"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kutlular Ağabeyin örnek vasıflarından

Kâzım GÜLEÇYÜZ
08 Nisan 2021, Perşembe
Rahle-i tedrisinde yetiştiği Zübeyir Ağabeyin, gazete ve yayın hizmetlerini sevk ve idare vazifesini tevdi ettiği Kutlular Ağabey, bu tercihin isabetini fiiliyatıyla ortaya koydu.

Tahsili yoktu; ama Allah vergisi idrak, muhakeme ve hitabet kabiliyetini, çok okuduğu külliyatla ve Risale-i Nur hizmetindeki ihlâslı dinamizmiyle geliştirerek bu açığını kapattı.

Değme tahsillilere taş çıkartan bir performansla. Bilhassa sosyal ve siyasî konularda Risale-i Nur ölçülerini vukufla tatbik ederek.

Cumhurbaşkanı ve başbakan konumundaki insanlarla ve entelektüellerle diyaloglarında da bu farkını ve meziyetini gösterdi.

Zübeyir Ağabeyin meslek, meşrep, düsturlar, dengeli ve muhakemeli duruş, müsbet hareket, dini siyasete alet ettirmeme, istiğna gibi hususlardaki hassasiyetini devam ettirdi.

Aynı şekilde, hizmetin her kademesinde meşverete dayanan bir sistem ve işleyişin tesis, muhafaza ve inkişaf ettirilmesinde de.

Camia içinde başından beri takdirle konuşulan örnek vasıflarından biri, Münazarat’taki ölçü ve prensiplere olan hâkimiyeti idi. 

Risale ölçülerine uymayan tavır ve yaklaşımlara asla itibar etmedi. Böyle hallere girenleri ikna ve muhafaza için sonuna kadar çabaladı. Sınırın aşıldığı noktada da yolunu ayırmaktan kaçınmadı. Ama medenî bir şekilde ve ihtilâfı düşmanlığa dönüştürmeden.

En keskin ayrışmalarda bile insaf ve itidal çizgisinden ayrılmadı. Kimseye düşman olmadı ve düşmanlık telkininde bulunmadı.

Darbecilerin “Filan grup ve cemaatlere karşı birlikte çalışalım” teklifini, “İhtilaflı olduğumuz konular olsa dahi, netice itibarıyla onlar bizim Müslüman kardeşimiz; anlaşmazlıklarımızı aramızda çözeriz, siz elinizi çekin ve karışmayın” diyerek tereddütsüz reddetti.

Üniversiteli gençlerle yaptığı Pazar sohbetlerinde, ufuk ve birikimini onlara taşıdı.

Zübeyir Ağabey gibi, hizmet arkadaşlarını korudu ve hepsine sonuna kadar sahip çıktı.

Sert mizacının gerisindeki müşfik ve esprili kişiliğinin tezahürlerini keyifli zamanlarında yakın arkadaşlarıyla, gençlerle ve çocuklarla olan muhatabiyetinde görmek mümkündü.

Hanım hizmetleriyle de yakından ilgilendi.

Birçok konuda orijinal yeniliklerin öncüsü ve teşvikçisi oldu. Onun yaptığı gibi meşveretlerle bunları devam ettirmek gençlerin vazifesi.

Okunma Sayısı: 2646
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  9.4.2021 14:04:22

  Allah Kutlular ağabeyimize tekrar tekrar sonsuz rahmetler eylesin. Kutlalar ağabey çok kişinin hayatına dokundu. Cok insanla aziz hatıraları var. Bu hatiralar mutlaka belkide bir ekip tarafından toparlanmalı ve kitaplaştırılarak yeni nesillerin istifadesine sunulmalıdır. Ayrıca ciddi bir çalışma ile mutlaka yeniden kalitelu bir belgesel de hazırlanmalı. Kısa bölümler halinde sosyal medya aracılığı ile herkese ulaştırılmaya çalışılmalı.

 • Alihan Kahraman

  8.4.2021 14:48:44

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.

 • süleyman ALIÇ

  8.4.2021 09:40:23

  Kazım bey Kutlular abinin (herhalde Ankara Mevlidi sonrasında) tutuklandığı zaman bir görevlinin Üstadımıza dil uzattığında Kutlular Abinin o kişiye karşı sergilediği korkusuz tavrının da yazılması gerekir diye düşünüyorum çok okuyucu bunu bilmiyor.

 • Hüseyin İlhan

  8.4.2021 09:29:24

  Rabbim kabrini cennet bahçesi eylesin.Rabbim cennetülfirdevsinde efendimiz SAV.başta olmak üzere aziz üstadımız,nebiler,sahabei kiram ve saffı evvel hi,zmet-i imaniye ve kur'aniye kahramanalrna komşu eylesin.Bizlerede rehberlik ettiği hizmeti imaniyede daim,sebatta olmayı nasip etsin. İNŞAALLAH HAYATI SENARYOLAŞTIRILIR,FİLM,DİZ OLARAK MİLLETİN ÖĞRENMESİNE VESİLE OLUNUR.

 • süleyman ALIÇ

  8.4.2021 09:11:05

  Rabbim Rahmeti ile Muamele eylesin, Sezai Mumcu Beyin teklifine bende katılıyorum. Evet Kutlular abeyin hayatına dokunan insanların şahitliğinde " İŞTE KUTLULAR" adını taşıyacak kitabının çıkarılması

 • Halil İbrahin KARAHAN

  8.4.2021 04:34:47

  Allah rahmet eylesin. Geride kalanlara çok güzel bir örnek. Rabbim örnek almayı nasip etsin. Allah razıolsun.

 • Ali ok

  8.4.2021 03:16:03

  Risale yi nur ehline nur kahramanlarına ihtiyaç var hem de şiddetle müminler birbirini yok etmek yok saymakla var olamaz ihtilafları olsada birbirlerini korumalı referansımız kuran ve risaleyi nur ve Bediuzzaman olmali olmalı asrımızın en önemli hizmet alanı

 • Ahmet Danışmaz

  8.4.2021 02:30:29

  Kutlular abinin pazar derslerine ben de epeyce katılmıştım. O kadar işinin arasında bu dersleri çok ciddiye alırdı. Hayatı gibi vefatı da hizmete vesile oldu. Nur talebelerini şu zor zamanda bir araya getirdi. Allah ebediyen razı olsun. Amin.

 • Sezai MUMCU

  8.4.2021 02:19:51

  Merhum ve muazzez Kutlular Ağabeyin 'İşte Hayatım' ilk çıktığı zaman alıp bir çırpıda okudum. Orada İKİNCİ BİR KİTABIN İşte Hayatım kitabını takviye edeceğinden bahsediliyor, İşte o kitap SİZİN BU MAKALENİZ gibi yazılardan MÜREKKEP/tertiplenmiş bir kitap olacağı/olması gerektiği ARTIK ANLAŞILMIŞTIR. İşte Hayatım kitabında Kutlular Ağabey kendi nakleder; Merhum ve muazzez Sungur Ağabeyin de hazır bulunduğu bir derste Kutlular Ağabey Risalelerden İMANA DAİR BİR DERS yapar, Sungur Ağabey ' Kutlular sen imani dersler yaparmıydın, aferin diye vukufiyetini takdir eder. Bu ve buna benzer rabıtaları bilmeye NURCULARIN HAKKI VAR! İşte Hayatım kitabına geçmemiş bilmemiz gereken HATIRATLARDAN mezkur ikinci kitabı terkib etmek belki meşveretle Yeni Asya Ensitüsüne tevdi edilebilir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı