"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Bu vatanda dört parti”yi doğru anlamak..

Mikail YAPRAK
11 Şubat 2021, Perşembe
Emirdağ Lâhikası’ndaki (1950’li yılların başı) mühim bir dersin tamamını yerinden ve tekraren okumalarımıza havale ederek, sadece baş paragrafı tam anlamak adına biraz kafa yoralım isterseniz.

Şöyle başlıyor: "Bu vatanda şimdilik dört parti var. Biri Halk Partisi, biri Demokrat, biri Millet, diğeri İttihad-ı İslâmdır. İttihad-ı İslâm Partisi, yüzde altmış, yetmişi tam mütedeyyin olmak şartıyla, şimdiki siyaset başına geçebilir. Dini siyasete âlet etmemeye, belki siyaseti dine âlet etmeye çalışabilir. Fakat çok zamandan beri terbiye-i İslâmiye zedelenmesiyle ve şimdiki siyasetin cinayetine karşı dini siyasete âlet etmeye mecbur olacağından, şimdilik o parti başa geçmemek lâzımdır." 1

Üstad burada partileri sayarken sıralamada en sona bıraktığı İttihad-ı İslâm Partisi hakkındaki hükmü, en başta veriyor ve istikbâlde (Allahu âlem) İttihad-ı İslâm'ın tahakkuk edeceği zamana havale ediyor.. En büyük ders ve mesaj da bu noktada aranmalı. Zira Risalelerde sayısız defa İttihad-ı İslâm'ın bir hedef olarak nazara verildiğini görürüz, ama "İttihad-ı İslâm Partisi" terkibini sadece burada ve bu kadar görürüz. Yani İttihad-ı İslâm hedeftir, ama partisi hedef değil. Ve anlaşılan odur ki; Türkiye'de İslamî referansla parti kurmaya namzet potansiyel bir temayülü Üstad görmüş ve kendilerini iktidara taşımak isteyenlerin, güneş gibi İslâmiyeti kendi iktidar hırslarına alet edeceklerini, hatta Nurcular’ın bile o hırslı zevata alet olabileceklerini bilmiş, öylelerin yolunu kesmek için; uzun zaman alacak ve ancak Allah'ın izin ve kudretiyle tahakkuk edebilecek sonuç endeksli bazı şartları öne sürmüş ve şöyle bağlamıştır: 

"Fakat çok zamandan beri terbiye-i İslâmiye zedelenmesiyle ve şimdiki siyasetin cinayetine karşı dini siyasete âlet etmeye mecbur olacağından, şimdilik o parti başa geçmemek lâzımdır."

Bir şeye dikkat lâzım ki, bu derste geçen “şimdilik”, alışık olduğumuz “şimdilik” değildir!.

Yani kıyamete kadar Üstad'ın objektifine giren hedefte İslam adına bir partinin yeri olmamıştır.

Üstad tâ 27 Mart 1909 tarihinde Volkan gazetesinde yayımlanan Sada-i Hakikat'inde şöyle diyordu:

"Tekraren söylüyorum ki: İttihad-ı İslâm hakikatinde olan İttihad-ı Muhammedînin (asm) cihetü’l-vahdeti tevhid-i İlâhîdir. Peyman ve yemini de imandır. Encümen ve cemiyetleri, mesâcid ve medâris ve zevâyâdır. Müntesibîni umum mü’minlerdir. Nizamnamesi Sünen-i Ahmediyedir (asm). Kanunu evâmir ve nevâhî-i şer’iyedir. Bu ittihad, âdetten değil, ibadettir. İhfa ve havf, riyadandır. Farzda riya yoktur. Bu zamanın en büyük farz vazifesi ittihad-ı İslâm’dır." 2

İşte böyle cihanşümul bir tarif içinde nazara verilen bir hakikat, parti endeksli olamaz. Bütün partiler böyle bir hedef yolunda ancak hizmetkâr olabilirler.

İttihad-ı İslâm'ın da ancak; demokratlık, ahrarlık ve hürriyetperverlikle tahakkuk edeceğine dair Risalelerde çok beyanlar vardır. Türkiye'de istibdad-ı mutlakın kaldırılıp tam bir “Hürriyet-i Şer’iye”ye vesile olacakların da ancak demokratlar olabileceğine dair yine müteaddit izahlar vardır.

“Bu Vatanda Dört Parti” dersinin, içtimaî ve siyasî hayatımızdaki izdüşümlerinin bugüne kadar yapılagelen izahlarında da izaha muhtaç bazı örtülü noktalar, müdakkik nazarlardan kaçmamış, muallakta kalan noktaların ise zaman içinde hadiselerin de yardımıyla daha iyi anlaşılacağı ümid edilmiştir. 

Gelişen hadiseler ve siyasî belirsizlikler; Nur'un beyanına aykırı hareketlerin nelere mal olduğunu; geçen zaman ve halimiz gözler önüne serdi, seriyor.

(Devam edecek)

Dipnotlar:

1-Emirdağ Lâhikası, Mektub No: 318, s. 746.

2-Eski Said Dönemi Eserleri, Makalat, s. 57.

Okunma Sayısı: 1700
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İlimdar Kaya

  16.2.2021 18:32:52

  İttihadı İslam ile İitihadı İslam partisini çok iyi analiz etmişsiniz. Üstad İitihadı İslam tarzında kurulacak partilarin islama zarar verceklerini bildiği için demokratlara sahip çıkmış, Bu gün dindar geçinen partiler millet partisinin dindar koludur. Tebrik ediyorum, İitihadı İslam tarzında parti olmaz, çünkü islam yipratilir tarafgirlikle.

 • Oğuz Yiğiter

  11.2.2021 06:14:05

  "Zaman geçtikçe Kur'an gençleşiyor " hükmünce, Kur'an-ı mu'ciz'ül beyânın, bir mu'cize-i mâneviyesi olan ve bu asra bakan bir manevî tefsiri bulunan Risale-i Nur'un da mânâları zaman ve hadiseler geçtikçe, metinlerin mânâ şümûlü, " zaman büyük bir müfessirdir hükmünü izhar etse, itiraz olunmza" fehvasını tasdik edercesine yeni yeni mânâlarını neşretmektedir. Elhamdülillahi hâzâ min fadlî Rabbî.. Tebrikler dualar ve devamına büyük bir iştiyakla muntazırız...

 • Sezai MUMCU

  11.2.2021 00:51:29

  "Üstad tâ 27 Mart 1909 tarihinde Volkan gazetesinde yayımlanan Sada-i Hakikat'inde şöyle diyordu:..." EVET, bu hakikatleri GLADSTONE PLANINI HAYATA gecirmek icin firsat kollayan DESSAS INGILIZ cok iyi okumus, tahlil/analiz etmis ve firsat geldiginde LOZAN'DA MASANIN ALTINDAN SOPA GÖSTERMESI olarak dayatip kabul ettirmistir. (Encümen ve cemiyetleri, mesâcid ve medâris ve zevâyâdır. Müntesibîni umum mü’minlerdir.) Ingiliz SOPAYLA yeni kurulan Türkiye seni TANIMAM ve hicbir millete tanitmam sayet MESCIDLERI, MEDRESELERI, ZAVIYELERI kapatip müntesibi umum MÜ'MINLERI KUR'AN yazisindan, tahsilinden , örf ve adetlerine yansiyan kilik kiyafetlerinden ve ISLAMIN BÜYÜK FETHININ SEMBOLU AYASOFYAyi ibadete kapatmazsan, Müslümanlari tek EMRE BAGLAYAN HILAFET MAKAMINI kaldirmazsan. DEDIRTECEK ve karsisinda EL-PENCE DIVAN DURAN belki ruh-u caniyla intisab eden zihniyet bulacaktir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı