"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kayyım düzeni Van’da çöktü

Kâzım GÜLEÇYÜZ
06 Nisan 2024, Cumartesi
Bilhassa tek adam rejimine geçildikten sonra yapılan seçimlerde il-ilçe seçim kurullarının ve YSK’nın da rejimin müdahalelerine açık hale getirildiği noktasında yaygın bir endişe vardı.

Özellikle AKP-MHP ikilisinin seçim kanununda yaptığı son değişikliklerle il ve ilçe seçim kurullarının yapısında öngörülen düzenlemeler bu endişeyi daha da güçlendirdi. Ve bu kaygının yersiz olmadığını düşündüren çok sayıda örneğe de şahit olundu.

En yeni ve güncel örneği, Van’daki belediye başkanlığı seçiminde yüzde 55’i aşan bir oyla sandıktan birinci çıkan DEM Parti adayının aldığı sonucun İl Seçim Kurulu tarafından geçersiz sayılıp, mazbatanın, onun yarısından da az bir oyla seçimi ikinci sırada bitiren AKP’li adaya verilmesi.

Daha önce de çok sayıda benzeri yaşanan ve seçimi anlamsız kılıp millî irade gasbından başka bir izahı olmayan bu tasarrufta, Adalet Bakanlığının dahli etkili oldu. DEM Parti adayı hakkında “memnu hakları iade” kararı veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakanlığın yaptığı son dakika itirazı üzerine evvelki kararını “düzeltti” (!), ama ilk kararı sebebiyle HSK incelemesine hedef olmaktan kurtulamadı... 

Van İl Seçim Kurulu da mahkemenin son kararına istinaden, seçimin galibine mazbata vermedi.

Böylece yıllardır aynı şekilde yaşanagelen skandallar zincirine bir yenisi daha eklenmiş oldu. YSK’nın her türlü incelemeyi yapıp adaylığına bir engel görmediği, bunun sonucunda seçime giren ve kazanan, ama sonra bir bahane uydurulup ya mazbatası verilmeyen veya görevden alınarak tutuklanıp cezaevine konulan isimlerin sayısı saymakla bitmezken, tek adam rejiminin iyice kalıcı hale getirdiği kayyım düzeni Van’da da aynı şeye tevessül etti.

Ama bu defa hem yerel seçimlerin tek adam rejimi ve iktidar aleyhine sonuçlanması, hem de muhalefetin ve kamuoyunun hukuksuz ve antidemokratik Van emrivakisine gösterdiği güçlü tepki, bu operasyonun tamamlanmasına izin vermedi. DEM Parti’nin YSK’ya yaptığı itiraz kabul edildi ve yanlıştan dönüldü.

Gerçi başka birçok yerde de sonuçlara iktidarın yaptığı itirazların çoğu il-ilçe seçim kurulları tarafından kabul edilirken, muhalefetin itirazlarının reddedildiği yönünde şikayetler var ve bu durum, başta ifade ettiğimiz endişenin halen de önemli ölçüde vârit ve geçerli olduğunu gösteriyor.

Ancak Van örneği, en azından YSK’nın bir yüksek mahkeme olarak bağımsız karar alma vasfını herşeye rağmen korumakta olduğunun işareti gibi görünüyor.

Tabiî bunda 31 Mart’ta sandıktan çıkan ve siyasî dengelerin tamamen değiştiğini gösteren seçim sonuçlarının etkisi de her halü kârda gözardı edilmemeli.

Okunma Sayısı: 2384
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  6.4.2024 09:29:03

  Gözleri kapamakla gece olmuyor, Türkiye’de yaklaşık 30 milyon Kürt gerçeğini görmemiz lazım, bunu söylerken dağdaki Yamyamları savunmak adına söylemiyorum. Bu insan seçime girerken herhangi bir memnu hak sorunu görülmemiş, seçimin kesinlikle kazanılacağı anlaşılınca, mesaiye birkaç dk. Kala seçilme yetersizliği olduğu söylenerek, kaotik bir ortam oluşturuldu. Ülkemize bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Tüm doğu illeri ayaklanıyordu, yazık değil mi bu halka, yazık değil mi bu cennet vatana? İnsanları biri birine, ülkeye düşman etmekten vazgeçin artık. Lanet olsun böyle makam mevki siyasete. Ayrıca unutmamak lazım! Oy çalarak elde edilecek yönetim vesilesi ile bir bardak çay dahi içmek, domuz sütü içmek gibidir. Varın gerisini siz düşünün.

 • S.topuz

  6.4.2024 08:29:52

  "Allahü veliyyillezîne amenü!" "Allah c.c iman edenlerin dostudur!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! "Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" "Allah'ın c.c gücü her şeye yeter!" ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER, Kâfirler ve Münafıklar için yaşasın CEHENNEM! 👏🌷🤲🌷😭😤💗🌙☝️🕊🇵🇸

 • Oğuz Yiğiter

  6.4.2024 03:32:54

  Muhalefet de "derinlerin ve iyi saatte olsunların" manyetik alanından uzaklaşması nispetinde, demokrasi ve evrensel hukuk standartları ekseninde bir blok olarak kararlı duruşu, bu sihiri bozacak ve kağıttan kuleler yerle bir olacak inşaallah...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı