"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15-20 Temmuz için sonun başladığı yıl: 2021

Kâzım GÜLEÇYÜZ
31 Aralık 2021, Cuma
Son gününe geldiğimiz 2021, 15-20 Temmuz sürecinin sayesinde kurulan tek adam rejiminin her alanda yol açtığı olumsuzlukların, toplumun geniş kesimleri tarafından da nihayet fark edilmeye başlandığı bir yıl oldu.

Bilhassa son dönemde ekonomide yaşananlar, yıllara yayılan tek taraflı propaganda ve beyin yıkamaların yol açtığı narkoz ve hipnoz halinin kırılmasında hayli etkili oldu.

Demokrasi ve hukuktan uzaklaşılmasının yol açtığı sorunlara duyarsız kalanlar, olup bitenler ceplerine dokununca “uyandılar.”

Böylece, hukuk ve demokrasiden uzaklaşmanın ekonomiyi de bozduğu ve fakirleşme getirdiği bir defa daha gözler önüne serildi.

Bu yaşananlarla eşzamanlı olarak siyaset de farklı bir şekillenme sürecine girdi. 4 partinin 2018’de seçim işbirliği olarak oluşturduğu Millet İttifakı, AKP’den ayrılanlar tarafından kurulan 2 partinin katılımıyla, parlamenter sisteme dönüş için ortak bir çalışma yaptı.

Bu çalışmadan çıkan sonucun toplu halde liderler tarafından açıklanması bekleniyor.

Bu açıklamada erken seçim talebinin de yer alması ve sandığı en kısa zamanda milletin önüne getirmek için TBMM’ye müşterek teklif vermek ve ortak mitingler düzenlemek dahil, bütün imkânların kullanılması gerekiyor.

Bu istikamette kararlı bir ortak duruş ortaya konulabildiği takdirde iktidar cenahının tüm provokasyonları boşa çıkar, inatçı direnişi kırılır, demokrasiye dönüşün önü açılır.

2021, hukuk alanında da 15-20 Temmuz sürecinin sonunu getirecek işaretlerin artarak gelmeye başladığı bir sene oldu. AYM OHAL KHK’ları gibi konularda saplandığı çıkmazdan tam olarak kurtulamasa da, kimi kararlarıyla ibrenin yönünü hukuka döndürdü.

Bu süreçte çok atıf yapılan MGK referansını kaldırıp inisiyatifi bağımsız yargının alanına taşıma ve iktidarın son İBB atraksiyonu ile yine kullanmaya kalktığı irtibat, iltisak kavramlarının objektif tanımlarını ancak yargının yapabileceği yönündeki kararları gibi.

AİHM’den peş peşe gelen ve bazıları uluslar arası hukuk zemininde AYM’yi de mahcup edecek nitelikteki “hak ihlali” ve tazminat kararları da, hayli gecikmeli dahi olsa, 15-20 Temmuz hukukunu çökertecek gelişmelerdi.

Dileğimiz, 2022’nin gerçek anlamda demokrasi, hukuk ve adalete dönüş yılı olması.

Okunma Sayısı: 4482
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Faruk Gilik

  2.1.2022 11:43:59

  Köşe yazarlarını okuyorum çok istifade ediyorum.Allah razı olsun kardeşim.

 • Abdullah

  31.12.2021 23:32:03

  Sayın kazım gulecyuz yıllardır yöneticilere ve yönetmeye talip olanlara sabırla usanmadan tek tek atılması gereken adımları yaziyor. Allah Kazım bey ve arkadaşlarıni iki cihanda aziz eylesin.

 • Necati

  31.12.2021 19:28:11

  Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam diyen büyük Üsdat'ın, demokrasi ve adalet ile ilgili ikazlarını görmezden gelen ehl-i iman bunun tomarlarını yiyor. Hürriyet imanın özelliğidir. Adalet Kur'an'nın dört esasından bir adalettir. Ehl-i iman bu gerçeklere inanmıyormu? Ehli-i imanın imanı bu zamanda tehlikede olduğu hakikatının farkına varırız inşallah.

 • Ahmet

  31.12.2021 18:57:11

  Yeni Asya diğergamlık, fedakarlık örneği oluyor. Huzur ve refah gelsin diye Millet ittifakını desteklerken, Millet ittifakına mensup partilere yakın yayın kuruluşlarında Yeni Asya'dan bir satır haber paylaşılmaz. Eşit muamele görmese de insanları birleştirmeye gayret eden bir yayın kuruluşu.

 • erhan

  31.12.2021 11:14:13

  bu yanlışlardan dönmek için her ne kadar geç kalınsa da, derhal geri dönülmeli, suçu günahı olmayan masum mazlum insanların hakları iade edilmelidir. Fakat, gelinen tarih itibarı ile yapılanlara bakınca, böyle bir niyetin olmadığı net bir şekilde görülmektedir. çoook çok yazık edildi, hem ülkemize, hem suçu günahı olmayan insanlara, hem de kendi ebedi hayatlarına, zira bir tık ötesi mahkeme-i Kübra, ve ölümü öldürecek hiç bir güç kuvvet yok, yüce mahkemenin sahibi haricinde, o da öyle bir mahkeme ki; sahibi tek, savcısı tek, yargıcı tek, tanığı tek, burada yaptıklarımızın hesabını ora da vereceğiz, teeeek tek.

 • Mahir erbay

  31.12.2021 08:27:24

  Isterdim ki bu toplum yöneticilerini adalet ve ahlak eksikliğinden değiştirsin. Fakat aziz bildiğim bu millet ancak karnı acıkınca aklı başına geldi ve yöneticilerini değiştirmeye yöneldi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı