"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“FETÖ” meselesi

18 Ağustos 2016, Perşembe
Menfur ve meş’um 15 Temmuz kalkışmasının üzerindeki sis perdesinin ne kadar kalın olduğu ve işin arkaplanında çok karanlık noktalar bulunduğunu vurgulayan uzmanların “Suçlu ve hain gösterilenler masum, masum ve kahraman gösterilenler suçlu ve hain olabilir” uyarısının haklılığı, bugünkü manşetimizle bir kez daha teyid ediliyor.

Biz Yeni Asya olarak bu olaya ve sonrasındaki sürece yaklaşımımızı, hak, hukuk, adalet ve vicdan esaslarına dayanan temkinli bir hassasiyet içinde ifade edegeldik.

Hedef olduğumuz çok yönlü ağır baskı, saldırı ve tehditlere rağmen aynı tavrı şimdi de koruyoruz ve sürdürme kararlılığındayız.

Ancak darbe girişiminden münhasıran “FETÖ” adı verilen “örgüt”ün sorumlu tutulduğu, Anayasa Mahkemesinin bile bu örgüte mensubiyetle suçlanıp ihraç ve tevkif edilen iki üyesiyle ilgili kararında konuya ilişkin MGK kararlarını referans gösterdiği ve AYM Başkanının da sonraki bir beyanında “FETÖ”yü telaffuz ettiği bir ortamdayız.

Hukukun üstünlüğü ilkesi açısından son derece sıkıntılı ve vahim bir tabloya işaret eden bu durum, ülkenin çok anormal bir süreçten geçmekte olduğunun da ifadesi.

Böyle bir ortamda “FETÖ” ve 15 Temmuz’daki rolü konusundaki nihaî kararı bağımsız ve tarafsız mahkemenin vermesi gerektiği kanaatimizi bir kez daha tekrarlarken, Gülen’in iktidar başta olmak üzere hemen her kesim tarafından el üstünde tutulduğu dönemlerde dahi, onun devlette ve bilhassa kritik kurumlarda kadrolaşma noktasında takip ettiği ve bizim öteden beri karşı çıkıp eleştirdiğimiz stratejinin, 15 Temmuz’da böyle bir fitneye alet edildiğini defaatle vurguladığımızı da hatırlatmak isteriz.

“FETÖ”-15 Temmuz bağlantısına ilişkin iddiaların ne kadarı gerçektir, şu aşamada bilmiyoruz. Kimsenin de bildiği kanaatinde değiliz.

Gülen’in ve onunla irtibatlı olduğu söylenen bazı kişilerin bu fitnede bir şekilde dahli olduğu iddialarının gerçek olması durumunda, bu vebal ve sorumluluk katlanarak artar.

Bizim, Gülen’in Yeni Asya’dan yolunu ayırdığı 1974’ten bu yana yaşanan süreçte olduğu gibi son gelişmeler karşısındaki tavrımız da bu vebale asla rıza göstermez ve geçit vermez.

Bunun yanında, darbe hesaplaşması adı altında yürütülen, aksi yöndeki bütün taahhütlere rağmen cadı avına dönüştürülen, kurunun yanında yaşı da yakan ve yol açtığı yeni mağduriyetlerle toplumun geniş kesimlerine yeni travmalar yaşatan tasfiye operasyonlarına hukuk, adalet ve vicdan temelindeki itirazımızı da bir kez daha tarih ve millet önünde kayda geçiriyoruz.

Okunma Sayısı: 26738
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  18.8.2016 22:11:56

  Boyle bir zamanda sergilediginiz bu tavir icin Allah sizlerden razi olsun. Ustad hz.lerinin prensiplerinin hakiki temsilcileri oldugunuzu gosteriyorsunuz.

 • Said G

  18.8.2016 18:11:30

  risale a... isimli internet sitesinde S.K.isimli biri Yeni Asya ya kin kusmuş. Y.Asyayı FETÖcü ilan etmiş ve derhal susturulması için yetkililere talimat veriyor. Hücum şiddetlendi. Allah Gazetemizi, hizmetlerimizi, bu hizmetlerde emeği geçen tüm abi ve kardeşlerimizi muhafaza etsin.

 • Kader batur

  18.8.2016 17:31:24

  Türkiye de her aileden bir kişinin mutlaka devlet kurumunda olacak şekilde düzenlenmelidir ki. Bir daha bizim oğlanlar söylemi son bulsun. Mutlaka bu uygulama yapılmalıdır.herkesin bunu paylaşmalıdır Türkiyenin geleceği buna bağlı.....

 • şevki adem

  18.8.2016 15:28:53

  Tebrikler

 • Adil Hakyemez

  18.8.2016 12:54:44

  Efendimiz (sas) Hazretleri redde uğramayacak dualardan üçünü şöyle sıralar: -Ana babanın çocukları hakkındaki duası. -Misafirin ev sahibi hakkındaki duası. -Zulme uğrayan adamın zalim hakkındaki duası. İşte bu üç duaya dikkat etmeli, bu duaların bedduaya dönüşmesine sebep olacak tutum ve tavırlardan önemle kaçınmalıdır. Çünkü redde uğramayan bu üç dua, kitapların tarifine göre namludan çıkan kurşun gibi hedefine varır, muhatabını bulur. Özellikle zulme maruz kalan adamın yaptığı duadan ciddi şekilde korkulmalıdır. Çünkü mazlumun yıkık gönülle yaptığı duasının Rabb’imizin manevi huzuruna engelle karşılaşmadan çıkacağı hadislerle haber verilmiştir. http://www.risaleforum.net/islamiyet-72/dua-ediyorum-136/dua-kardesligi-137/36644-reddedilmeyen-dualar.html

 • Said G

  18.8.2016 10:38:08

  Yeni Asya Cemaati olarak (çakmalar hariç) duruşumuzu net şekilde ifade eden bu açıklamaları yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.Gücünü meşveret sisteminden alan Yeni Asya yine haklı çıkacak inş. Bunu görmek için 12 eylül gibi 30 yıl beklemeye gerek kalmayacak gibi, alametleri ortada. Rabbim ehli imana, hassaten umum nur talebelerine feraset versin, ehli zındıkanın tuzaklarını boşa çıkarsın inş.Amin.

 • CESUR ADAM

  18.8.2016 07:32:28

  Cenab-ı Hak CC. sığınıyoruz.KUL HAKKI hakikaten çok çoook hassas olunması gereken husus.Hoş bazıları buna sık sık tevessül edip hep yanılırlar.Yanıldıklarınıda açıkladıklarında kurtulduklarını sanırlar. Dünya cd,kaset,flash belleklerini siler,unutturursunuz ammaaa yüce rabbimizin kayıtlarını asla unutturamaz,değiştiremez,sildirtemezsiniz.

 • Ayşe

  18.8.2016 06:08:07

  Tebrik ediyorum

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı