"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Okuyucu mektupları” üzerine değerlendirmeler (3)

20 Ekim 2020, Salı
Yazılarımız hakkında bilhassa “yeniasya.com.tr”de yorumlar yaparak bizi müşerref kılan kıymetli okuyucularımıza teşekkürlerimizle...

25 Ağustos 2020 tarihli ve “‘12 sayfa’lık süreçte günlük 14,33 yazı-şiir!..” başlıklı yazımız hakkında: 

—Cenk Çalık: “Umarım en yakın zamanda 16 sayfaya tekrar geçmek nasip olur; zira ihtiyacın şedit olduğu âşikârdır! (...) Bu arada, Yazı İşlerini de—ifade ettiğiniz gibi—ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Kısıtlı alana rağmen bazen haberler azaltılarak, bazen ‘ekonomi’ sayfası gibi ilişkili olmayan sayfalarda makale yayınlanarak bu ortalamalara ulaşılmış oluyor. (...)”

*** 

01 Eylül 2020 tarihli ve “‘Yeni Asya’ okuyan ‘haftada bir kitap” okumuş olur!” başlıklı yazımız hakkında: 

—Oğuz Yiğiter: “Güzel ve pozitif bir bakış ve aynı zamanda bir realite... Tebrik ve duâlar!”

—Cenk Çalık: “Doğru söze ne denir! ‘Yeni Asya okuldur.’ ta’birinden sonra ‘kitaptır’ tanımı da gerçekten çok yakıştı... (...)” 

Elcevap: Yine söylüyoruz ki—okuyucularımızdan bir kısmı gibi—Muhterem Cenk Çalık’ın da yazılarımızla alâkalı analizleri köşemizde iktibas edilecek kadar değerli! 

“Yeni Asya’mız”ın son devredeki kıymetli kazanımlarından birisi olan bu genç kardeşimizin “on parmağında on ma’rifet” kabilinden hususiyetleriyse “müstakil bir yazı”yı gerektiriyor—inşallah muvaffak oluruz... 

*** 

16 Eylül 2020 tarihli ve “Siyasî mevzularda kalem oynatmak ne kadar zor?” başlıklı yazımız hakkında: 

—Eyüp Aktaş: “Bi mahzuru yoktur. Çeşni olur...”

—Oğuz Yiğiter: “Orhan Güler kardeş! ‘Ört ki ölem.’ ya da ‘Ortada kuyu var, yandan geç!’ yaklaşımıyla, misyonumuz olan ‘siyasetteki muktesit mesleği’ geniş kitlelere mâl edip siyasal İslâm’ın müptezel ve hoyratça tahribatını nasıl durduracağız? / Çok önemli bir hususa neşter vurmuşsun, tebrik ediyorum!..” 

Elcevap: Sayın Oğuz Yiğiter’in tesbiti, içinde “teşhis ve de çare”yi taşıması hasebiyle—az değiştirirsek—mühim: “(...)Misyonumuz olan ‘siyasetteki muktesit mesleği’ geniş kitlelere mâl edip siyasal İslâm’ın müptezel ve hoyratça tahribatını (...) durduracağız!”

***

05 Ekim 2020 tarihli ve “Yeni Asya” yazarlarından Nur’lu tesbitler-1” başlıklı yazımız hakkında: 

—A. Aydın: “Güzel derleme olmuş. ‘Tekrar’ öğrenme psikolojisindeki temel bir kuraldır. Hakikat eskimez, tekrarda fayda var...”

—Cenk Çalık: “Çoktandır gazete derlemeleri yapmamıştınız—özlemişiz doğrusu! / Bu tarz derlemeleri okuma[nın] iki yönlü faydası var. İlki: Mühim noktaları tekrar etmek unutmayı geciktiriyor ya da engelliyor. / İkincisi: Günlük okumalar içinde nazara verdiğiniz yerler gözden kaçabiliyor; bu derlemeler o gözden kaçan yerleri okutarak istifademize sunmuş oluyor. / Bu hassas ve müdakkik çalışmanız için çok teşekkür ederiz!..”

Elcevap: İki sene ara verdiğimiz “gazetemizden seçmeler”e “küçük bir fark”la geri döndük. Şöyle ki bu sefer—“haftalık” yerine “aylık” bazdaki seçmelerde “aktüel siyaset”ten ziyade Risale-i Nur eksenli “yüksek İslâm siyaseti”ne ve Üstad Bediüzzaman’a dair “parlak” tesbitleri nazara vermeye çalışıyoruz. İnşallah istifadeye medar olur vesselâm!

Okunma Sayısı: 2223
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk çalık

  20.10.2020 15:45:48

  Yazıyla iletişim kurmak, hepimize düşünce, muhabbet gibi onlarca haslette dua hükmüne geçtiği kanaatindeyim. Yazı yazmak ve okumak aramızdaki müfridane irtibata çok önemli katkı sağlıyor. Her yazı ve yorum kardeşliğimizi, muhabbetimizi perçinlerken, hizmetin olmazsa olmazı tesanüd, ittifak gibi ahlâk-ı hasenelerin daha derin yaşanmasına vesile oluyor. Bu manalar ışığında yaptığınız çalışmalar, şahsı manevi hesabına çok önemli katkıda bulunurken ebedi hayat için çok değerli hatıraları da biriktirmiş oluyoruz. Bu satırları okuyup hazır bir lezzet aldığımız gibi İnşaAllah baki alemde de bu satırları hayırla yâd etmeyi umuyoruz. Gayret bizden muvaffakiyet Rabbimizdendir. Rabbim son nefesimize kadar aşkla şevkle hizmet etmeyi cümlemizi ihsan eylesin inşaAllah! Amin!..

 • Oğuz Yiğiter

  20.10.2020 02:27:47

  Orhan kardeş, makale yorumlarını senin değerlendirdiğini bu vesiyle ile öğrenmiş oldum. Çok sevindim. Klavye kullanmadaki ilk gün acemiliği. Daha sonraki yorumlarda kontrolü daha dikkatli yapmaya başladım. Düzelmeyi sen de fark etmişsindir. Gazetemiz tıpkı Barla Lahikasında geçen nurani bir meclis gibi. Elhamdülillah...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı