"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Keyfîliğin “savunma”sı böyle oluyor

Kâzım GÜLEÇYÜZ
30 Temmuz 2021, Cuma
Sürekli basın kartımızın gasp edilmesi üzerine açtığımız davada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın mahkemeye verdiği savunmada, bu hukuksuz ve keyfî uygulamasına gerekçe olarak 28 Şubat döneminde bize verilen ve artık hükmü kalmadığı yine mahkeme kararıyla tescil edilmiş bir mahkûmiyet kararını gösterdiğini ifade etmiştik.

Baştan sona çelişki ve tutarsızlıklarla dolu savunmadaki diğer bazı tuhaflıklara da bakalım.

Önce diyor ki:  “Yeni anayasaya uyum sürecine ilişkin iş ve işlemlerin yoğunluğu zaten yoğun geçen (kart) yenileme dönemi ile kesişmiş, ayrıca Başkanlığın görev ve yetki alanı genişlemiş, iş yükü artmıştır. Bu sebeple kart yenileme başvurularına ilişkin değerlendirme sürelerinde uzamalar yaşanmıştır. Kart yenileme işlemleri belirli bir sıra ile yapılmakta, işlemleri tamamlanan yeni kartlar peyderpey verilmektedir. 

“Davacı tarafın başvurusuna ilişkin değerlendirme işlemleri devam etmektedir. Başvurulara ilişkin değerlendirme süresinin ne kadar olabileceği mevzuatta belirlenmeyip Başkanlığımızın takdir yetkisine bırakılmıştır. Bu yetki eşitlik ve kamu yararı gözetilerek kullanılmaktadır.”

Sonra: “Hapse mahkûm olan Kâzım Güleçyüz basın kartı taşıyabilme hakkını yitirmiştir.”

Peşinden: “İdare tarafından tesis edilen her işlem mutlaka bir sebebe dayanmalıdır, ama bu sebep her zaman gösterilmeyebilir. Gerekçenin ise her işlemde bulunması zorunlu değildir.”

Devamında: “Mevcut halde kişi hakkında verilmiş herhangi bir karar söz konusu değildir. Değerlendirme süreci sonlandığında ya yeni kartı düzenlenip verilecek ya da dosya Basın Kartı Komisyonuna intikal ettirilecektir.”

Ve: “Basın kartı, mesleğin icrası için zorunlu bir ruhsat veya belge değildir. Basın kartı olmaksızın çalışan binlerce gazeteci vardır.”

Bunları ayrıca yorumlamaya hacet var mı?

Şimdilik birkaç noktaya işaretle yetinelim:

Kart vermediğinizi gazeteci saymayan da, sizin parçası olduğunuz bu iktidar değil mi?

Savunmanın son kısmında yine 1 yıl 8 aylık hapis cezasından dem vurulmuş. Eğer 28 Şubat’taki o karar kast edildiyse izahını yaptık. Yok, son aldığımız cezaya atıf yapılıyorsa, o da istinaftan döndü; dava yeni baştan görülecek...

Peki, öyle bir cezaları da olmayan sair Yeni Asya mensuplarının kartları niye hâlâ verilmedi?

Takdir yargının ve kamuoyunun...

Okunma Sayısı: 3252
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet

  30.7.2021 16:48:11

  Yeni Asya gazetesi hiçbir siyasi partiye bağlı olmayan, cumhuriyeti ve demokrasiyi savunan bir gazete olarak çalışanları en az diğer gazeterlerde çalışanlar kadar basın kartını hak ediyor.

 • Aysuna

  30.7.2021 09:06:34

  Belki bugünler hicrânlı günler...Ama inancımız o ki gün gelecek "özlenen günler"olacak.Tüm mazlum ve mağdurlar gibi Yeni Asya Kalemleri için de kazanılanlar,kaydedilenlerden çok olacak inşallah.Elemi gidecek,lezzeti kalacak...

 • Toygar

  30.7.2021 08:16:32

  Güler misin, ağlar mısın! Hukukun geldiği son noktalardan biri olsa gerek, bu savunma ifadeleri. Sanki münazara yarışmasında cerbeze yapıyorlar!.. Komik desem gülmek gelmiyor içimden!..

 • Halil İbrahim Karahan

  30.7.2021 02:42:00

  Allah razı olsun. Her türlü kötülüklerden korusun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı