"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hangi grup kurtuluşa erecektir?

Ali FERŞADOĞLU
11 Haziran 2024, Salı
Bir sohbet esnasında ciddi ve makam sahibi bir ehl-i tarik, “Paygamberimiz ‘Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bu firkalardan sadece benim ve Ashabımın üzerinde bulunduğu yolda olanlar kurtulacaktır.’1 mealindeki hadis-i şerifi delil göstererek, “İşte bu bizim tarikat mensuplarıdır…” dedi.

Nerede ise, birçok grup, bu hadisi kendine yorarak, yalnızca kendisinin kurtuluşa ereceğini ilan ile dehşetli bir vartaya düşüyor!

Halbuki “Rafiziye, Mürcie, Mücessime, Kaderiye, vb., vs.” gibi batıl ve sapıtmış fırkalar tam 72 batıl, yanlış fırka ediyor! Aslında, “Yalnızca, benim ve ashabımın üzerinde olduğu şey” diye tanımlanan Ehl-i Sünnet, yani, Sünnet-i Seniyye üzerinde olanlardır. Hayatını Sünnete göre düzenleyen bütün hak tarikat, cemaat, mezhep, fırka Ehl-i Sünnet ve-Cemaat dairesinde olanlardır. Bediüzzaman, ehl-i necat olacakları şöyle tasrif eder:

“Ben tahmin ediyorum ki, bütün küre-i arzın bu yangınında ve fırtınalarında selamet-i kalbini ve istirahat-ı ruhunu muhafaza eden ve kurtaran yalnız hakikî ehl-i iman ve ehl-i tevekkül ve rızadır. Bunların içinde de en ziyade kendini kurtaranlar, Risale-i Nur’un dairesine sadakatle girenlerdir.”2 Yani, sadece Nur talebeleri kurtulmayacaktır! Hakiki ehl-i iman: Nerede bulunursa bulunsun hakiki imanı, tahkiki imanı elde edenler... Ehl-i tevekkül: Gerçekten herşeyin Allah’tan olduğuna inanan ve sonucu Allah’tan bekleyenler… Ehl-i rıza: Amelinde, dünyevi, uhrevi bütün işlerinde yalnızca Allah rızasını esas maksat yapanlar…

Ve “Bunların içinde de en ziyade kendini kurtaranlar, Risale-i Nur’un dairesine sadakatle girenlerdir.” Zira, Risale-i Nur, hakiki, tahkiki imanı kazandırıyor, gerçek tevekkülü öğretiyor, her işini yalnız Allah rızası için yapmayı talim ediyor. Tabii ki, Risale-i Nur’a sadakatle bağlı olanlar kurtuluşa erecektir. Zira, her mesleği öğrenmek ve devam ettirmek sadakate bağlıdır.

Çocuk, anne-babasına sadakat gösterirse hayatını devam ettirebilir. Hastalar “hazik ve mütedeyyin” doktorlarına sadakat gösterirlerse iyileşirler. Ve Peygamberine sadakat gösteren ümmet ehl-i necat olacaktır.

Cennet çok geniştir! Hangi grupta olursa olsun ehl-i iman ise, Cennete girecektir!

Dipnotlar: 

1-Ebu Davud, Sünnet: 1, 4:198, vd.; 

2-Kastamonu Lâhikası, Enst./inter., s. 8.

Okunma Sayısı: 1168
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Bektaş Mustafa Türksever

  11.6.2024 09:44:27

  Selamünaleyküm Ali abicim, Risale-i Nur perspektifinde açıklayıcı yazılarınızdan dolayı teşekkür ederim şimdiden size ve Ümmeti Muhammedin Kurban bayramımızın hayırlara vesile olmasını Cenabı Allahtan niyaz ederim, Amin.

 • Zeynep Taştekin

  11.6.2024 01:06:51

  Bizim cemaatimiz de dahil her cemaat bu bakış açısına göre yaşamalı. Bazen bizim cemaatimizde de buna benzer uç yorumlara kaçanlar olabiliyor. Bu tür yazılarla uyarılması çok güzel bir şey. Bu yazıyı bütün yeni asya cemaati mensubu beyefendi ve hanımefendiler dikkatle okumalıdır.

 • Zeynep Taştekin

  11.6.2024 01:03:12

  Tebrik ederim çok güzel bir bağlamda ele alınmış bir yorum olmuş.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı