"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Neocon’lar İran’dan ne istiyorlar…

Şükrü BULUT
13 Ocak 2020, Pazartesi 00:34
İktidara geldiği günden beri, seleflerinin Ortadoğu politikalarını acımasız ve dengesizce tenkid eden bir devlet başkanının, İran Rejiminin en sadık bendesini ve İran’ın Irak’taki en önemli adamlarını terör üslûbuyla katletmesini akıl nereye koyabilir ki…

Tıpkı, Türkiye adına Suriye semalarında Rusya uçağını düşürttükleri gibi. Cumhurbaşkanı ile başbakan hadiseyi üstlenmede adeta yarışmışlardı. Sonra; her ikisinden habersizce birilerinin düğmeye basmış oldukları ortaya çıktı. Fakat, devlet olarak zalim global cereyana teslim olup üstlenmek zorunda kalmışlardı. Şimdi Trump da, Neocon Pompeo ile Centcom komutanlarının eline tutuşturdukları kâğıdı dünya kamuoyuna okudu ve yazılı gerekçeleri de sıraladı. 

Bu cinayet ile yetinmiyor, neoconlar. Daha önce Rusya’yı sıkıştırmak üzere Ukrayna semalarında zalimce vurdukları Malezya Uçağı tiyatrosunu bu defa Tahran’da tekrarlıyorlar. Hem de Trump’ın yumuşak karnı olan Ukrayna ile… Zira Neocon-Neoliberal şer ittifakı, Kiev Maydan’da gerçekleştirdikleri ihtilâli yeterli görmeyip devam ettirmek istiyorlar.

Bizdeki malûm köşe yazarlarına bir şey demiyorum. Durdukları taraf, aldıkları ahlâk ve inandıklarına göre yazacaklar. Fakat dindar geçinen bazı yazarlarımızın “İran Düşmanlıklarını” anlayanımız beri gelsin, Allah aşkına. Adamlar tarihi harmanlıyorlar; kimileri Şiî–Sünnî şarkısını mırıldanıyor, bir kısmı meşhur Arap- Fars düşmanlığını terennüm ederek İran’a karşı konumlanıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi; Avrupa Basınına parmak ısıttıracak “şark masalı üslûbuyla” Süleymanî’yi yedi başlı canavarlar kadar gaddar ve Rüstem kadar kuvvetli ve deha derecesinde Ortadoğu siyasetini parmağında çeviren birisi olarak tasvir ediyorlar. Pes doğrusu. Burada göze görünen hakikat ise; Cumhurbaşkanının ifadesiyle kendisini isbatlamış bu askerin, rejimin bir bendesi ve ruhanî devlet başkanının özel adamı olduğudur. 

Neoconlar, Huntington’un dünyanın sonuna göre dizayn ettiği BOP’u gerçekleştirme yolundaki her maniayı bertaraf etmek istiyorlar. Bütün Batılı siyaset analistleri; Afganistan, Irak, Suriye ve Libya’dan sonraki ilk parçalanacak devletler İran ve Türkiye olacaktı, diyorlar. Rusya’nın İran ile ittifak kurması ve Türkiye siyasetçilerinin de sonradan bu ittifaka katılmaları, Neocon’ların planlarını engelledi. Ayrıca, hem İran’ın ve hem de Irak’lı Abdulmehdi’nin seslendirdikleri bir iddia var. Trump’ın arzusuyla Süleymanî, Irak üzerinden Suudi Arabistan ile barışı sağlamak üzere görevlendirilmiş. Bilhassa Brexitten sonra cinayetlerini daha perdeli götüren İngiltere’nin Körfez’de ve Yemen’de çevirdiği entrikaları da bu tabloya dahil etmemiz gerekiyor. Zira İngilizler olmadan Neoconların bu bölgede çalışmaları mümkün görünmüyor.

2003’ten bu yana, bölgede akan kanların tazeliği ve yaralılardan yükselen eninler, Neocon canilerinin ”Yakın Tarih’teki” dehşetini taze tablolar halinde Müslümanların odalarına taşımamıza yardımcı olacaktır.

Zamanımızın global hadiselerinin perde arkasını anlamanın bir şartı da, zamanı doğru okumak olmalı. Bediüzzamanın bu hususta ortaya koyduğu prensipler isteyenlerin yollarını aydınlatmaya devam ediyor.

20. yüzyıldan sonraki zaman dilimlerinde; devletler ve milletler savaşının, yerini sınıflar savaşına bırakacağını söylerken Said Nursî, insanlığın ücretlilik devrinden malikiyet ve sahibiyet dönemine geçişinde yaşanacak çatışmalara da işaret ediyor. Bağdat’taki cinayeti Amerika ile İran arasında vuku bulmuş olarak değerlendirenlerin, asla doğru sonuca gidemeyeceklerini tekrarlamak zorundayız. Fakat, millî siyasetleri ve bilhassa demokrasileri tutsak almış hürriyet ve insaniyet karşıtı neocon neoliberal ittifakının cinayet ve icraatlarını millî devlet ve siyasetlerden farklı ele alırsanız, işte o zaman Donald Trump’ın içine düştüğü gülünç durumu azıcık kavrarsınız. 11 Eylül ihtilâliyle birlikte, malûm sermayeyi arkasına alarak dünyayı değiştirme düğmesine basan bu global ve vahşi cereyanın, Afganistan ile beraber Irak’a hücumunun sebeplerini bir çok siyasetçi, teorisyen ve yazar müteaddit defalar yazıp çizdiler. Condoleezza Rice’ìn bu hususta söyledikleri önemlidir.

Arkalarında Hülagu ve Cengiz’den daha tahripkâr, Komünistlerden daha gaddar bir dünya bırakmış Neocon-neoliberaller karşısındaki Rusya, Türkiye, İran ittifakını zayıflatacak yazılar ancak Deccaliyete yardım eder.

Okunma Sayısı: 1659
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin isveç

  16.1.2020 20:28:05

  “Allah, kâfir de olsa adil devletlere yardım eder. ama müslüman da olsa zalim devletlere yardım etmez!" İbn Teymiyye el Harani. Yazı yukarıdaki hakikatı ne de veciz bir şekilde ifade etmiş. Olaylara büyük resimden bakıp, ufkumuzu tenvir etmiştir her zaman olduğu gibi. En kalbi selam ve hürmetlerimizi gönderiyoruz diyarı İskandinavyadan...

 • ŞEVKET PAKSOY

  15.1.2020 14:13:42

  Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Farklı, özgün ve hakikate ayine olan bu tarz yazılarınız bizlerin hadisatı doğru okumamızda deniz feneri vazifesi görüyor. Selam ve dualarımla..

 • Ali

  14.1.2020 18:33:37

  Küresel aktörlerin kendi çıkar ve menfâatları için Dünyayı adeta kan gölüne çevirme kararlılığı degerli yazarımız tarafından her zamanki derinlikli analizi ile ve liyâkatle makâleye aksettirilmiş.Ben kıymetli yazarımızın müsaâdeleri ile ve yazıya mütemmim bir unsur olâbilmesi temennisiyle konu ile ilgili bir tesbitimi bir soru şeklindeifâde etmek istiyorum.Şöyle ki: "İran ve Iraktaki yakın târihlerdeki dâhilî protestolar her iki rejimi epeyce zor durumda bırakmışken;ABD.âdeta bu iki ülkede muhtemel bir dâhilî çozülmeye rıza göstermeyerek"SÜNNİ-Şİİ" ayrımının şiddetle devamını temin etmeye matuf olârak bu suikastı yaptırmış olabilir mi?"

 • İ.Seyda

  14.1.2020 17:16:29

  Harp boğuşmalarını tarafgirlikle takip etmek bizi farkında olmadan zulme ortak edebilir. Bölgede kimin eli kimin cebinde belli değil. “Rusya, Türkiye, İran ittifakını zayıflatacak yazılar ancak Deccaliyete yardım eder.” Evet, bu doğru. Ne var ki diğer taraftan İran Şii geleneğinin neler yapabileceğini de unutmamak lazım. Hattâ İran derin devletinin el altından İsrail’le iş birliği yaptığını söyleyenler dahi var.

 • M. K

  13.1.2020 23:18:00

  Mükemmel bir yazı. Hissettiklerimizi Risalei Nur gözlüğüyle doyurucu bir analizle kaleme almışsınız. His ve düşüncelerimize tercüman olmuşsunuz. Gelişmeler ve gelen haberler tesbitlerinizi doğruluyor. Allah razı olsun . Tebrikler.

 • Niyazi N.

  13.1.2020 20:53:40

  Zındıka hem hariçten hem dahilden dizayn etme gayretlerine devam ediyor bölgeyi... İran bu emellerinin önemli bir parçası. Hakiki, samimi ve hamiyetli İran’lılar oynanan bu büyük oyunu görüp tuzağa düşmezlerse selamette kalırlar.

 • Demokrat Avrupa

  13.1.2020 18:59:29

  Türkiye`de ki iktidar tam manasi ile neoconlarla olan baglantisini koparabilse durumlar cok daha iyi olacak...

 • Nur

  13.1.2020 17:04:26

  İrana demokrasinin zoraki ve düşman eliyle gelmeyeceğini birileri rejim muhaliflerine söylemeli. Kendi demokrasilerini kendileri ilim ile kurmalılar, değil mi?

 • Mehmet Said

  13.1.2020 16:55:31

  Mesele yalnızca İran değil... Bütün dünya ülkelerini anarşiye sürükleyen dünya haydutlarına mutlaka dur denilmeli.!

 • Hasan KOÇ

  13.1.2020 15:35:34

  Harp boğuşmalarını takip ederken dikkatli olmak gerek. Kalben de olsa yapılacak bir tarafgirlik onun günahlarına ortak olmaya sebep olur.

 • Bahattin

  13.1.2020 15:06:01

  Esselamüaleyküm Hatırladığım kadarıyla 2006 yılında Nur talebeleri Suriyede bir R. Nur Sempozyumu için Suriyede bir dindar milletvekiline durumu arzediyorlar, bu Zat'ta diyorki ben talebinizi Başkan'a yani Beşşar Esad'a arzedeyim ve Beşşardan şu cevabı alıyor: Bediüzzaman Said Nursi için yapılacak Sempozyuma ne yardım gerekiyorsa yapılsın diye talimat veriyor ve güzel bir Sempozyum yapılıyor. Siyasal İslamcı zihniyet malesef Emperyal güçlere (2. Avrupa) 1. ve 2. körfez savaşlarında destek vererek başlattı ve 2. körfez savaşında yanına ihvan'ı da katarak verdiği destekle Ortadoğu cehenneme çevrildi ve Suriye'de bu yola girildikten sonra yüz civarında terör örgütleri Suriyede faaliyete başladı, denize düşen yılana sarılır hasebiyle S.idaresi İran ve Rusya'dan yardım istedi. Burada İran'ın durumunu iyi okumak için 4. Lem'a yı iyi anlamak gerekir. 2. Avr.'nın satranç oyunlarının bir kısmını iyi analiz etmişsiniz tebrikler.

 • Nur

  13.1.2020 14:51:08

  İranı karıştırmak isteyen açıktoplumcuların silah tüccarlarıyla ortaklaşa giriştikleri bu cinayetin hiç bir müslümanca tasvip göreceğine inanmıyorum .

 • İhsan

  13.1.2020 14:30:33

  Şu İran meselesine siyasal İslamcıların gözlüğüyle bakmayı ne zaman bırakacağız. 11 Eylülden bu yana İslam dünyasının kavuran felaketlerin faillerini bir tarafa bırakıp İran tehdidini konuşmak, ancak deccallerin yararına olur.Adamlar açıktan açığa kaos ve iç savaş istiyorlar. Bunun bedeli ne olursa olsun. İşte Yemen... Ellerini geriye çekiyorlar mı. Yok burada Amerikalı ve İngiliz parmaklarını bırakıp İran'a hücum bize ne kazandırır. Arabistanın devlet insiyatifi mi olur.Bulmuşlar iki diktatörü, baba oğulu tepe tepe kullanıyorlar.Üstadımız düşmanımın düşmanı dostumdur, diyor. İran rejimini değiştirenler Irak ve suriyeyi de değiştirdiler.Ne oldu. Şimdi de İran'ı mı değiştirsinler.

 • Mürsel

  13.1.2020 13:41:45

  Valla hocam şu güzel bilgileri basit açık yazsan iyi olacak. Anladığım şu: Kafirlerin eliyle gelen zafer/ başarı yerin dibine batsın.Yani Süleymani Irak Suriye'de çok müslüman kanı döktü ama Amerika'nın katletmesini onaylamıyoruz. 2-İran/ Şii yayılmacılığı, Pakistan, Afgan, Irak, Suriye, Lübnan, Körfez, Yemen ile fırsat bulsa ülkemizde açıktır. 3-İran Rusya stratejik ittifakı olmaz.Barış ve savaşsızlık hali olur.Bu da iyidir. 4-Olmayan ittifakı yazılar zayıflatmaz.Sizin yazının güçlendirmediği gibi.Sadece okuyan doğru okumalı o kadar. 5-%15/ 20 lik gücüyle Şii İran'ın önünü açması batı için anlaşılır bir durum.İsrail'in meşruluğu için İran korkuluğu şart.Suriye nusayri azınlığı ayakta tutan, demokratlaşma çabasına takoz koyan, 10 milyondan fazla Suriye'liyi göçmen yapıp milyonları denizde karada açlıktan öldüren başşfaktör İran.Besbelli.Kör ölünce badem gözlü olmasın.

 • Selim

  13.1.2020 13:28:54

  Cok bilinmeyenli bir denklem gibi olmus. Perdenin arkasini gostermeniz lazim bize.

 • Hayati

  13.1.2020 12:20:46

  Aktüel bakışlardan farklı bir değerlendirme. Yeni bilgiler ve yeni açılarla değerlendirilmiş. Bekleyip zamanın tefsirini göreceğiz. Tebrikler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı