"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Oğluma namaz kıldıramıyorum!..”

Ali FERŞADOĞLU
10 Kasım 2023, Cuma
Mazide tartıştığımız AKP sevdalısı kombi ustasına; işini düzgün yapmayan oğlunu şikâyet edip “dürüst” esnaflık için ikaz etmesi için ziyaret ettik.

Ne ki, o da oradaydı; söze, “Oğlunuz gerçekten işin ehli! Ancak, daha genç olduğundan zamanla esnaflığın prensiplerini daha iyi kavrayacak…” diyerek girdik. “Evet, ama, hocam, bir problemimiz var; namazlarını kılmıyor!” dedi.

Babasına bakarak, oğluna hitap ettik: Yaratılışın gayesini açıklayan 20. mektubu; 2. Söz’deki imanın getirdiği mutluluğu, 3. Söz’deki, ibadetin getirdiği saadeti; 4. Söz’deki namazın kıymet ve önemini; 9. Söz’deki beş vaktin hikmetleri ve teşekkür vakitleri huzurunu özetledik. Peygamberler Tarihi ve Namaz’ın Hikmetleri ile ilgili kitaplar vaad ederek onlar mutlu, ben daha mutlu ve umutlu ayrıldık. Sonra “Peygamberler Tarihi”ni anlatan kitabı hediye verdik.  

Bir müddet sonra aradık, babası çıktı telefona. “Ne yaptı oğlunuz, kitabı okudu mu?” “Yok, Hocam, ama, ben okudum… Kitap çok akıcıydı…” dedi. “İyi de oğlunuzun da okuması için vermiştik” dedik. “Yok hocam, çocuklar dünyaya daldı; para kazanmanın peşindeler!” dedi. “Bir mükafaat vaad edelim, bir yol bulalım!..” dedik. 

Ne derse beğenirsiniz: “Ümidim, oğlanı namazlı bir kızla evlendireceğiz, ona kıldırır!..” Aman Allah’ım, ne feci bir cehalet, mesuliyetsizlik girdabına sürüklendik!? O zamana kadar yaşayacak mı; terbiye edemediğiniz çocuğunuzu el kızı nasıl terbiye edecek be adam! Şimdiye kadar siyaseti takip ile “O ne dedi, bu ne cevap verdi!” diye siyaset labirentlerinde dolaşacağınıza, “Allah ne emrediyor, peygamber ne diyor?” deyip öğretseydin dinini, imanını, Kur’an’ını… 

“Bir çocuk, küçüklüğünde kuvvetli bir ders-i imani alamazsa, sonra pek zor ve müşkül bir tarzda İslamiyet ve imanın erkanlarını ruhuna alabilir. Adeta gayr-ı müslim birisinin İslamiyeti kabul etmek derecesinde zor oluyor, yabani düşer. Bilhassa, peder ve validesini dindar görmezse ve yalnız dünyevi fenlerle zihni terbiye olsa, daha ziyade yabanilik verir. O halde o çocuk, dünyada peder ve validesine hürmet yerinde istiskal edip çabuk ölmelerini arzu ile onlara bir nevi bela olur. Ahirette de onlara şefaatçi değil, belki davacı olur: “Neden imanımı terbiye-i İslamiye ile kurtarmadınız?”1 

Dipnot: 

1-Emirdağ Lâhikası, Enst./inter., s. 39. 

Okunma Sayısı: 1800
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rana hanım

  11.11.2023 14:47:56

  Maalesef, bu babalar/anneler yüzünden beynamaz beyler namazli hanimlarla evlendirildi, evlendiriliyor. Her meselede olduğu gibi burada da denklik önemli. Kaleminize sağlık, yeniden yazılarınızı görmek sevindirici.

 • Hilal Nur

  11.11.2023 14:08:38

  Göz nuru evlatlarımızı en güzel şekilde yetiştirmeyi nasip etsin Rabbim inşallah .Dünyayı ahirete degisenlerden olmamak duasıyla 🤲

 • Saliha Berk

  11.11.2023 14:07:12

  Namaz dinin direğidir. Anlayanlardan, yaşayanlardan olmak duasıyla 🤲 Kaleminize sağlık abicigim

 • Ennur

  11.11.2023 14:05:56

  Rabbim ibadetlerini hakkıyla yapanlardan eylesin.Allah razı olsun abicigim🤲

 • Şenol Berk

  10.11.2023 22:18:06

  Allah razı olsun.. Bir nevi kafası karışık olan kişilere nasıl yaklaşmalı ve nerden ders anlatmalının yazısı olmuş 👇 "Yaratılışın gayesini açıklayan 20. mektubu; 2. Söz’deki imanın getirdiği mutluluğu, 3. Söz’deki, ibadetin getirdiği saadeti; 4. Söz’deki namazın kıymet ve önemini; 9. Söz’deki beş vaktin hikmetleri ve teşekkür vakitleri huzurunu özetledik.. "

 • SEFER AKGÜL

  10.11.2023 14:10:19

  maalesef çok üzücü

 • Nurullah Aksoy

  10.11.2023 08:32:16

  Allah razı olsun. Namaz dinin direğidir.Yüzer numunelerinden bir küçük numunesi şudur: O şefkatli vâlide, çocuğunun hayat-ı dünyeviyede tehlikeye girmemesi, istifade ve fayda görmesi için her fedakârlığı nazara alır, onu öyle terbiye eder. "Oğlum paşa olsun" diye bütün malını verir; hâfız mektebinden alır, Avrupa'ya gönderir. Fakat o çocuğun hayat-ı ebediyesi tehlikeye girdiğini düşünmüyor ve dünya hapsinden kurtarmağa çalışıyor, Cehennem hapsine düşmesini nazara almıyor. Fıtrî şefkatin tam zıddı olarak o masum çocuğunu, âhirette şefaatçi olmak lâzım gelirken davacı ediyor. O çocuk, "Niçin benim imanımı takviye etmeden bu helâketime sebebiyet verdin?" diye şekva edecek. Dünyada da terbiye-i İslâmiyeyi tam almadığı için, vâlidesinin hârika şefkatının hakkına karşı lâyıkıyla mukabele edemez, belki de çok kusur eder. Lemalar - 200

 • Sertaç Lüser

  10.11.2023 07:15:13

  Ali Abi hoş geldiniz. Öncelikle Bu tarz düşünen bir çok insan maalesef toplumda ki bir çok dinamiği yıkıyor. Kendi bir çıkış yolu daha aramak yerine kolaycılığa kaçarak asli işini tanımadığı birine yüklüyor. Ahirzaman zor zaman yediklerimiz ve içtiklerimizden dolayı sözlerde tesir etmeyince geriye tek okumak kalıyor. Burada Risale-i Nur farkı ortaya çıkıyor çünkü konuşan sizin dilinizle yalnız hakikat oluyor. O sebeple mümkün mertebe Hakikat deryasını konuşturmak lazım.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı