"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Reform derken

Kâzım GÜLEÇYÜZ
03 Aralık 2020, Perşembe
AKP Genel Başkanı bir taraftan “Demokrasiden, insan haklarından, hukuktan, adaletten, özgürlüklerden yana en küçük bir sıkıntımız yok. Hangi kesimin ne sıkıntısı varsa hepsini birer birer çözdük” deyip, diğer taraftan hukuk devletini “tahkim edecek” adımlar atma kararlılıklarını tekrar ededursun...

Gündemdeki kritik davalar için Bahçeli ile aynı frekanstan öfkeli tepkiler vererek bunca yıllık yol arkadaşlarını da gözünü kırpmadan harcamak suretiyle, zaten kuşkuyla bakılan reform vaadlerini daha yola çıkmadan boşa çıkarıp suya düşürmeye muvaffak oldu.

Ama “En küçük bir sıkıntımız yok” dediği hukuk ve adalet için hazırlanan 4. yargı paketinde öngörülen hususlar, mevcut işleyişteki hiç de “küçük olmayan” sıkıntıların bizzat kendileri tarafından da itirafı anlamına geliyor.

Ocak’ta gündeme getirileceği belirtilen söz konu pakette yer alacak düzenlemelerden bazılarının şunlar olacağı ifade ediliyor:

* İfade özgürlüğü davalarında uygulama farklılıklarının giderilmesi. Oysa sene başında yapılan TMK değişikliğiyle haber ve eleştiri niteliğindeki yayınların terör propagandası sayılamayacağı düzenlemesi getirilmişti. Ama uygulamada yine değişen birşey olmadı. Bir örneğini de kendi davamızda gördük; yasa değişikliğini heyete hatırlatmamıza rağmen.

* Ağır ceza davalarında 7 yıla kadar uzayan tutukluluk sürelerinin kısaltılması. Bunca insanın ve ailenin hayatını mahvettikten sonra!

* Yerel mahkemelerin AYM ve AİHM kararlarına uyumu. AYM ve AİHM’in ihlal kararlarının yeniden yargılama sebebi sayılması. Bunun için yeni kanun çıkarıp “reform” yapmaya gerek yok ki. Anayasanın hükümleri ortada. Maksat reform lafıyla göz boyamak ve “Dostlar alışverişte görsün” ise iş başka tabiî... 

Zaten bir taraftan reformdan söz ederken diğer taraftan hukukun en temel prensiplerini ayaklar altına alıp çiğnemeyi sürdüren bir anlayışla karşı karşıya olduğumuz ortada.

Hukuka meydan okuyan mafyanın hâmisi ortağıyla arasını hoş tutmak uğruna, yıllarca beraber yürüdüğü yol arkadaşlarını dahi bir çırpıda gözünü bile kırpmadan harcamakta  zerre kadar tereddüt etmeyen bir anlayış...

Ama bu anlayışın ülkeyi ve de ekonomiyi getirdiği nokta şu aşamada söylem düzeyinde de olsa ibreyi yeniden reforma çevirdi.

Mecburen ve kaçınılmaz bir şekilde.

Çünkü bu iş böyle gitmez, gidemez.

Okunma Sayısı: 3935
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Demokrat hukukçu

  4.12.2020 00:09:23

  Şiddete başvurmayan bir kişi hiç bir demokraside terörist sayılmaz.Terörle Müc Kan.ne demokrasiye ne de İslama uygundur.Bu kanun yüzünden yüzbinlerce masum müslüman hapiste, yargılanıyor veya işinden atıldı. Bir bakış değişikliği, birazcık empati, affaedici olmak ve vatandaşına sevgiyle bakmak her şeyi değistirecek. Sn C.başkanı artık bunu görmeli. Bir kanun degişikliği ile büyük bir toplumsal barışa imza atacak ve hem içeride hem dışarıda Türkiye'yi, kendisini ve partisini rahatlatacaktır.Kendisine kızan bu insanları da yeniden kazanacaktır. Darbeye karışmamış cemaat mensuplarını terörist saymaktan vazgeçmeli ve affedici ve kucaklayıcı olmalı kendisine ve partisine tanıdığı yanılma hakkını onlara da tanımalıdır. İlla etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmalarını beklememelidir.Şöyle empati yapmalı:Bir partiye oy ve gönül vermiş, aidat yatırmış olanlar o parti teröre bulaştığı ve kapatılıp yöneticileri hapse atıldığında terörist sayılıp hapse atılıyor veya işten mi atılıyor?

 • Hüseyin Yılmaz

  3.12.2020 23:50:58

  Reform yapamazlar, çünkü başta samimiyet yok...

 • Abdulkadir

  3.12.2020 15:47:01

  Ülkenin uzun zamandır,kapsamlı bir reforma ihtiyacı vardı zaten.Ama birileri,kendi emelleri veyahut menfaatleri uğruna,'göz boyama' gibi görünen "reform" söylentileriyle,siyaset gündemini meşgul etmeye devam ediyor.Evet reform gerekli ama doğru kişilerle ve doğru bir stratejiyle.Doğru olan da budur zaten.

 • Oğuz Kağan

  3.12.2020 11:16:56

  Devleti ayakta tutan kurumların, ayaklarına pranga, boyunlarına boyunduruk vurmuşlar. Ne reformundan bahsediyorlar. Uzatmaları oynuyorlar. Hakem heran düdüğü çalabilir. Adalet tecelli etmeden gerçek REFORM olmaz. Kılıçla hükmedenler, kılıçla yargılanmalı ki, arkadan gelenler kellesinin kıymetini bilsin. Devlet nizamı bozulmasın. Vesselam 🇹🇷

 • Mehmet

  3.12.2020 08:31:53

  Genel olarak anladıkki tek adam bize hiç yaramıyormuş.Bize yeni bir REÇETE lazım.

 • Zeki aydın

  3.12.2020 01:03:16

  👏👏👏 Reform dediklerinde, benim aklıma ilk gelen acaba içerden yine hangi dava arkadaşlarını çıkaracakları geldi her nedense.😄

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı