"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Heba olan beyinler, vakitler, nakitler…

Ali FERŞADOĞLU
29 Haziran 2024, Cumartesi
Şimdi samimi, dürüst dindarlar, “muhakeme, muarefe ve muhasebe” ile hem kendisini hem AKP iktidarını sorgulamalı. Kendisini “muhafazakar demokrat” diye tanımlayan AKP’nin üç temel argümanı vardı:

Temiz yönetim ile 3Y’yi, yani, “Yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları” kaldırmak. Akıldaneleri, düşünürleri, akademisyenleri, yazar-çizerleri neyi pompalamıştı: “Dine hizmet edeceğiz, yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları bitireceğiz, eğitimi düzelteceğiz, medyaya, bilhassa tv kanallarını, anayasayı toplumun örf ve inançlarına uygun hale getireceğiz, dindar gençler yetiştireceğiz, AB’ne gireceğiz…” 

Evet, “siyasal dinciler veya siyasal dindarlar” kestirmeden “Şeriatı getireceklerdi!”, “Şeriattan çıkıp, gittiler!” Anketler, tüm dini değerlerin törpülendiğini gösteriyor! En büyük tahribatları, dinin ve dindarlığın içini boşaltıp “Din bu ise, dindarlık bu ise biz yokuz!” dedirtmeleri idi. Ve dindarları, “yolsuz, müstebit, zalim, hak, hukuk çiğneyenler” haline getirdiler.

“Fasık siyasetdaşını, mütedeyyin muhalifine, su-i zan bahaneleriyle tercih” ederek, “Hem umumun mâl-ı mukaddesi olan dini, inhisar (tekel) zihniyetiyle kendi meslektaşlarına daha ziyade has göstermekle, kavî bir ekseriyette dine aleyhdarlık meyli uyandırmakla nazardan”1 düşürdüler. Adalet, hukuk, insan hak ve hürriyetleri, eğitim, ilim, fikir ayaklar altında. Din ile dindarlıkla hiçbir ilgisi olmayan despotizmi, vahşi kapitalizmi, Kemalizmi uyguladılar din namına! Ekonomik dahil bütün olumsuzlukların faturasını dine ve dindarlara çıkardılar! Dine, dindarlığa büyük bir iftira ettiler! Hiç ilgisi olmadığı halde “Dindar!” diye lanse edilen AKP döneminde, dini değerler aşınmış, siyasi gevezelikler her tarafı kuşatmış, helal-haram hassasiyeti bitmiş, aile hayatı tahrip olmuş, “maneviyatta sınıfta kalınmış”2, makam ve mevkiler, devlet gücü, biribirinin yutmak ve gözünü oymak için kullanılır hale gelmiş!

Umarım hepimiz, “Rejimi reddetmek ne vazifemizdir, ne de kuvvetimiz var. Ve ne de düşünüyoruz ve ne de Risale-i Nur izin veriyor. Fakat biz kabul etmiyoruz, amel etmiyoruz, istemiyoruz. Red başka, kabul etmemek başkadır, amel etmemek daha başkadır.”3 hakikatini ve “İki elimiz var. Eğer yüz elimiz de olsa, ancak nûra kâfi gelir”4 hakikatini anlayıp siyaset topuzunu atarak, iki elimizle nura sarılırız.

Dipnotlar: 

1-Sünûhat, Enst./intr., s. 66.; 

2-Eski Başk. Yard. ve Hük. Sözcüsü Bülent Arınç, Cihan/Yeni Asya/4.5.2014.; 

3-Kastamonu Lahikası, s. 206.; 

4-Lem’alar, s. 96.

Okunma Sayısı: 1492
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  29.6.2024 14:31:06

  "Red başka, kabul etmemek başkadır, amel etmemek daha başkadır." Keşke bu cümleyi anlayıp uygulasak. Red; istemediğimiz şeyi fiilen ortadan kaldırmak. Heykeli yıkmak veya merhum Şeyh Said' in yaptığı.(eylem). Kabul etmemek; kalben fikren yazı ve sözle bir şeye karşı çıkmak.( fikir söz) AMEL ETMEMEK; sivil itaatsizlik. Yasalara uymayarak ve zarar vermeden bir hakkı dile getirmek, bir haksızlığı protesto etmek. Üstad son 2 tavrın sahibi. Sarık cübbe ve/ veya sürgün yerlerinde; yol harcırahı ve aylık ödenekleri reddetmesi, vaiz ve hocalık yapmayıp ücretini reddetmesi.Nurcular protesto/ sivil itaatsizliği geliştirmeli. Ankara İlahiyat boykotuna Zübeyr Abi' nin müsade ve desteklemesi gibi 1966.

 • Kerim Soyten

  29.6.2024 12:55:46

  Tespitleri beğendim: "Din ile dindarlıkla hiçbir ilgisi olmayan despotizmi, vahşi kapitalizmi, Kemalizmi uyguladılar din namına! Ekonomik dahil bütün olumsuzlukların faturasını dine ve dindarlara çıkardılar! Dine, dindarlığa büyük bir iftira ettiler! "

 • Erhan

  29.6.2024 05:17:52

  Dine hizmet edemedik, yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları bitiremedik, eğitimi düzeltemedik, medyaya, bilhassa tv kanallarını, anayasayı toplumun örf ve inançlarına uygun hale getiremedik, dindar gençler yetiştireremedik, AB’ne giremedik, ee ne yaptık, 1 trilyon $ cari açık, 500 mr. $ dış borç, 100 mr $ özelleştirme, ihtiyaç akçesi, 128 mr $ kayıp, 1 LT benzini 43 lira, bir doları 33 lira, yaptık, asgari ücretliyi açlığa, emekliyi ölüme terk ettik.işsizlikte bir arpa boyu yol ilerleyemedik, insanları böldük parçaladık kutuplaştırdık, zulmettik, haksızlık hukuksuzluk adaletsizlik yaptık. Ülkenin altını üstüne getirdik ama siz yinede bize oy verin, yok ya👊

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı