"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Millet ittifakı’nın “ortak mutabakatı”

Cevher İLHAN
31 Ocak 2023, Salı
“Millet ittifakı” olarak “altılı işbirliği”nin “ortak politikalar mutabakatı”nı kamuoyuna deklare etmesiyle, millet irâdesinin yok sayıldığı “ucûbe sistem”i tasfiyede, Türkiye’nin “beka sorunu” haline gelen “tek şahıs yönetimi”ni ıskartaya çıkarıp yerine “güçlendirilmiş parlamenter sistemi” ikamede önemli bir merhale aşıldı.

Altı partinin ortak komisyonlarının bir yıllık yoğun çalışmasıyla hazırlanan, dokuz ana başlık, seksen alt başlık ve 2 bin 500’e yakın maddeden oluşan ve 250 sayfayı bulan “ortak politikalar metni”, seçim kampanyasında “millet ittifakı”nın bir nevi “seçim beyannâmesi”, seçim sonrasında ise “koalisyon protokolü”, “hükûmet programı” ve “güçlendirilmiş parlamenter sistem”e “geçiş sürecinin yol haritası” olarak görülüyor.

İttifak liderlerinin imzasıyla millete taahhüd edilen, geniş iştişâre ve müzâkerelerle varılan “mutbakat”ta, hukuk, adalet ve yargı, kamu yönetimi, yolsuzluklarla mücadele, şeffaflık ve denetim, ekonomi, finans ve istihdam, bilim, Ar-Ge, girişimcilik ve dijital dönüşüm, sektörel politikalar, eğitim ve öğretim, sosyal politikalar, dış politika, savunma, güvenlik, göç ve sığınmacı sorunu, sınırları koruma ve kontrol, savunma sanayii dahil her sahadaki problemlere ortak çözümler sıralanıyor…

HİZMET VE İCRAAT PROGRAMI

“Ekonomi”ye dair önerilerde, istihdamın arttırılması, işsizliğin ilk etapta tekli rakamlara, ardından yüzde beş seviyesinin altına çekilmesi; yoksullukla mücadele, enflasyonun iki yıl içinde tek haneye indirilmesi, kamuda israfla mücadelede araç politikasından kiralama politikasına kadar bütün önlemlerin detaylandırılması yer alıyor.  

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı’nın kendisini başkanlığına atadığı, bünyesine alınan gelir getirici kamu iktisadi kurumlarının içinin boşaltılıp genel bütçeden ve denetimden kaçırıldığı Varlık Fonu’nun lağvı, Türkiye’ye yüz milyarları heba ettiren Kur Korumalı Mevduata el atılması, “yap-işlet-devret” paravanında dolar garantili ihalelerle yandaşlara peşkeş çekilen ihale sözleşmelerinin TL’ye çevrilmesi benzeri düzenlemeler kararlaştırılmış.

Siber güvenlikten siyasi ahlâk yasasına, beyin göçünden âfet yönetimine, konut ve barınma krizinden uyuşturucuyla mücadeleye, ülkenin âcil meselelerine etkili projelerle çâreler üretilmiş.

Mesela, 12 Eylül darbesinden kalma YÖK’ün kaldırılıp yerine üniversitelerarası koordinasyonu sağlayan bir kurulun kurulması, mesleki eğitimin verilmesi; siyasetin demokratikleşmesi hususunda siyasi partiler ve seçim yasasının çıkarılması, seçim barajının yüzde üç, Hazine yardımının yüzde bir oy oranına düşürülmesi gibi ıslahatlar hedeflenmiş.

Görünen o ki karalama kampanyasının, “yandaş medya”nın kara propagandasıyla, tahkir ve tezyiflerle muallel manipülatif politik polemiklerin ötesinde hiçbir çabası ve çalışması olmayan “cumhur ittifakı”na karşı “millet ittifakı” çöküşteki ekonomiden yolsuzluklarla mücadeleye, iç güvenlikten dış politikaya, basın özgürlüğünden insan haklarına kadar ciddi emek mahsulü hizmet ve icraat programıyla milletin önüne çıkıyor.

DEMOKRATİK İRÂDE MİLÂDI…

En önemlisi de “güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakatı” ve “Anayasa değişikliği önerisi”nin ardından açıklanan son “mutabakat”ın, sadece bir partinin değil, “millet ittifakı”nı oluşturan bütün partilerin ortak metni olarak “ortak cumhurbaşkanı adayı”nın yasamadan yürütmeye, yargıdan eğitime, sağlıktan savunmaya, sanayiden tarıma bütün alanlarda temel programı haline getirilmesi.

Neticede, “millet ittifakı”nın “ortak politikalar mutabakatı”, millete söyleyeceği hiçbir sözü, vereceği hiçbir vaadi kalmayan, ülkeyi hukuksuzluk, yasa dışılık ve başıbozuklukla felâkete sürükleyen “köhnemiş iktidar”ın ve iflas eden “tek kişilik hükûmet”in tedâvülden kaldırılmasının milâdı olacak.

Bu bakımdan, “iktidar cephesi”nin insafsızca asparagas ve dezenformasyonlarının boşa çıkarılması, mevzubahis “mutabakat”taki çözüm ve vaadlerin vatandaşların güven ve takdirini kazanması için, ortak seçim kampanyasında ortaklaştırılmış ifade ile ortak program ve mitinglerde, medyada, sosyal medyada özet tanıtımlarla, videolarla sunulması gerekiyor. 

Kısacası, sözkonusu uzlaşma metni ile yeni bir safhaya geçildi. “Millet ittifakı”, artık “ortak mutabakat”la millet irâdesinin teminine, demokrasinin tesisine, demokratik sinerjinin oluşturulmasına çalışmalı…

Okunma Sayısı: 1602
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  31.1.2023 20:46:52

  Suriye problemi yokken bu problemi çıkartıp,milyonun üzerindeki masumun canının yitmesine neden olan,din kardeşimiz ve islam beldesinin toprakalrını işgal ettiği gibi bu problemden sonra birde ilhak eden İSRAİL'e fayda saylayan AKP dir. Yine ADANA MUtabakatı ile SURİYE'den ülkemize karşı cinayet işlemek için giren başta hain örgüt APO nun da içinde olduğu tüm teröristlerin sınırdışı edilmesini sağlayan bu antlaşamyı bozan AKP şimdi SURİYE'nin sınırımıza komşu toprakalrında bir PKK devleitnin kurulmasına resmen destek verdiği görülüyor.ABD-İSRAİL burada askeri eğitim verir,150000militanı eğitir,120000 tır silahı sevkederken AKP neden ABD üslerini kapatmadı.Neden İSRİAL'e muhtacız dedi.Müslümanım diyen her fert AKP nin bu ihanetine oy verirse günahına ortak,hayır dediğinde ise faydalı ve müslümanı sevindiren işi yapmış olur.

 • Abdullah Negünekaldım

  31.1.2023 08:05:39

  Hiç kimse kusura bakmasın artık milletimiz için bir hayat memat meselesi olan bu seçimlerde kesinlikle ve en ufak bir tereddüt göstermeden huzur içinde millet ittifakını destekliyorum ve 6 liderin ortak imzasıyla yayınlanan ortak bildiriyede imzamı değil kalıbımı basıyorum bir Nur talebesi olarak bu konuda tevazu göstermeyeceğim maddeten az manen bir ordu kuvvetinde olan Mehdi'nin talebeleri 21yıllık ucube sistemin son bulmasına vesile olacaktır, 21 yıldır türlü ayak oyunları ve hilelerle ülkeyi yöneten ve sonunda maalesef duvara toslayan iktidara aziz milletimiz dur demeli ve AKP ye verilen 21 yıllık kredinin hiç olmazsa 5 yılını millet ittifakından esirgememeli ve bütün gücüyle YETER SÖZ MİLLETİNDİR DİYEREK Seçimlerde tek adam rejimini sandığın dibine gömmelidir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı