"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üstad’ı görmek ve ona görünmek

03 Eylül 2021, Cuma
Üstad Hazretleri’nin huzurunda bulunan, ondan ders alan ve kendisine hizmet eden talebeleri, birer birer aramızdan ayrılıp gittiler.

Onu dünya gözü ile gören bir kaç son şahitten başka kimse kalmadı. Biz de yaşımız itibariyle bazı ağabeyleri yakından gördük, sohbetlerine katıldık. Bayram Ağabey, Sungur Ağabey ve Mehmet Kırkıncı gibi ağabeylerden Üstad Hazretleri’ne ait hatıralar dinledik. Onları dinlerken, Üstad Hazretleri’ni gören o gözlere gıpta ile bakıyorduk. Şimdi bizim de evlât ve torunlarımız, Üstad’ın talebelerinden dinlediğimiz hatıraları naklederken, bizi dikkatle dinleyip gıpta ediyorlar. 

Her Nur Talebesi, Üstadını hayatta iken görmek arzu ederdi. Eğer görmek mümkün olsaydı, çok şeylerini feda ederek bu şerefe nail olmak isterdi. Ne yazık ki, dünya gözü ile kendisini görmek bundan sonraki nesillere nasip olmayacak. Ama, onu görmek, ona mânen görünmek, onunla sohbet edip dersini dinlemek herkes için mümkündür. Bunu Üstad’ın kendisi şu şekilde ifade ediyor:

“Ben, sizi yazılarınızda ve hatırımdan çıkmayan hidematınızda günde müteaddit defalar görüyorum. Ve size olan iştiyakımı tatmin ediyorum. Siz de bu biçare kardeşinizi risalelerde görüp sohbet edebilirsiniz. Ehl-i hakikatin sohbetine zaman, mekân mâni olmaz; manevî radyo hükmünde biri şarkta, biri garpta, biri dünyada, biri berzahta olsa da rabıta-i Kur’âniye ve imaniye onları birbiriyle konuşturur.” (Kastamonu Lâhikası, eski basım sayfa 7) 

Üstad Hazretleri’ne görünmenin bir yolu da, yazı ile hizmet ederek onun sohbetlerine katılmak olduğunu yukarıdaki paragraftan anlıyoruz. Madem ki Üstad’ı görmek ve ona görünmek mümkün, öyleyse biz de yazılarımızla, okumalarımızla ve Nurlu sohbetlerimizle, Üstad’ın sohbetlerine dahil olabiliriz. İlk zamanlarda bu hizmet doğrudan Risaleleri yazmakla yapılıyordu. Anadolu’nun âmi, fakat irfan sahibi insanları (çoğu okur yazar olmayan köylüler, çiftçiler, esnaf ve ev hanımları) tarafından altı yüz bin nüsha el ile yazılarak çoğaltılmıştı. Her bir nüsha Üstad’ın eline geçince ne kadar sevindiğini kendi ifadelerinden anlıyoruz. Şimdi de Üstad’ı sevindirmek ve onun duâlarına dahil olmak mümkündür. Artık el yazısı ile Risale çoğaltmaya gerek olmadığından, bundan sonraki hizmet tarzı, Risale-i Nur eksenli yazılar ve şiirler yazarak, bunları “Risale-i Nur’un nâşir-i efkârı” olan gazetemizde yayınlamak suretiyle olabilir. Zaten gazetemizde çıkan yazılar genellikle ya Üstad’dan, ya da Risale-i Nur’dan bahseden, hizmete yönelik yazılardır. 

Şimdi özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Üstad Hazretleri’ni görmek ve ona kendinizi göstermek istemez misiniz? Bunu istemek, her Nur Talebesinin en büyük arzularından birisidir. Öyleyse, Risale-i Nur sohbetlerine katılmakla, duygu ve düşüncelerinizi Risale-i Nur’daki hakikatlerle yoğurup düzgün bir şekilde ifade etmekle, bu arzunuzu yerine getirebilirsiniz. Gazetemiz sayfaları ve Elif ilâvesi, sizlerden gelecek yazıları değerlendirmeye hazırdır. Yeter ki siz isteyin, yazın, kendinizi ifade edin, biz de sizlere yardımcı olmaya, yol göstermeye ve gönderdiğiniz yazıları yayınlamaya hazırız.

Eli kalem tutan, parmakları klâvye kullanan herkesi Üstad Hazretleri’ni görmeye ve ona görünmeye dâvet ediyoruz.

Okunma Sayısı: 1590
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  3.9.2021 22:43:40

  "Gazetemiz sayfaları ve Elif ilâvesi, sizlerden gelecek yazıları değerlendirmeye hazırdır. Yeter ki siz isteyin, yazın, kendinizi ifade edin, biz de sizlere yardımcı olmaya, yol göstermeye ve gönderdiğiniz yazıları yayınlamaya hazırız." Gerçekten müthiş bir davet. Bütün canı ruhumuzla tebrik ediyor ve bilhassa genç kardeşlerimizi bu davete icabet etmeye çağırıyoruz. Sahnede genç kardeşlerimizin bulunması çok mühim. Hem akranlarını da motive eder hem de diğer mensupları şevke getirir. Genç demek hareket demek, enerji demektir. Bu enerjiyi fikri yönde istihdam etmek gerek. Bu yazı, şiir ya da video derslerin Üstad'ı görmek ve ona görünmek manasına geldiğini ifade etmeniz de çok hoş olmuş. Hakikat ne kadar da cazibedar. Allah razı olsun Abdil abi. Baki selamlar.

 • Rasim

  3.9.2021 16:28:46

  Allah bereketli etsin.

 • Necati

  3.9.2021 15:51:14

  Üsdat ile günden bir kaç dakika da olsa görüşmek, ona görünmek istiyorsak mutlaka Risale-i Nur'ları her fırsatta okumalı, okumak için mutlaka vakit ayırmalıyız. Bunun için okuma grupları kurarak birbirimizi teşvik edebiliriz

 • süleyman ALIÇ

  3.9.2021 14:28:41

  Teşekkürler Abdil Abeyim harika bir tahlil ve çağırı, bu çağrınızı gençlere, kendini genç zannedenlere, ve kemale ermiş abeylere sık sık yapınız ve gönderdiklerini de muhakkak değerlendiriniz. Değerlendiremiyorsanız bile muhakkak yazı yazanlara dönüş yapınız. bu konuda biraz sıkıntı var bazı eli kalem tutan kardeş ve abeylerimizin şevk ve gayreti kırılıyor bir daha da yazmıyorlar ben buna şahidim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı