"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

OHAL zulmünde yeni ihraçlar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
04 Ağustos 2022, Perşembe
Anayasa Mahkemesinin 15-20 Temmuz sürecinde, kendi içtihatlarıyla çelişerek denetim dışı bıraktığı OHAL KHK’larıyla yapılan hukuk cinayetleri, OHAL’in şeklen kalkmasının üzerinden dört yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen hâlâ devam ediyor.

Son örneği, 375 sayılı KHK’nın, süresi Temmuz sonunda dolan geçici 35. maddesine dayandırılarak gerçekleştirilen son ihraçlar.

Adeta yangından mal kaçırırcasına...

Daha önceki 130 bin küsur ihraçta olduğu gibi, yine sorgusuz sualsiz, muhataplarına neyle suçlandıklarını öğrenme ve kendilerini savunma hakkı ve imkânı tanımadan...

Yine hukukîlikten uzak, tamamen siyasî ve keyfî kriterlerle. Ve yine “kurum kanaati” gibi hiçbir hukuk devletinde benzerine rastlanmayan uyduruk ve absürd gerekçelerle...

Ve insanların maaş, emeklilik, sağlık, pasaport gibi en temel hakları gasp edilerek...

Böylece 1987’de Meclisteki konuşmasında “Temel hakları ve özlük haklarını ilgilendiren konularda KHK olmaz, olursa işin içinden çıkılmaz” diyen rahmetli Demirel’in dikkat çektiği ve uyardığı kaos daha da derinleşti. 

Meydana getirilen hukuk enkazı daha da büyüdü; mensupları milyonlara ulaşan mağdur aileler kitlesine yenileri eklenmiş oldu.

Son ihraçların, tek adam rejimindeki giderayak telâş ve paniğinin her geçen gün daha da büyüdüğü bir merhalede gerçekleşmesi ayrıca manidar. Demek ki “Gitmeden daha ne tahribat yapsak kâr!” diyorlar.

Buna karşı, “Parlamenter sisteme geçilince temel hak ve özgürlükler KHK ile düzenlenemeyecek. KHK’lar Meclisin siyasî, AYM’nin hukukî denetimine tâbi olacak. OHAL KHK’sı çıkarılamayacak” taahhüdünde bulunan 6’lı masanın sessiz ve seyirci kalmaması lâzım.

Oyalama komisyonu olarak kurgulanan ve bu misyonunu hakkıyla yerine getirdiğini önceki ihraçlardaki kararlarıyla gösteren OHAL Komisyonunun sergilediği “performans” ortada iken, son ihraçların da aynı komisyonun “insaf”ına bırakılması asla kabul edilemez.

Keza konunun, mevcut haliyle tek adam rejimince adaletten iyice uzaklaştırılan yargıya havale edilmesi de ne yazık ki en azından şu anda bir çözüm getirecek gibi görünmüyor.

6’lı masanın iyice kronikleşen bu meselede müşterek ve kararlı bir tavır koyması şart.

Okunma Sayısı: 15143
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ferhat ardıç

  5.8.2022 00:10:41

  Acayip alamet bir devir yaşıyoruz bu yapılan cahillikleri hiç bir akıl sahibi insan yapmaz çünkü yıllar sonrada çok konuşulacak şimdi bastırarak saklayabilirsiniz ama bu çok uzun sürmez işin sonu geldi.

 • Hüseyin İlhan

  4.8.2022 15:17:07

  Tahrip,yıkım müteaahidi iktidar sahipleri efendilerine işi bitirme adına gayretlerini göstermişler.Yanılmıyoruz,İmar barılı diyerek halkını dolandıranalrdan,pandemide halkından 10 lira 10 lira diyerek para isteyip,yandaşalrına sıokağa çıkma kısıtlması 8mücbir sebep var iken)yüzlerce milyon doları bir çırpıda ödeyeenler işini yapıyor. YA EHLİ İMAN,BU ZALİMİN ZULMÜNE DESTEK OLUP,SUÇA YANİ KUL HAKKINA GİREN dinde tam,muhakmei akliyede nakıs ihvanalr ne zaman uyanacakalr.

 • H.Bulat

  4.8.2022 10:48:21

  Hipnozdan uyanmalar hızlanacak inşaallah. Sahte " Şems" aşkını birakarak Derinçeke kaçtı.Bunu gören sećmen uyanır inşAllah...

 • Toygar

  4.8.2022 10:40:27

  Her şeyi anlıyorum ama, mevcut iktidarın, böylesine ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığı vatandaşı, hem de seçim söz konusu olan bir dönemde ihraçlarla karşı karşıya bırakması pek de akıl kârı değil gibi görünüyor! Ya akıl baştan, ya da irade elden gitmiş! Ne anlayan, ne de gören var!

 • Aysuna

  4.8.2022 09:42:12

  "En kusursuz cinayet,birinin yaşam sevincini öldürmektir."

 • S.topuz

  4.8.2022 06:51:22

  Küfür devam eder, ZULÜM devam etmez. Etmemelide. Yeter artık, dursun bu haksız ve HUKUKSUZ ve keyfî uygulama ve icraatlar. Alma mazlumun AAAHHHINIII, çıkar aheste aheste. Zulüm arşı Alâya ulaştı, illa başımıza TAŞLAR mı yağdırılsın ebabillerle. Bunun için mi bu Zulüm, bu inat. Bağzıları, zamanında yapılan Zulüm ve hukuksuzluktan "AR" ettikleri için pişmanlar ve şimdi "HELÂLLIK"isterlerken, sizlerinde ileriyi görüp, bu yanlışlardan vaz geçmeniz gerekmezmi? Allah c.c basiret versin. Ve yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • Mehmet

  4.8.2022 03:53:18

  Zulüm bitsin.Zulmü bitirme adına en ufak gayret gösterenden Allah razı olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı