"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir zamanlar Kayseri

Abdurrahman Ceylan
13 Ocak 2019, Pazar
Kayseri Risale-i Nur hizmetleri denince ilk akla gelen Allah rahmet eylesin Ali Mutlu Ağabeydir.

Eşine ve çocuklarına; ”bundan sonra beni öldü farz edin” diyerek, Şerafettin Kartal’dan sonra kendisini hizmete adayan Nur Talebesi bir ağabeyimizdi. Kayseri’ye gelen bütün Nur Cemaatini evinde misafir edip ağırlayan ve ilerleyen yaşına rağmen dershanelerde kalan öğrenci kardeşlerin seviyesine inip onlarla gerektiğinde şakalaşan, onların dertleri ile hemhal olan şayet var ise onların problemlerine çare olan maddî ve manevî bütün varlığı ile kendisini hizmete adayan örnek bir ağabeyimizdi.

25 yılımız beraber geçti. Yaz mevsimi meyve zamanı bütün cemaati Hacılar’daki bağına dâvet eder; dersler, sohbetler, meyveler, çaylar derken yeni yeni simalarla tanışılıp kaynaşmalar olurdu. Gerçekten kendisi Kutlular Ağabeyin hayranı idi. Ve daima “bu hizmette Kutlular Ağabeyin topuğuna yetişemem” derdi. Hatta Kutlular Ağabeyin Üstadımızla yakazaten görüştüğünü bizlere söylerdi. Derslerin sonunda mutlaka gazetemiz Yeni Asya’dan bir makale okumamızı isterdi.

Gazetemiz Yeni Asya’yı Risale-i Nurlar’ı ve Yeni Asya yayınlarımızı tanıtmak amacı ile yaptığımız esnaf ziyaretlerinde siz bunları menfaatiniz için yapıyorsunuz diyerek bazı yerlerden kovulduğumuzu hatırlıyorum. Ama yılmadan usanmadan yapılan bu ziyaretler sayesinde, çok esnaf arkadaşlar bu hizmete kazandırıldı elhamdülillah. Bu arada yakın vilayetlere ve kazalara sık sık ziyaretler yapılır, derslere iştirak edilir bu sayede samimî kaynaşmalar olur ve yeni yeni simalarla şevk alış verişi olurdu. Bu simalardan hatırımda kalanlar Ürgüp’te yılların eskitemediği gazetemiz Yeni Asya aşığı paslanmamış bihemta bir elmas Ahmet Çakmak, Nevşehir’de (Bismillah Dede) Ahmet Avşar, Hasan Okur, Nuri Bilgi, Ahmet İnan, Abdullah Koyuncu. Bana terzilik yıllarımı hatırlatan meslektaşım terzi dükkânını adeta Yeni Asya bürosu gibi kırmızı kitapların okunup, kırmızı çayların içildiği bir mekân haline getiren Terzi Ahmet kardeş. Kırşehir’de Necati Ceylan, Şahin Tokmak ve niceleri. Avanos’ta gerçekten beyefendi bir Nur Talebesi Erdinç kardeşimiz. Yahyalı’da Emir Gürbüz, Rafet Özcan. Develi’de Mustafa Güreldi. Özvatan’da İsmail Öztürk, Oğuz Kara. Hacılar’da Ömer Mutlu, Mustafa Ergöktaş, Vahap Mutlu. Boğazlıyan’da yine bir Yeni Asya aşığı Bekir Ceylan, Tahsin Gümüş. Burada Yeşilhisar’a ayrı bir parantez açmak isterim. Adeta Risale-i Nur’un fidanlığı gibi mübarek bir yer. Buradan kimler çıkmamış ki. Çam Dağı’nın yazarı Allah rahmet eylesin, Hilmi Doğan, Ragıp Doğan, Veysel Gültekin, Mehmet Erkoç, Mehmet Kulak, Paşa Kulak, Ömer Beyhan, Mehmet Dursun, Hüseyin Göçmen, Bahri Göçmen ve daha nice Nur Talebelerini bağrından çıkaran Yeşilhisar. Erkilet’te Mehmet Baytekin, Mehmet Güntay, Halit Erdoğan daha isimlerini hatırlayamadığım nice Nur kahramanları. Hepsine Adana’dan binler selâmlar.

Ayrıca Kayserili olmayıp da Kayseri Nur Cemaati içinde temayüz eden Abdil Yıldırım, Cevher İlhan, Mehmet Ali Kaya gibi yazarlarımızın, gazetemizin Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Yavuz’un ve Mehmet Alan gibi Nur şakirtlerinin  de bir zamanlar yolları Kayseri’de kesişmişti.

Kayseri Yeni Asya gazetemiz, Köprü, Bizim Aile, Can Kardeş gibi dergilerimizle ve Yeni Asya yayınlarımızla bir bütün halinde şevkle hizmete devam eden örnek bir şehrimiz.

Üstadımız 23. Mektupta: “Bizim gibi hakikat kardeşlerin ihtilâfı zaman ve mekân sohbetlerine ve ünsiyetlerine bir mani teşkil etmez. Biri şarkta biri garpta biri mazide biri müstakbelde biri Dünyada biri ahirette olsa da beraber sayılabilirler ve sohbetiniz bir gün ibadet hükmüne geçebilecek bir kıymettedir. Biliniz ki elinizden kaçmasın.”

Ve, “Demek biz müflis olduğumuz halde gayet zengin bir mücevherat dükkânının dellâlı ve bir hizmetçisi olmuşuz.Cenab-ı Hak Fazl ve keremiyle şu hizmette halisane muhlisane bizi ve umum Risale-i Nur Talebelerini daim ve muvaffak eylesin” diyor.

Okunma Sayısı: 6093
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Harun

  13.1.2019 17:37:09

  Değerli abim size iyi bir dost olan karsli halil hocayi hatirlayamadin glb aeo

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı