"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muharrem İnce özür dilemeli

Kâzım GÜLEÇYÜZ
28 Mart 2024, Perşembe
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Bediüzzaman için haddini çok aşarak kullandığı talihsiz söz yoğun tepki ve infiale sebep oldu.

Büyük bir İslam âlimi ve Kur’an müfessiri olmasının yanında örnek bir vatanperver de olan Said Nursî’ye yaptığı iftira, gerçeklerin duvarına çarptığı gibi, sahibini de—bir an önce özür dileyip düzeltmediği takdirde—vicdanlarda hiç bitmeyecek bir mahkûmiyete düşürdü.

Üstadın vatana yaptığı sayısız hizmetlerden bir kısmını kendi ifadelerinden aktaralım: 

“Harb-i Umumîde (Birinci Dünya Savaşında) gönüllü alay kumandanı olarak iki sene çalıştım, çarpıştım. Ordu Kumandanı ve Enver Paşa takdiratı altında, kıymettar talebelerimi, dostlarımı feda ettim. Yaralanıp esir düştüm. Esaretten geldikten sonra, Hutuvat-ı Sitte gibi eserlerimle kendimi tehlikeye atıp, İngilizlerin İstanbul’a tasallutu altında, İngilizlerin başlarına vurdum.”

Afyon’da yargılanırken Başbakanlık ile Adliye ve Dahiliye Bakanlıklarına gönderdiği bir yazıda da şu cümleleri görüyoruz:

“Birinci Harbin patlamasıyla, talebelerimi başıma toplayarak, gönüllü alay kumandanı olarak harbe iştirak ettim. Kafkas Cephesinde, Bitlis’te esir düştüm. Esaretten kurtularak İstanbul’a geldim. Dârü’l-Hikmeti’l-İslâmiyeye aza oldum. Mütareke zamanında, istilâ kuvvetlerine karşı bütün mevcudiyetimle İstanbul’da çalıştım. Millî hükümetin galibiyeti üzerine, yaptığım hizmetler Ankara hükümetince takdir edilerek Van’da üniversite açmak teklifi tekrarlandı.”

Yine Afyon hapsinde cezaevi müdürüne gönderdiği mesajda ise şu satırları okuyoruz: 

“Müdür Bey, size teşekkür ederim ki Kurtuluş Bayramının bayrağını koğuşuma taktırdınız. Harekât-ı Milliyede İstanbul’da, İngiliz ve Yunan aleyhindeki Hutuvat-ı Sitte eserimi tab ve neşir ile belki bir fırka asker kadar hizmet ettiğimi Ankara bildi ki Mustafa Kemal, şifre ile iki defa beni Ankara’ya taltif için istedi. Hatta demişti: ‘Bu kahraman hoca bize lâzımdır.’ Demek benim bu bayramda bu bayrağı takmak hakkımdır.”

Bu gerçekler ortada iken hilafına iddiaların iftira ve çarpıtma olmaktan öte bir anlamı yok ve olamaz. İnce bu gerçeklerden habersizse öğrensin ve yaptığı vahim hatayı düzeltsin. Bildiği halde iftira ediyorsa bunun değerlendirmesini de kamuoyu yapsın.

Okunma Sayısı: 3624
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • U. Kenan AKTAŞ

  28.3.2024 22:58:01

  Sol mahallenin kişileri çoğunlukla idefiks oluyor, yani sabit fikirli, dediğim dedik, yalnız benim fikrim doğru gibisinden yaklaşımları bulunuyor. Buda kendileri gibi düşünmeyenleri onlardan soğutuyor haliyle. İşte sabit fikir olunca, farklı inanç ve düşüncelere tahammül etmeden saygı göstermeden karalama durumuna gidiyorlar. Allah CC hidayet versin bu gibilere...

 • Sefer Akgül

  28.3.2024 16:55:11

  Güya yılların siyasetçisi. Yakın tarihi hiç mi okumaz bunlar. Esef

 • Seyit Battal arslan

  28.3.2024 14:41:12

  Elbette özür dilemeli dilemeli ama. Yapmacık olarak mı? Özür dilemesi onu buyuk iftira günahından nasıl kurtaracak

 • S.topuz

  28.3.2024 10:06:38

  "İngiliz Meclis-i Meb'usanında Müstemlekât Nâzırı, elinde Kur'an-ı Kerim'i göstererek söylediği bir nutukta: Bu Kur'an, İslâmların elinde bulundukça biz onlara hâkim olamayız. Ne yapıp yapmalıyız, bu Kur'anı onların elinden kaldırmalıyız; yahut Müslümanları Kur'andan soğutmalıyız, diye hitabede bulunmuş. İşte bu müdhiş haber, onda tarifin fevkinde bir tesir uyandırmıştı. İstidadı şimşek gibi alevli, duyguları ve bütün letaifi uyanık ve ilim, irfan, ihlas, cesaret ve şecaat gibi hârika inayet ve seciyelere mazhar olan Bedîüzzaman'ın, bu havadis üzerine: "Kur'anın sönmez ve söndürülmez manevî bir güneş hükmünde olduğunu, ben dünyaya isbat edeceğim ve göstereceğim!" diye kuvvetli bir niyet ruhunda uyanır ve bu saikle çalışır."... Risale-i Nur Külliyatı Tarihçe-i Hayat - 51 Essah HAİNLERİ (Kuzu postu giymişleri) göremeyen veya görmek istemeyenler yada göstermeyenler başkalarını hain gösterir! Nokta! 😢🙌🌹🤲🌹🕊🕊🕊🌏🇹🇷🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • Zeynep Taştekin

  28.3.2024 08:53:07

  Allah ıslah etsin. Said Nursiye hain demeyi bırakın ona teşekkür etmeleri lazım.

 • Mahmut Avcı

  28.3.2024 08:19:25

  Muharrem İNCE hatasını telafi edip özür dinleyecektir umuyoruz.

 • Asım

  28.3.2024 06:01:48

  Kişi bilmediği şeye düşmandır, Türkiye de cumhuriyet tarihi yalan yanlışlarla yazılmış hainler kahraman, kahramanlar da hain olarak adeta milletin beynine kazınmıştır branşı matematik olan zat siyaset yapıp milleti kandıracağına gitsin gerçek tarihi öğrensin. Bakalım gerçek vatan haini kimmiş.

 • Rüstem Garzanlı

  28.3.2024 05:34:42

  Vatan müdafaasında cephelerde düşmana karşı destan yazan vatan kahramanı Hz. Bediüzzaman’a hain demek kimsenin haddi değildir.

 • Osman Yıldırim

  28.3.2024 05:27:59

  Muharrem İnce bu yolla Kemalizmi parlatacağını ummaktadır. Oysa bilmiyor ki tüm tek adam rejimleri toplumları içten içe çürütmekte ve toplumu bağlarından koparıp ucube haline getirmektedir. Yazıklar olsun.

 • Erhan

  28.3.2024 01:30:30

  İktidarın, her seçim öncesi bir takım kumpaslar hazırladığına şahitlik ettik, bu kullanışlı adamı da bu amaçla duygusal yönden tatmin edip, aslında kendi kişiliğinde saklı karakterini söylettirmiş olabilirler. Güneş balçıkla sıvanmaz, özür dilesede dilemesede bir ehemmiyeti yoktur zira bir söylenen lafa bakarım, birde söyleyen adama bakarım adam mı diye!

 • Doğukan Pamir

  28.3.2024 00:26:48

  Hey ebleh, marazlı, ruh hastası mahluk muharrem, Milletinin imanı uğruna dünyasını da ahiretini de feda eden, gözünde ne cennet sevdası ne de cehennem korkusu olmayan,milletinin imanını selamette gördüğünde cehennemde bile yanmaya razı olan bir maneviyat abidesine duydum ki hain demişsin. Hey bedbaht kaldır başını duvardaki aynaya bak görürsün haini... Orucuma halel gelmesin diye yutmayıp ağzımda biriktirdiğim avuç dolusu balgamı, bel ki ders alır ve edebini takınmana vesile olur diye birden yüzüne fırlatıyorum, taa özür dileyene kadar...

 • Semanur Tunoğlu

  28.3.2024 00:25:58

  Bilmemesi mümkün mü? Kaldı ki Rahmetli şeyh said için de hain demek acımasızlık değil mi?

 • Said Emre Dağ

  28.3.2024 00:19:39

  Muhalefet böyle adamları nereden bulup çıkarıyor gerçekten anlamıyorum. Bu adam neredeyse cumhurbaşkanı oluyordu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı