"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Oyalama komisyonu

Kâzım GÜLEÇYÜZ
29 Ocak 2022, Cumartesi
20 Temmuz OHAL sürecindeki hukuksuz ihraçlara yapılan itirazları değerlendirip güya muhtemel hataları düzeltmek iddiasıyla iki yıllığına kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu 5. yılını da tamamladı ve hâlâ sonuçlandır(a)madığı 6 bini aşkın dosya bulunduğu gerekçesiyle, görev süresi bir sene daha uzatıldı.

Komisyonun, KHK ihraçlarında itirazların yargıya taşınmasını önlemek veya en azından geciktirmek için uydurulan bir oyalama mekanizması olduğu baştan beri belliydi.

Kararları da öyle olduğunu gösterdi.

127 bine yakın başvurunun 105 bine yakınını reddeden komisyon, 16 bin civarında itirazı kabul etti. 6 bin kadar dosyayı hâlâ inceliyor. Red kararlarının gerekçeleri ise, ihraçlarda olduğu gibi hukukî değil, siyasî ve keyfî: İrtibat, iltisak, kurum kanaati gibi...

Zaten komisyon üyeleri arasında hukukla hiç ilgisi olmayan Bakanlık ve kurum temsilcilerinin bulunması da bunun bir tezahürü.

Bu üyeliklerin, üyelere artı maaş bağlama vesilesi olması da işin bir başka ciheti.

Komisyonun verdiği red kararlarına karşı sadece HSK’nın belirlediği ve Ankara’da görevli idare mahkemelerine dava açılabiliyor. 

Yıllarca komisyonun kararlarını bekleyen KHK mağdurları, bütün kazanılmış hakları gasp edilip aileleriyle beraber “sivil ölüm”e  mahkûm edildikleri bir vaziyette, tâkat ve imkân bulabildikleri takdirde bir de bu davaları açıp sonucunu beklemek zorundalar.

Ki, itiraz edip de göreve iade kararı verilenlerden, ömürleri bu kararı görmeye yetmeyip vefat edenlerin sayısı hiç de az değil...

Komisyon red kararı verirken, mahkeme, hattâ AYM kararlarını da “takmayabiliyor.”

AYM’nin “hak ihlali” kararı verdiği barış akademisyenlerinin ve KHK’lı Milletvekili Gergerlioğlu’nun başvurularını reddetmesi, bunun en tuhaf ve çarpıcı örneklerinden.

Bir başka tuhaflık, meselâ İçişleri Bakanlığının, yargıdan beraat, komisyondan kabul kararı almış bir KHK’lıyı göreve iade etmemekte “Kararlar bizi bağlamaz” diyerek direnmesi.

Bu bile başlı başına komisyonun göstermelik ve şeklî olduğunu ispatlamaya yeterli.

Ama görev süresi bir yıl daha uzatıldı.

Böylece şeklen kalksa da OHAL’in hâlâ devam etmekte olduğu bir kez daha görüldü.

Bitmesinin yolu ise seçimden geçiyor.

Okunma Sayısı: 3615
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cemil

  29.1.2022 21:58:20

  Allah sizlerin ve tüm masumların yar ve yardımcısı olsun inşallah...

 • nabi

  29.1.2022 21:00:30

  Yazıklar olsun bu oyalama komisyonunaki sormadan yeterince araştırmadan kurum kanaati diye hukukta hiç bir karşılığı olmayan kerametleri kendilerinden menkul saçma sapan sõzleri delilmiş diye lleri sürebilmektedirler. Yanlız şunu akıllarįndan çıkartmasınlar .Boyle deli saçmalıklarına all başında olan hiç bir kimseyi inandıramazlar ancak kendi komik.ilerini aleme ilan etmş olurlar vesselam.Ne yapsalar çabalamaları boşuna, henüz daha vakit varken son çıkıştan çıkıp doğru olan yola girip hakikati bulsunlar vesselam.

 • H.ibrahim Karahan

  29.1.2022 17:23:46

  Allah'ım İsm-i A'zamın hürmetine her türlü kötülüklerden korusun

 • nabi

  29.1.2022 16:47:56

  Okayama komisyonu nam-ı diğer mızrağı çuvala sığdırmaya çalışanlar veya başka bir deyimle çöpleri halının altına süpürmekle görevlendirilmiş insanlardan oluşturulmuş acip, ne idüğü belli olmayan (sadece hıh demeyi kendisine görev bilen, salla başını kap maaşını hedefine koymuş keyfiyetsiz) gelecekte çok büyük mahcubiyetler yaşamaya namzet insanlardan el çabukluğuyla şekilde görüldüğü gibi denilen.,emret komutanımcı toplama bir topluluk.veselam.Toplululuğu oluşturma be beceri ve marifetini bulup keşfeden deha akla sorup öğrenmek isterim. Bu harika keşfiniz olan bu sözde komisyonun tanımlı/tanımlanmış metin halinde;GÖREV-YETKİ-SORUMLULUKLAR varmıdır? Yok ise bu da Bektaşi pratiği bulduğunuz çözümlerinizden bir şey mi?Yani her zaman gibi ben kıldįm oldu mu diyiyorsunuz?Beyler şunu aklınızdan çıkartmasanız;Hukuk,adalet gelip geçici zevk ve heveslerden ibaret bir şey değildir gün gelir sizlerede lazım olur.

 • Mehmet

  29.1.2022 11:39:09

  Komisyonun iade ettiklerini merak ediyorum, göreve dönebildiler mı, aynı kadro ile mı yoksa en alt kadro ile mı döndüler, çalıştırımadıkları günler için tazminat aldılar mı.

 • Abidin

  29.1.2022 10:33:45

  Kaleminizden hakikatin sesi geliyor... Yüreğinize sağlık

 • Abdullah Negünekaldım

  29.1.2022 09:20:51

  Son yıllarda AKP'nin bu akıl almaz icrattlari adeta sinirlerimi geriyor sonra kendi kendime diyorumki tamam akp ülkeyi çok kötü yönetiyor , belki 20 yıldır yaptığı bazı (betonlasmak gibi)sözde icraatları da berbat ettiği doğru ama bunları halkın desteğiyle yaptığıda doğru gerçi seçim lerde kazanmak için herşey mübah diyerek cami leri siyaset meydanı na çevirmesi son İstanbul seçimlerinde sırf kazanmak için mahkemeleri sadece haksızlık hukuksuz Luk üzerine kullanmaları son aylarda zamları otomatik e bağlayarak hayatı insanlara adeta zindan etmeleri bütün bunlar doğru bunlardan tek birisi bile bırakın AKP yi iktidardan indirmeyi tamamen siyaset sahnesinden silmeyi gerektirirken hala anketler akp yı yüzde otuzlarda gösteriyor yormuş eee demekki 20 yılda akp millette çok kötü bir bağımlılık yapmış Ne diyelim Allah kurtarsın.

 • Erdem MASTAR

  29.1.2022 09:12:20

  Sayın yazar bu KHK li olanlar adaletsizlerden Adalet bekliyorlar hayalin gercek olmasını istiyorlar eşiyle çocuğuyla akrabasiyla bir platform üzerinde yuruseler çok şey değişir kimsenin bunlardan haberi yok sesleri duyulmuyor hak verilmez alınır uyu uyu miş miş iyi uykular KHK lilar

 • nabi

  29.1.2022 01:09:00

  Merhum Özalın söylemiyle "ne hukuku, guguk" diye ifade ettikleri bu gün ayniyle vaki olmuştur malesef.Hukukun genleriyle bu kadar ileri derecede oynamanın zarar ,ziyanları bir gün mutlaka ortaya çıkacaktır.Ülkenin geleceğine dinamit koymaktan farksız bu vurdumduymaz icraatların müsebbibleri bence/hakikatte adeta yüce divanlık suç işlemektedirler. Ülkenin geleceğini ,kendi deyimleriyle ülkenin bekasını karartmaktadırlar.Bindikleri dalı kesseler zarar sadece kendilerine münhasır olacakken, şu halde ülkenin temeline bomba konulmaktadır.Yeni Asya,Asya sizler tehlikeyi görüp iş işten geçmeden gerekli uyarı ve ikazlarınızı yapmaktasınız. Ba de harabil Basra olduktan sonra uyarsanız ne fayda .Cenab-ı Allah C.C.yöneticilerimize hassaten de hukukçularımıza basiret, izan, Irfan,ferasetler versin Amin. Tebrikler. söylemiyle

 • Ali

  29.1.2022 01:02:30

  Teşekkürler kazim bey. Yargısız insanları ihraç etmek ZULÜM dür.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı