"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhalefet ve KHK’lar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
08 Eylül 2021, Çarşamba
Türkiye artık seçim atmosferine girdi. İktidarın da, muhalefetin de bütün çalışmaları seçime endeksli.

Cumhur’un derdi, ikinci ortağını yüzde 10’luk baraja takılmaktan kurtarmak. Sırf bu sebeple, şimdiye kadar duyarsız kaldığı seçim barajını yüzde 7’ye indirme hesabı yapıyor. Ama bu hesap daha küçük ortakların da tepki ve itirazıyla karşılanıyor.

Barajı düşürme manevrasının, son anketlere göre yüzde 25’e kadar gerileyen büyük ortaktaki oy kaybına ise hiçbir faydası olmayacak.

Ayyuka çıkan hukuksuzluk ve yolsuzluklar, kayırmacı ve ayrımcı uygulamalar, afet yönetimindeki fiyaskolar, iç ve dış politikadaki yanlışların giderek büyüyen faturası, ekonomideki kötüye gidiş, AKP’yi daha da aşağı çekiyor.

Tek adam rejimi bu gidişatı hızlandırıyor.

Böyle bir tabloda güvenilir bir adres arayan seçmenlerin bu arayışına tatminkâr bir cevap verme vazifesi tabiî ki muhalefetin üzerinde.

Öncelikler hukukun üstünlüğünü tesis etmek; yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamak; yargının üzerindeki baskıları kaldırmak; Meclisi yeniden etkin hale getirmek;  şeffaf ve denetime açık bir işleyişi hâkim kılmak; medyayı bağımlı olmaktan çıkarmak...

Hukuk deyince, bu alandaki en önemli önceliklerden biri, OHAL döneminde yapılan ve yakıcı sonuçları hâlâ devam etmekte olan ağır hukuk gasplarına son vermek; bunun için de özellikle KHK sorununu çözmek. Hukukun en temel kriterleri hiçe sayılarak çıkarılan KHK’ların yol açtığı çok yönlü ve çok boyutlu yaygın mağduriyetleri, olabildiğince telafiye çalışmak.

Bu noktada anamuhalefet partisinin hayli zamandır farklı illerdeki KHK’lılarla bir araya gelip sorunlarını dinleyerek yaptığı çalışmalar ve Kılıçdaroğlu’nun “Sözüm söz, KHK’lıların problemlerini çözeceğim” beyanı önemli.

Diğer partilerin de çoğu aynı yönde mesajlar verdiler. Ama bunların şu dönemde daha derli toplu bir çalışma ve proje halinde netleştirilerek kamuoyuna duyurulması lâzım.

Beş yıldır kanamaya devam eden bu sosyal yaraya artık bir neşter atılması, daha fazla ertelenmesi mümkün olmayan bir zaruret.

Bu yapılırken, son süreçte iyice çığırından çıkarılan “terörist” suçlaması da evrensel hukuk kriterleri çerçevesindeki tanımlarına uygun şekilde netleştirilip vuzuha kavuşturulmalı ki, bu alandaki mağduriyetler de bitsin.

Okunma Sayısı: 5062
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • mehmet terzi

  9.9.2021 08:27:43

  Bugün oy kaygısı yüzünden khklıkarı dile getiren bir muhalefet var. ancak başından beri bizlere sahip çıkan başta Kazım GÜLEÇYÜZ e ve yeniasya camiasına şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı zulüm yapanın başında gelse aynı tepkiyi yine yeniasya camiası verir.

 • Cemil

  8.9.2021 23:03:43

  Bir kere bin kere daha Allah razı olsun...

 • Ahmet

  8.9.2021 22:37:54

  Mağduriyetleri unutturmadığınız için sonsuz teşekkürler

 • Hilal

  8.9.2021 16:17:21

  Çok haklısınız Kazım abi.

 • ilhan

  8.9.2021 16:05:43

  KHK lılar meselesini unutturmak isteyen iktidar karşısında konuyu sürekli gündemde tutmanızdan dolayı sizin şahsınızda Yeni Asya camiasına teşekkürlerimi sunarım.

 • Muzaffer

  8.9.2021 13:28:36

  Hocam Allah razı olsun sizden. Dertlilerin derdiyle dertleniyorsunuz. Bu kötü günler geçecek elbet. Bu mağdurlar sizin çırpınışınızı unutmayacak. Selam ve dua ile.

 • h.bulat

  8.9.2021 12:06:40

  DEVA Partisi yöneticisi Millet vekili M.Yeneroğlu da dile getirdi.Benim de bir yakinim aynı konuda zulme uğradı. 9 ay önce çıkan ve yatikklari sürenin 1/10 kadar bir süre erken açıga çıkma ve tahliye hakki hükümlünun 50 ve üzeri " iyileşme puani " ve iyi hali olmasina ragmen 3 aydan beri Bakanlikca "puan eşiği" belli değil diyerek Ceza evi idarelerince keyfi olarak RED verikiyir indirim uygulanmiyir. Verilen iyi hal puanları hangi kriterlere göre verildigi niye pusnin düşüldügu açik bit şekilde hükümlüye bildirilmiyor.Puanin bu deniliyor o kadar

 • h.bulat

  8.9.2021 11:58:25

  Muhalefet Erdoğan zulmüne Erdoğanın "fetö" bitirdiği ićin mış gibi yaparak zulme ortak oluyorlar.Zalimin yaninda duruyorlar.Muhalefet sanırım Erdoğan eliyle tüm cemaat ve tarikatlar kontrol altına alinana kadar , Devlet kadrolarindan temizlenene (!) kadar mış gibi muhalefet yapmaya devam edecekler.Müslümanlarla mücadele eden Erdoğan gibi bir lideri 100 yilda bir buldular 2071 e kadar devam edmek isterler(!)

 • İmdat Su

  8.9.2021 11:33:42

  Yazılarınızda Hakkın hatırını Âli tutuyorsunuz. Allah razı olsun. Kaleminize sağlık.

 • Oğuz Yiğiter

  8.9.2021 11:32:33

  Benim gördüğüm, mevcut siyasi iktidar ne zaman gündem olarak sıkışsa ve bunalsa, hemen bir "...öcü" operasyonu düzenleyerek, hem korku iklimini canlı tutma, hem de sorgulama filizlenmelerini anında bastırma taktiği güdüyor. Çünki kendi de biliyor ki en zayıf karnı burası ve muammalarla dolu. Ama hakikat sonsuza kadar saklanamaz ki...

 • Effe

  8.9.2021 10:35:39

  Çok teşekkürler.

 • Mahir erbay

  8.9.2021 09:10:29

  Sizin bu adil merhametli ve duyarlı haliniz her zaman yad edilecektir. Allah razı olsun Kazım Bey.

 • Mağdur

  8.9.2021 06:52:27

  Bizim derdimizle dertlendiğiniz için Allah sizden razı olsun

 • Müslüm

  8.9.2021 00:45:06

  Allah razı olsun abii

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı