"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üye kürküm üye...

Adnan NACİR
27 Eylül 2020, Pazar
İktidar partisi son zamanlarda üye sayısını arttırma hususunda fevkalâde bir gayret sarf ediyor. Cafcaflı kutlamalarla yapılan üye kabul törenleri virüs yasaklarını bile dinlemiyor, başlama tarihlerini bile kendine göre ayarlatıyor. Hatırlarsanız, 12 Eylül’de yürürlüğe girecek olan düğün ve toplantı yasaklarının başlama tarihi, İstanbul Valiliği’nin kararıyla 14 Eylül’e alınınca o haftasonu kabul töreni yapılabildi.

Teşkilâtlara üye sayısı konusunda belli hedefler konmuş olmalı ki hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Çocuğunun lise kaydını istediği okula alma karşılığında veliden en az 50 üye kaydı isteyenler varmış. Yakınlarına “Bizim kayıt olduktan sonra bir iki hafta içinde e-devlet üzerinden kaydınızı sildirebilirsiniz” diyerek listesini oluşturmuş bazıları. Acaba hangi okul için ne kadar üye isteniyor, Bağcılar’da 50 üye bulmak yeterli iken Beşiktaş’ta en az 200 üye istenebilir mi, başvuru nereye yapılıyor tam olarak? Bir zamanlar bankaların peynir ekmek gibi dağıttığı kredi kartları için de banka çalışanları aynı şeyi söylüyordu: “sen başvur, kartın gelsin hemen iptal edebilirsin” Demek ki maksat zevahiri kurtarmak, patronlardan iltifat koparmak. 

Toplumda Külliye Eşitliği...

Üye kazanmak için farklı bir promosyon deneyen Rize Çayeli teşkilâtı mahalli basına “Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın” başlıklı bir ilân vermiş. Öyle ya, bin küsur sayıda odası var, her bir odaya günde 10 kişi götürülse toplamda 10 bin kişi yapar, fena bir rakam değil. Zaten, üyesiz bir külliye düşünülemez. Külliye kelimesinden “ü”, “y” ve “e” harflerini çıkarırsak geriye kalan harflerle oluşturulabilecek kelime “kill” olur ki, hafazanallah, öldürmek anlamına gelir İngilizce’de.

Üye olan, olmayan herkesin kafasını karıştırmıştır bu haber. Bunca yıllık mevcut üyeler gidememişken yeni üyelerin ayağının tozunu “Külliye”ye bulaştırması hiç yakışık alır mı? Sonra, hani bu külliye bütün milletindi? Üye olan girip bir gün geçirecek, üye olmayanlar da seyredecek, öyle mi? Ne demişler, “biri küllî yer, biri bakar, kıyamet ondan kopar...” Nerede kaldı toplumda Külliye eşitliği? İlla bir Beştepe Sözleşmesi mi hazırlamak lâzım?

Şahsî kanaatimce, Külliye ziyaretleri ile taltif edileceklerin tesbiti için bir puanlama sistemi getirilebilir. Yüksek puan toplayan ve başvuran herkes ziyarete hak kazanabilir. Sosyal medya paylaşımlarından tut, devlete karşı olan tutumuna kadar pek çok konuda puan kazanılabilir. Tweetle Reis’i övmek 10 puan kazandırırken AKP üyeliği 100 bin puan kazandırabilir meselâ... Trafik cezası yememek, vergilerini zamanında ödemek bonus puanlarla ödüllendirilirken, yakın akraba veya konu komşunun kişi hakkındaki ihbarları ciddî puanların silinmesine sebep sayılabilir. Kısaca, meşhur Şirinler çizgi filminin başında söylendiği gibi “iyi ve uslu bir vatandaş olursanız siz de Külliye’yi görebilirsiniz” diyelim.

Vatandaş puanlama sisteminin işletilebilmesi için ihaleye çıkmak lâzım olacak tabi... Diyorum ki, madem konu Beştepe ile ilgili, mahşerin beş atlısı olarak bilinen beş tane yerli ve millî ihale canavarı şirkete bu işi direkt verelim, nasıl olsa onlardan başkası alamayacak, boşuna zaman ve para kaybetmeyelim. Puanlama sistemini kurup 49 yıl boyunca işlettikten sonra sistemi devlete teslim ederler. Her sene artan bir puan garantisi de verilirse, tadından yenmez...

Sade, Gümüş ve Turkuvaz üyelikler...

Şimdi diyeceksiniz ki bu Külliye ziyaretlerinde bu kadar çekici ne var, insanlar neden oraya gitmek ister? İki hafta önceki yazımızda Külliye’ye götürülen Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının bile aç bırakıldığı ve su haricinde herhangi bir ikramda bulunulmadığına dair bir haberden bahsetmiştik. Takdir edersiniz ki, “ne kadar ekmek o kadar köfte” şeklinde tanımlanan denk- lem burada da geçerli olabilir. Puanlama sistemine mesnet teşkil edecek olan parti üyeliğinde bir düzenleme yapılamaz mı? Sade üye, gümüş üye, turkuvaz üye gibi çeşitli kademelerde üyelikler ihdas edilip her bir üyelik tipinin yararlanabileceği farklı imkânlar tertip edilebilir. Sade üyeler ziyaret boyunca sadece su içebilirken, gümüş üyeler ejderli sumuti ve starex meyvesi ikramlarından faydalanabilir. Turkuvaz üyeler ise ikram mönüsünü “full” alabilirken muhalefet liderlerinin maketlerini taşlayabilir. Tabiî ki korona günlerinde olduğumuz için her taşlama için daha önce kullanılmamış taş paketi kullanılacaktır. Malûm, “tedbirden tasarruf olmaz...” 

Haydi bakalım, üye kürküm üye!

Okunma Sayısı: 2350
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Feyzullah Ayhan(3)

  27.9.2020 22:59:56

  Çünkü bizim işler ağırdır boğazı bir kaç boğumlu ve göbeği şişik olmayanlar işlerimizin üstesinden gelemez ve işler yürümez.”der.Bizim temel takdir beklerken azar işitmez mi..Çar naçar geri çeker ama bir de muhasebe yapar ;İşler neden göründüğü gibi değildir diye .Hani kralın bir söyledikleri bir de yaptıkları ..elhasılı bir anlam veremez kafası iyice karışır.Neyse hikaye uzundur.Ama temel azıcık ta olsa tecrübe kazanmış ders almıştır.Haddini bilir bir daha boyunu aşan işlere burnunu sokmaz.

 • Feyzullah Ayhan(2)

  27.9.2020 22:56:53

  Ama her tarafı saniye saniye tarassut eden kralın hafiyeler i tez elden kralı olup bitenden haberdar ederler.Kral bizim safi kalpli temeli huzura davet eder”hey temel duydumki teşekküllere gönderilmek üzere bir tamimname hazırlamışsın,bilesin ki henüz bu konuda siz daha yenisiniz ahval-i alemi bilmiyorsunuz.Derhal geri çekin yoksa hiç bir kimseyi yanında bulamazsın.

 • Feyzullah Ayhan(1)

  27.9.2020 22:55:42

  Bizim temel kralın icraattan sorumlu temsilcisidir.Vatan sathına dağılmış ,kendine bağlı çok sayıda teşekkül vardır.Ehl-i dünyaca iyi niyet saflıkla eşdeğer görülsede bizim temel iyi niyet sahibidir.İdaresindeki teşekküllere gönderilmek üzere bir tamimname hazırlar ."Benim idaremde hangi sorumlunun boğazı birden fazla hortumluysa ,göbeği fazla şişikse ben araştırmaya sebep sayıp hesap soracağım”Aslında bunu tahakkuk ettiremzse de iyi fikirdir,arzulanan da şeffaflıktır.Herkesin kanun ve nizamnameler konusunda titiz davranmasıdır..

 • Feyzullah Ayhan

  27.9.2020 21:40:41

  Mesele vüzuha kavuşmuştur,teşekkürler adnan kardeşim.

 • Adnan Nacir

  27.9.2020 19:23:31

  "Küllü üyetun zaikatul ejder" kuralı da olabilirdi, ancak "kül feye'kül" durumu küllü üye için geçerli değil. Kendisine "kül" denilen üyeler yiyebiliyor anlaşılan...

 • feyzullah Ayhan

  27.9.2020 12:32:23

  Külliye dediniz de acizane akılıma şu geldi baştaki harf KEF olmak kaydıyla ,KÜLLİ+ YE = arapça hepsini ye anlamı çıkmaktadır.Çok da isabetli.Çünkü sarayda yaşayanlar hepsini yiyor millete tortusu kalıyor bazen de hiç kalmıyor..Mesela hayatta ne gördüm ne duydum taki saray sakinleri resepsiyon verip ve resepsiyonda yedikleri basına düşünceye kadar;EJDER MEYVESİ.Yesinler bakalım nereye kadar.Biz de onların yedikleriyle ilgili basına düşen haberlerini izlemekle geçinir gideriz olmaz mı?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı