"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

M. Kemal ve ekibi Medresetüzzehra projesini neden reddetti?

Ali FERŞADOĞLU
10 Mayıs 2021, Pazartesi
Ankara siyaseti Bediüzzaman’a 300 altın maaşı, millitvekilliğini, Şark genel vaizliğini, Halim Paşa Köşkü’nü teklif eder. O teklifleri elinin tersiyle iter. Çünkü, ahirzamanda gelmesi haber verilen dehşetli şahısları orada görür. (Bediüzzaman, Tarihçe-i Hayat, s. 131)

Onlarla çalışmaz, Van’a gider… İşte o zaman, “Kanun teklifi Şer’iye ve Maarif Komisyonu’nda yirmi yedi ay bekletildikten sonra reddedilerek Meclise iade edilir. Meclis’te bu karardan sonra geçerliliğini -tayini muameleye mahal kalmamış- kaybeden kanun teklifini reddeder.”  

Medresetüzzehra maddeten gerçekleşmeyince Bediüzzaman da kaynağı yalnız Kur’ân olan, te’lif ettiği Risale-i Nur’la vücuda getirir. Ve bu üniversiteyi ülkenin her bölge, il, ilçe, kasaba, köy ve dağ başlarına, İslâm âlemine, hatta dünyanın her yerine yaygınlaştırdı; evlerimizi, mekânlarımızı Medresetüzzehra’ya çevirir… 

“O azîm üniversitenin temelleri ve esasatı ve mânevî bir programı ve muazzam bir tedrisatı nevinden, Risale-i Nur’un yüz elli risalesini kendime tevkil ediyorum.” (Bediüzzaman, Emirdağ Lâhikası, s. 403) 

Bediüzzaman böylece birkaç bina olarak açamadığı Medresetü’z-Zehra’yı Risale-i Nur ile manevî olarak ve gönüller üzerine kurmuş, bütün Türkiye’ye, İslâm âlemine ve dünyaya yaymıştır: “Hem bu Münâzarât Risâlesi’nin ruh ve esâsı hükmünde olan hâtimesindeki Medresetü’z-Zehrâ hakîkati ise, istikbâlde çıkacak olan Risâle-i Nur’a bir beşik, bir zemin ihzâr etmek idi ki, bilmediği, ihtiyârsız olarak ona sevk olunuyordu. Bir hiss-i kablelvukù ile o nûrânî hakîkati bir maddî sûrette arıyordu. (Bediüzzaman, Kastamonu Lâhikası, Enstitü/internet, s. 50) 

Bugün dünyanın her tarafında yaygınlaşan Medresetü’z-Zehra şubelerinde manevî, sosyal, fen ilimlerinin harmanlandığı Risale-i Nur kitapları harıl harıl okunuyor. 

Altı iman rüknünü ispat ve izah eden; İslâm şartlarını, ahlâkı, ukubatı bütün alt başlıklarıyla okunuyor. 

Başta materyalizm, Darwinizm, deizm, ateizm gibi bütün seküler felsefeleri çürütüp yerle bir eden hakikatler okunuyor. Müslümanların ve insanlığın bütün sorularının cevapları okunuyor. Bütün müşkülleri, problemlerinin çözüldüğü, hastalıklarının tedavi edildiği Nurlar okunuyor… 

Okunma Sayısı: 1780
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mahir

  10.5.2021 12:07:10

  Said Halim Paşa Köşkü neden bu yazıda yer aldı anlamadım. Zira bu teklif bizzat Paşa tarafından Bediüzzaman Hazretlerine yapıldığı artık sağır sultanında duyduğu bir Hakikattır. Üstadımızın verdiği cevapta; "Beni dünyaya çağırma Ona geldim fena gördüm." şeklindedir.

 • A. Ferşadoğlu

  10.5.2021 12:00:11

  Türk kağıt paraları içinde en kıymetli olanı eski harflerle basılmış, 1927 yılı sonunda piyasaya verilmiş bin lira. Bin lira, o zaman çok büyük bir para... Onun muadili olan bin Osmanlı Lirasının karşılığı bin reşat altınıydı. 1927 yılında tedavüle çıkan bin lira, o zamanlar evler, hanlar, hamamlar alınabilecek alım gücüne sahip bir paraydı.

 • Mahir

  10.5.2021 11:55:46

  Sn. Kalyoncu gerekli tashihatı yapmış. lakin bu tashihe ilave edilecek hususlar vardır. Söz konusu kanun teklifi komisyonda kabul edilir. Genel kurulda görüşülmek üzere meclis başkanlığına gönderilir. Orada gündeme alınmasını beklerken, meclis feshedilir ve genel seçim yapılır, böylece meclis yenilenir. 3 Mart 1924 te Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkartılır. Bu kanuna dayalı bir genelge ile medreseler kapatılır. Bu gelişmeler üzerine meclis başkanlığı adında medrese kelimesi olan kanun teklifini komisyona iade eder. Ve süreç bu şekilde kapanır.

 • R.Kalyoncu

  10.5.2021 09:37:20

  Bazı bilgilerin tashihi gerekir: 1-İlgili Kanun teklifinin konusu “Van’da Medresetüzzehra namıyla bir darü’l-ulum-ı İslâmiye inşa ve küşadı” olduğu için; “Şer’iye ve Evkaf Encümenine” havale edilmiş, süresi içinde görüşülemediğinden kadük olmuştur, reddedilmesi söz konusu değildir. 2-İstanbul o tarihlerde işgal altındadır, Said Halim Paşa köşkünün teklifi nasıl olabilir.. 3-“300 altın maaş” diye bir şey olamaz, Osmanlının son döneminde olduğu gibi, o devirde maaşlar altın para ile değil kağıt banknot ile ödeniyordu.

 • celalettin

  10.5.2021 00:26:31

  Allah razı olsun, medresetüzzehranın mahiyetini gösteren bugünkü yazınızı çok olumlu ve düşündürücü buldum. Allah hizmetinizi daim etsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı