"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Özel öğretim kurslarının kapatılması ile ilgili Bakan Selçuk'tan açıklama

30 Ocak 2019, Çarşamba 11:21
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılması kararı ile ilgili, "Yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da önümüzdeki haftalarda bir lansmanla açıklayacağız." ifadelerini kullandı.

MEB duyurdu: Özel öğretim kursları gelecek yıldan itibaren kapatılıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından "Eğitim ve Etik" temasıyla bir otelde düzenlenen 18. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanı olarak sempozyumda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, buradan çıkacak sonuçların da eğitim sistemi için büyük katkı sağlayacağını ifade etti. 

Özel öğretim kurslarının, temel liselerin kapatılması, destekleme ve yetiştirme kurslarına getirilecek yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Selçuk, "Temel liseler, dershaneler konusu çok uzun yıllardır bilinen ve geçmişten beri yapılması öngörülen kararlardır. Bu kararlar bilinmesine rağmen, aylar, yıllar önce bu kararlarla ilgili çok somut bir bilgi paylaşılmasına hatta kanun maddesi olmasına rağmen bu ilan edildiğinde insanların şaşırmasına çok şaşırdım." değerlendirmesinde bulundu. 

Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok net olarak bir bilgi var ve bu bilgi bizim çözüm olarak öngördüğümüz ya da Türk eğitim sisteminin çözümüdür diye paylaştığımız bir bilgi değil. Türk eğitim sisteminin çözümü çok daha kapsamlı, geniş tabanlı, farklı parametreleri ele alan bir bağlamda söz konusu olmalı. Biz eğitim sisteminin yapısal dinamikleri üzerinde yapacağımız çalışmalarla, bir dönüşümü 2023 vizyonuyla tasarlamaya gayret ediyoruz. Yoksa birkaç sene önceden beri belirlenen, belli bir dönüşüm programı içerisinde bulunan ve zaten okullara dönüşmesi beklenen kuruluşlarımızın alacağı yolda elbette katkılarımız, desteklerimiz olacak." 

"Bütün hazırlıklarımız bitti" 

Bu sürecin sancısız bir şekilde ilerlerlemesi için her türlü çabayı göstereceklerini vurgulayan Selçuk, "Bu dershaneler meselesinde çok uzun yıllardır bilinen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki talimatlarının ne olduğunu açık şekilde bilindiği bir husus. Bu bağlamda tüm velilerimize, öğretmenlerimize çok açıklıkla ifade etmek isterim; yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da önümüzdeki haftalarda bir lansmanla açıklayacağız. Bütün hazırlıklarımız bitti." diye konuştu. 

Bakan Selçuk, yürütülen hazırlıklara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Bu hazırlıklarımız dijital bir altyapının oluşturulması, Türkiye'nin en iyi birikimine sahip öğretmenleriyle beraber video kütüphanelerin oluşturulması, yapay zeka temelli yazılımların devreye sokulması, birtakım televizyon kanalları, mobil kanallarla her türlü erişimin olanaklı hale getirildiği ortamların oluşturulması ve buna benzer çok fazla imkanları ortaya koyabileceğiz. Bu konuyla ilgili bütün hazırlıklarımız da bitti. Herkes rahat olsun. Biz hiçbir zaman elimizden geldiği kadar sürpriz yapmayacağız derken aynı şeyi yine söylüyorum; bir sürpriz yok, daha önceden alınan kararlar ne ise bu biliyorsunuz bu 4, 5 sene önce alınmış olan bir karar. Bundan sonrası için de nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi ilgili kişiler, aktörlerle çok açıklıkla paylaşacağız. Sadece bu konunun velilerimiz tarafından dikkatle ele alınmasına önem verdiğimi belirtmek isterim. Çünkü bu konunun istismarı söz konusu olabilir, bu konunun kötüye kullanılmasıyla ilgili bir takım girişimler olabilir. Bunların engellenmesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü önlemi zaten alma imkanına sahibiz ve bunu ısrarla da takip edeceğiz." 

"Okul Profili" çalışmasının pilot uygulaması şubatta başlayacak 

Bakan Selçuk, "2023 vizyonu çerçevesinde ele aldığımız birçok altyapı dinamikleri var. Bunlar önümüzdeki haftalarda, aylarda her ay somut olarak sizinle paylaşılacak. Biz bu senenin kasım ayına kadar hangi hafta, hangi ay, hangi somut projeyi, çalışmayı hayata nasıl geçireceğimizin bütün ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşacağız." dedi. 

Özel okulların ihtiyaç duyduğu her türlü desteği ilgili bakanlıklar ve kurum, kuruluşlar nezdinde sürdürdüklerini anlatan Selçuk, "Ekonomi ile ilgili belirli çerçeveler, daha da iyileşme grafiği gösterdiğinde orta vadede göreceksiniz ki, özel öğretim ve eğitimle ilgili birçok yeni açılımları, fırsatları hep birlikte görmüş olacağız." dedi. 

Toplantıya katılanlara seslenen Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak uluslararası kriterler, akreditasyon yapıları konusunda ellerinden geleni fazlasıyla yaptıklarını söyledi. 

Türkiye'nin eğitim meselesinin 100 yıllık bir mesele olduğunu dile getiren Selçuk, bunun 6 aylık bir süreçte tümüyle çözülmesinin beklenmemesi gerektiğini kaydetti. Kendilerinin bir birikimin üstünde çalıştıklarını anlatan Selçuk, "Yeniden, sıfırdan bir şeyi döküp de bir şey yapmıyoruz. Türkiye çoktan birini, ikisini, üçünü demiş zaten, geçmişte birçok iş yapılmış, hepsine teşekkür borçluyuz, hepsinin hizmeti var bu ülkeye. Biz şimdi bu bir, iki, üçün üstüne dört, beş, altı demek istiyoruz. Bunu derken de Milli Eğitim Bakanlığının koridorlarında, kapalı odalarda yapmak istemiyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

"Mesleki ve teknik eğitimde çok büyük mesafe alacağız"

Selçuk, hangi konuyu ele alıyorlarsa muhakkak tüm tarafları, öğretmenleri, yöneticileri, velileri davet edip, meselenin her yönünü değerlendirdiklerini belirterek, sadece bilimsel, bürokratik bir bakışla hareket edilemeyeceğinin farkında olduklarını bildirdi. İlgili taraflarla iletişim içinde olduklarının altını çizen Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesleki ve teknik eğitimde Türkiye'de çok büyük mesafe alacağız. Bunu çok somut olarak, kanıta, veriye dayalı olarak görüyorum. Buradaki paradigma değişikliğinin iktisadi hayatla eğitim hayatını örtüştürme gayretinin içerisindeyiz. Eğer okullarımızın içeriğiyle sektörlerin ihtiyacı arasındaki örtüşmeyi yüzde 20'lerin altında değil de yüzde 100'lere yakın bir hale getirirsek o zaman buraya olan teveccühün de artacağını ve somut olarak meselenin derinleşeceğini, toplumdaki algının devrileceğini ifade etmek mümkün. Önümüzdeki süreçte neler yapacağız, nasıl yapacağız konusunda bir belirsizlik içinde değiliz, bu konuda hepiniz rahat olun. Yapılacak iş ve işlemler konusunda hem öğrencilerimizi, hem velilerimizi rahatlatmak için her türlü önlemi alıyoruz."

İleriki süreçte özel okullar ile devlet okulları arasındaki örtüşmeyi esnekleştirecek bir yaklaşım içinde olduklarına işaret eden Selçuk, "Özel okullardan benim beklentim şu, sizler özgün modeller ve tasarımlar konusunda biraz daha orijinal işlere, biraz daha esnek bir şekilde yapabilme imkanına kavuşmalısınız. Bu konuda tek tip olduğu bir yaklaşım değil de farklı okullarda farklı modellerin pilot olarak denendiği ve bu pilotlamalar sonucunda da dünyaya örneklerin çıktığı bir süreci de birlikte yaşamak istiyoruz." dedi.

Selçuk, mevzuatın ve bürokrasinin esnekleştirilmesi yönünde çalışmaların devam ettiğini aktardı. 

AA

Etiketler: meb, ziya selçuk
Okunma Sayısı: 3879
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı