tan veya Davos’tan bahsimizi gereksiz göreceklerdir.

Bize göre Yeni Asya gazetesinde neşredilen yazıların çoğu, Kur’ân’ın zamanımıza bir aksi olan Risale-i Nur tefsirinin, şerhleri veya izahlarıdır. Dünya hadiselerini, enfüsi veya âfâkî âlemlerde cereyan eden olayları, mümkün olduğu kadar Nurların adesesinden okuyucularına gösterme gayretindedir o yazılar. Okuyucularımız, bu çerçeve içinde, âfâkî görünen bazı hadiselerden bahsetmemizin sebebini açıkladığımızda, elbette bize hak vereceklerdir. Bediüzzaman Hazretlerinin hemen her eserinde üzerinde ısrarla durduğu “Âhirzaman” hadiselerine lâkayd kalma şansımız elbette yoktur. Bilhassa Beşinci Şua’da, On Dördüncü Şua’da ve diğer bazı mektuplarda âdeta haritasını çizdiği bu olayların coğrafyalarından, düşüncelerinden, kahramanlarından da bahsediyor. Dinsizliği ve demokrasi düşmanlığını ihtilâliyle ve düşünceleriyle milletler arası boyuta taşıyan Leo Troçki’yi ve Lenin’i her zaman takip eden şahs-ı maneviler ve olaylar bizi de ilgilendirecektir. Onların yolundan yürüyerek dünyayı ateşe vermiş idarecileri, siyasetçileri ve projeleri dikkate almamanın, bizim için bir eksiklik olacağını düşünerek, Troçki’nin yoldaşı meşhur Henry Kissinger’ın Harvard’daki biricik talebesinden bahsetmemiz yerinde olacaktır.

Bediüzzaman’ın, Nur Risalelerinde, bu küreselci mülhid ihtilâlcilerin mahiyetlerini anlattığı yerleri dikkatlice okuyanlar; On Dokuzuncu Yüzyıl’ın ilk yarısından sonra Kuzey Avrupa’dan dünyaya dağılan bu cereyanın her dönemdeki şahs-ı manevilerini yakından tanıyabilirler. Onların, semavi dinleri yok sayan inkâr-ı ulûhiyetçi fikirlerini tanzim edip mektep hâline getiren şahısları da tanırlar. İşte Klaus Schwab da, dinsizliğin öncülerinden birisi sayılır. Teori ile pratiği birlikte götüren Schwab’ın en önemli özelliği ise; 1923’te ayrışan küresel Marksistleri, Kissinger’ın yardımıyla İsviçre’de kurduğu platformda koordine edebilmesidir. Ayrı ayrı olduklarında dünyaya fazla zarar veremeyen bu tahripçi ve ihtilâlci grupları Klaus, 1971’de kurduğu DAVOS mahfili ile bir arada tutmayı başarmış. Hem Türkiye’mizin başına gelen 12 Eylül İhtilâli hem de Batı dünyasının yaşadığı 11 Eylül ihtilâli sonrasında, dünyamız İkinci Dünya Savaşı’na yakın bir yıkım ve katliam yaşadı. DAVOS’un koordinesi, sosyal Marksistlerin renkli sivil ihtilâlleri, Türkiye’mizin 12 Eylül sonrasındaki dehşetli sivil istibdadı ve nihayet Arap Baharı gibi birçok felaketin yaşanmasında, DAVOS’un aktif müdahalesinin olduğunu inşaallah okuyacağız.

DAVOS, bu tür tahripkâr platformların ne ilkidir ne de sonuncusu olacaktır. Gençliğimizde “Bilderberg” olarak hatırladığımız şer yapılanmalarının isimleri, zaman içinde değişecektir. Klaus Schwab’ın DAVOS platformunun idaresinden çekilmesi, ister istemez bu yapının tesirini hızlıca sonlandıracaktır. Bir ara Çin’de iş adamı yaptığı oğlunun ismi geçiyordu, platformun devamı için. Fakat gelişen hadiseler, Milli Çin’in komünist Çin’e müsaade etmemesi, Trump’ın başlattığı ticaret savaşı ve Ukrayna mağlubiyeti; Klaus’un ümitlerini tüketmişe benziyor. Demokrasiyi yok edip küresel devleti inşada kendisine yardımcı olamayan ABD neoliberalleri, milli devletlerin günümüz AB idarecilerine isyanları, İsrail’in geçmişteki fonksiyonunun zayıflaması gibi birçok sebep, DAVOS sürecinin guruba yaklaştığını haber veriyor.

Zamanın en hızlı döneminde üç çeyrek asır… Yüz yıla yakın. En son teknolojilerin büyük paralarla elde edilip insaniyetin aleyhinde projeler hâlinde tatbikiyle anılacaktır, DAVOS… Dijital devrimler, sağlık ve eğitim sektörlerinin özel sektörlere devredilmesi, aşılar veya küresel bulaşıcı hastalıklar, COVID-19 başta olmak üzere… LGBTI ile bazı ahlâkî unsurların ve başka diğer ahlâki unsurların yok edilmeye çalışılması… AB sermayesinin ÇİN’e kaçırılması. (Milton Freedman’ın öncülüğünde) ve nihayet savaş lobilerine AB sermayelerinin aktarılması gibi birçok insanlık karşıtı global projede başarılı olmuş Klaus SCHWAB’ın DAVOS’a vedası; elbette, dünya barışı, fıtratın tekrar nefes alması, insanların gıda zehirlenmelerinden kurtulmaları ve ekonominin tekrar normal seyrine dönmesi için hayırlı olacaktır, kanaatindeyiz…

Okunma Sayısı: 1123
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Gökmen

  28.6.2024 08:16:39

  Teşekkür ederim ısrarlı ve samimi çalışmalarınızdan dolayı.

 • Osman Gökmen

  28.6.2024 08:15:47

  Kişiler ve onların zihniyet ve düşünce dünyalarını tanıtacak müşahhas olaylar verilecek bu Marksist küreselci sol kimdir nedir jeolojik olarak anlatılmalı. Değini ve kötüleme amaçlı tanımlamalar yerine kim ne ne zaman niçin nerede nasıl sorularına cevap olabilecek kavram (mefhum) çözümlemeleri yapılmalı .Eklektik ve farklı zamanlardan alınmış örnekler yerine zihinlerde kimin ne olduğu nerede ve nasıl ve niçin olduğunu gösteren haritalar çizilmeli

 • Aykan

  27.6.2024 13:55:25

  Bu yazıyla; mevzubahis edilen bu meselelerin direk imanımıza iliştiğini göstermenin ve Risale-i Nur külliyatının hepsini benimseyerek ve önceleyerek okumanın gerekliliği bir kez daha gözler önüne serilmiş. Teşekkürler.

 • Ahmet Necdet Pehlivan

  25.6.2024 00:08:32

  Evet, âfâkî görünen kimi meselelerin bizim asla bakan konularımızın izdüşümü olabileceğini ferasetle görmemiz gerekiyor. Aksi halde, fitne ve fesadın revaçta olduğu günümüzde müştebih ağaçların semerelerini doğru teşhiste yanılabiliriz. Cereyan eden küresel olayların arka planlarını göremeyen insanlarımızın ne hazin hâllere düştüğü de ortadadır. Dolayısıyla okurlara olayları, sebeplerini ve faillerini doğru teşhiste kılavuzluk edecek rafine yazılara ihtiyaç var ki, siz tam da bunu yapmaktasınız. Bunun doğruluğundaki isabeti idrak etmek için gazetemizin arşivinden yazılarınıa şöyle bir göz atmak kâfidir. Global münafıkların desiselerini deşifre eden ve şaşkınlığa yol gösteren yazılarınızı devamı için duacınınız.

 • Alpaslan Öztoprak

  24.6.2024 22:30:12

  Imanlı insanlara (topluluklara)bir rehber lazım. Şimdiye kadar birinci Avrupa demokrasinin ve hürriyetin değerini bilerek Imanlı , vicdanlı,yardım sever,saygılı ve toleranslı bir toplum olmaya çalışırken, deccaliyet baskı yapıp korkuttu, aile düzenini bozdu, okullarda, bencil, kibirli,egoist ve Materiallist imandan uzak komünist ve ırkçı insanların çoğalmasını sağladıkları bir zamanda her ferd yerini bilmeli.... Kimin nerden geldiğini ,arkasında kimlerin olduğunu, ne planladıklarını takip etmek ve ona göre hareket etmek, tedbir almak gerek..... Onun için ustadımızın ve Risalelerin birinci Avrupa için bir rehber olacağını anlamaları gerek.....bu yazılarınız inşallah onların ilgisini çeker ve Risaleler le tanışma larına vesile olur...

 • Sefer Akgül

  24.6.2024 22:09:50

  Inşaallah sabah yakındır

 • mustafa Aydın

  24.6.2024 22:08:56

  Kaleminize sağlık, global dinsizlik cereyanın fitne yuvalarını deşifre etmişsiniz, Tebrikler 🤲🏻

 • irfan

  24.6.2024 18:37:50

  Gömleğin düğmelerinin doğru iliklenicek idrakin toplumumuzda gelişmesi dileğiyle dua ediyorum Kaleminize sağlık hocam

 • Ahmet Necdet Pehlivan

  24.6.2024 17:48:40

  Evet, âfâkî görünen kimi meselelerin bizim asla bakan konularımızın izdüşümü olabileceğini ferasetle görmemiz gerekiyor. Aksi halde, fitne ve fesadın revaçta olduğu günümüzde müştebih ağaçların seferlerini doğru teşhiste

 • Mehmet

  24.6.2024 17:17:43

  Küresel dinsiz deccalizmin de ömrü nihayete varacak yaptıkları tahribat insanlığın uyanöasını netice vereceğinden etkileri azalacaktır inşaallah

 • Demokrat Avrupa

  24.6.2024 16:49:23

  İman küfür mücadelesinde herkes safını belirlemeye devam ediyor…Fıtratı tahrip etmek isteyenler, demokrasi düşmanlığı yapanlar, dünyanın sonunu getirmek isteyenler bir tarafta, barış taraftarları ve insanlığın ömrünü uzatmaya çalışanlar diğer tarafta…Herkes yaptığının veya yapmadığının sonucuna katlanmak üzere görevini yapıyor…

 • Burhan

  24.6.2024 16:16:08

  İnsanlık hürriyetin ve demokrasinin Nekadar elzem olduğunun idrakine varırsa üstat gibi ekmeksiz yaşar hürriyetsiz yaşayamam diyerek kendi hürriyeti için haykırırsa değil schwap ,davos,küresel zındıka komiteleri bu çığlığın ve haykırışın karşısında duramaz ,yeterki insanlık özüne dönme iç güdüsüyle hareket etsin .bizlerde Risale i nurlardaki hakikatleri içselleştirerek ,yaşayarak çevremizdeki insanlığa bir klavuz olmamız gerektiğini bilerek hareket edelim.dava bunu gerektirir.saygılar hürmetler hocam.

 • Hüseyin T

  24.6.2024 15:49:56

  Ontolojik olarak birbirinden farklı olmakla beraber ademoğlu tarihin coğrafyanın kültürün geleneklerin dini olusumların siyasal sistemlerin genetik kodların etkisi altında bulunuyor ... Bu faktörlerin her biri cüzi iradeyi etkileyen ferdin önüne konulan gizli ve örtük ajandalara angaje olması istenen ezberletilmiş verilerle adaptasyon süreçleri ile arzulanan ideal toplumlarını istedikleri biçimde şekillendirme çabasında ve hedefindedirler... İdeolojik yapılar amaçladıkları sistemleri model nesillerini inşa etmek için fıtrat dinlemezler.. Biyolojik sistemleri bozarlar maddiyatçı ruhsuz kontrol edebildikleri toplum isterler . İnsanın fabrika ayarlarını ve ilahi yazılımı bozarlar.. Ademoğlu fabrika ayarlarına dönmedikce keşmekeşten kaostan buhrandan fani cennetin içinde fena cehennemi yaşamaktan kurtulamayacaktir ..

 • Arif

  24.6.2024 15:40:22

  Küresel çetenin merkezini ve yetkililerini teşrihe devam. Allah kalemine kuvvet versin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı