"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nedir bu hazımsızlık?

Hüseyin GÜLTEKİN
23 Ağustos 2021, Pazartesi
Bazı dostlar, Yeni Asya’yı satış adedi üzerinden hafife alıyorlar; diğer taraftan da toz kondurmadıkları iktidarı desteklemediği için gazeteye sitemde bulunuyorlar. Sitem etmekle kalmayıp zaman zaman da ithamlarda bulunuyorlar.

Aşk-ı siyaset ile alude olan bu dostlar belki de farkına varmadan partiye hizmeti dine hizmet sayarak Yeni Asya’nın seviyeli tenkitlerine tahammül etmiyorlar.

Yeni Asya’ya haksız keyfi uygulamaları siyasî iktidarın yapması yetmiyor gibi güya siyasetten uzak durduklarını iddia eden bu çevrelerin Yeni Asya’ya saldırılarda bulunmaları neyin ifadesi acaba?

Doğru yanlış ayırımı yapmadan, faydalı zararlı farkı gözetmeden mevcut iktidarın her yaptıklarını, ‘bu iktidar asla yanlış yapmaz’ mantığıyla alkışlamayı alışkanlık haline getirenler elbette Yeni Asya’nın hakperest duruşunu idrak edemez.

Halbuki Üstad Bediüzzaman’ın: “lisan-ı siyasette bazen lâfız mananın zıddıdır” teşhislerini hısım bildiğimiz hasımlarımız dikkate alsalar, siyasilerin ağızlarından çıkan kulağa hoş gelen söz ve beyanların kalbe girmesine yol vermez, akıl süzgecinden geçirselerdi. Belki o zaman Yeni Asya’nın tavır ve tercihlerinin haklı olduğunu görüp yaptıkları yanlıştan vazgeçerlerdi.  

Yine Üstad’ın; “riyaset-i şahsiyenin katiyen aleyhindeyim...” diyerek kesin bir dil ile reddettiği halde; her türlü suistimale açık tek adamlı sistemle ülkeyi idare etmeyi tercih edenlere bilerek destek vermezlerdi.

Anlaşılan siyasî iktidarın; “ya bendensin; ya düşmansın” mantıksız anlayışıyla kendileri gibi düşünmeyenleri hain diye damgalamakta bir beis görmüyorlar. Partiye aşık olan taraftarları da siyasî tercihte farklı düşünen, Yeni Asya’nın yaptığı samimî makul, tavsiye ve ikazlarına tahammül etmeyerek, hemen tepki gösteriyorlar maalesef.

Kaldı ki beraber yola çıktıkları kurucu kadrolarını yolda bırakarak, yola “Ya sev, ya terk et” diyen bir anlayışa sahip malûm partiyle devam etmekte olan sözde dine hizmet edeceğiz diyen iktidarın on dokuz yılın sonunda geldiği yeri ve kimlere hizmet ettiğini bazı dostlarımız görebilme basiretini gösteremese de Yeni Asya bu basireti gösteriyor. 

Onlar görmek istemese de Yeni Asya’nın samimî ve seviyeli tenkit ve tavsiyeler yapması hepsinin menfaatinedir.

Okunma Sayısı: 1961
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahim Karahan

  23.8.2021 17:19:19

  Allah razı olsun

 • Hasan muharrem

  23.8.2021 13:56:32

  Allah razı olsun

 • Oğuz Yiğiter

  23.8.2021 11:33:38

  Bir dane-i hakikat, yakar milyonlar saman harmanı demiyor mu Üstadımız..? Önemli olan fikrin ve istikametin doğruluğu ve tarihin ve hâdisâtın te'yit ve tasdikinde yürünen bir istikamet çizgisi. Kutlular Abi merhumun, çok tekrar ettiği bir sözü vardı; neyden rahatsız oluyorsunuz kardeşim; hep biz haklı çıkıyoruz, biraz da biz yanılalım mı demek istiyorsunuz diye latîfe yapardı. Nurlar içinde yat aziz ağabey, emanetin emin ellerde. Yine onun sözüyle tamamlayayım; bu istikamet ekolünü tenkit edenlere söylediği meşhur sözü: mahcubiyetten başka hiçbir hakları yok vesselam... Tebrikler, dualar Hocam...

 • Osman Yıldırım

  23.8.2021 11:33:22

  Bugün toplum ekseriyetle cari olan gücün yanında olma anlayışı o hısım bildiğimiz hanımlarının da gücün yanında olmayı ve gücü alkıslamayı dini hizmet zannettilerinden Yeni Asyanın asil tavrından rahatsız olmaktadır. Oysaki iktidar gücünün birilerine emanet edildiğini, zamanı geldiğinde o emanetin alınacağını hesaplayamadıklarından devlet gücünü uhdesine alan şahısı adeta kutlayarak ona perestiş etmektedir. Ehli dünya dediğimiz insanların böyle düşünmelerini bir derece anlarız ancak kendilerine nurcu diyen ve risale i nurdan beslendiklerini iddia edenleri anlamakta güçlük çekmektedir.Buda günümüzün hususiyetlerindendir galiba.

 • Muhammed Yusuf Akbaş

  23.8.2021 09:23:16

  Yeni Asya’yı satış adedi üzerinden hafife alanlar . İltidara toz kondurmayanlar iktidarı desteklemediği için gazeteye sitemde bulunanlar. Birde ithamlarda bulunanlar nasıl dost oluyorlar bende bunu anlamadım . Hala bunların söylemlerini gündem yapmak onlara dost nazarı ile bakmak nasıl ifade etmek gerekir...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı