"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Afganları da, içerilere sokalım...

31 Ağustos 2021, Salı
Suriye’den Türkiye’ye ilk gelenlerden dolayı, “Suriye’ lilerin, içerilerde işi ne?” (Yeni Asya, 3 Haziran 2014) başlıklı bir makale yazmıştık. Orada, bunu işlemiş ve göç politikasının yanlışlığına temas etmiştik.

Zaten, Türkiye’ nin Suriye politikası hepten yanlıştı. Nasıl, “ hocam, bitsin bu hasret, gel artık” denilip de, hoca, sonradan düşman ilân edildiyse, “ kardeş Esad” de, birden, “ düşman Esed” oluverdi. Ve Suriye milleti de, perişan vaziyete girdi.

 Tam da, bizlerin Yeni Asya olarak, beş yüz kişi ile, Kutlular Ağabeyin de içinde olduğu  bir arkadaş grubunun, “Hutbe-i Şam’iyenin yüzüncü senesi” münasebetiyle Şam’ a gideceğimiz gün (2011 tarihinde o gün, Cum’a hutbesini, Üstad Said Nursî Hazretleri’nin  irad ettikleri “ Emeviye Camii’nde” namaz kılacaktık. Grubun bir araya gelemeyişi münasebetiyle, Cum’a namazını, mecburen, Gaziantep’ te kıldık . Eğer, o gün Emeviye Camii’ne gitseymiştik, bizler de, hadisenin ortasında kalacakmıştık. Allah muhafaza etti bizleri) başlayan hadiseler neticesinde, Türkiye’ye, bir çok mülteci geldi.

Onlara tatbik edilecek muamele, hudut bölgesinde bir “tampon bölge” ihdas edip, vaziyetleri düzelene kadar orada bekletmekti. Ama ne yapıldı? Memleketin en ücra köşelerine kadar iskân edilmelerine (hem de, daimî olarak) müsaade edildi. Bu da, çok nâhoş hadiselerin meydana gelmesine sebeb oldu.

O zaman, Bulgaristan’ dan gelenlerin misâli verildi. Biz de o zaman şöyle cevab vermiştik: “ Tamam, her ikisi de Müslüman, din kardeşliğimiz var. Ama Bulgaristan’dan gelen muhacirler, millet olarak aynı. Konuşma, andlaşma kolay oluyor. Ve onların ekserisinin de, Türkiye’ de akrabaları var. Onlara misafireten geldikten sonra, zamanla iskân edildiliyorlar. Ama Suriye muhacirleri için, vaziyet aynı değil.” demiştik.

Gelelim Afgan muhacirlerine... Dünyadaki en zor şeylerden biri, vatansızlıktır. Vatanlarında barınamayıp da, başka yerlere hicret edenlere, Allah yardım etsin.

Kendisini, “dünya jandarması” yerine koyup, aslında, “dünya eşkiyası” olan Amerika, NATO ve (BM) Birleşmiş Milletler faktörünü de kullanarak, içindeki Yahudi ve İngiliz menşe’li, dünya karıştırıcıları ile, bütün dünyaya, hassaten de, Asya ve Afrika mazlum milletlerine, devletlerine el atıyor, ayar çekmeye çalışıyor. Her girdiği yerde de; kargaşa, fitne, nifâk, iftirak bırakıp; kan, gözyaşı, ıztırabla birlikte, o devletlerin kıymetli mallarını, parsalarını toplayıp gidiyorlar. Sana ne, dünyanın bir ucundaki, okyanuslar ötesi devletlerden, milletlerden...

Hep kendilerinin îcad ettiği bir takım sun’î tehlikeleri bahane ederek, oralara giriyor . İşte, Afganistan’ a da, öyle uydurma bir bahaneyle girip, senelerce orayı perişan ettikten sonra, arkalarında enkaz bırakıp, çekip-gittiler.

Hakikat-i İslâmiyeyle alâkası olmayan, kendi indî din anlayışıyla, çok yanlış yapan, Taliban isimli zalimanlar da, milletlerine acı, ıztırab ve göz yaşı döktürmeye başlayınca, oradan da kaçışlar hızlanıp, komşu memleketler olan Pakistan, İran gibi devletlerden sonra, Türkiye’ ye de gelmeye başladılar. Bir kısmının maksadı, Türkiye’ yi köprü olarak kullanıp, Avrupa’ya gitmek, bir kısmının da, eğer bizim devlet, onlara da, Suriye’lilerin muamelesini yaparsa, burada kalmak .

İşte, işin en dikkat edilecek noktası da, burası. Eğer, Afgan’ları da içerilere sokar, iskân ederseniz, “MA” plâkalı vasıta almalarına rıza gösterirseniz, o zaman olmaz. Tamam, Müslüman kardeşlerimiz, ama her şeyin  bir usûlü, yolu var. Bu vaziyete giren herkesi içerilere alırsak, çok vahim neticeler doğabilir. Neticede burası yol geçen hanı değil ki...

Eğer bir iyilik yapmak istiyorsanız, “DÜNYA LİDERİ” vasfınızla, o devletlerle iyi münasebetler ve sulh ile, vatandaşlarının, huzur ve sükûnlarının temin edilmesini sağlayın .

Allah, bu vaziyette olan, bütün mağdur insan ve milletlere yardım etsin .

Okunma Sayısı: 1445
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Azam Yılmaztürk

  10.9.2021 14:39:39

  Doğru söze ne denir Amenna ve saddakna

 • Hilal

  31.8.2021 17:26:48

  Osman abi gerçekten de, gündemin önemli bir konusuna, değişik açıdan yaklaşmışsınız . " Suriye' liler" ile ilgili yazınızı da, arşivden bulup okudum. Doğrusu tebrikler. Ta, o günlerden, bu günleri görmüşsünüz. Bu da elbette, Nur' un ve Yeni Asya mensubu olmanın bir özelliği galiba. Yine, objektif bir şekilde, hakikatleri dile getirmişsiniz. Kaleminize kuvvet abi .

 • Nahit Topaloğlu

  31.8.2021 17:14:48

  S.A. Zengin kardeşim, Üstadın Emevî camiindeki hutbesinin cuma hutbesi değil de bir başka gün yapılmış bir hitabe olduğu şeklindeki bir açıklamayı, Şahiner, Şamlı Hafız ağabeyin üstadın bu hutbesini babasıyla birlikte dinlediği şeklindeki hatalı bilgiyi de tashih ederek duyurdu. Bera-yı mâlumat... Fî emânillah

 • Abdurrahman

  31.8.2021 16:15:57

  Türkiye sadece Bursa'dan ibaret değildir. Suriye'den gelenlerin de Türkiye'de akrabaları olduğundan haberdar olduğunuzu tahmin ediyordum. çünkü Suriye ve Türkiye kara sınırın her iki tarafında müslüman Kürtlerin olduğunu hatırlatmak isterim

 • Ömer

  31.8.2021 15:08:04

  Tebrikler, güzel ifade etmişsiniz. Sizlerden sonra Suriye giriş çıkış yasaklanmıştı. YENİ ASYA camiası vazifesini yapmış maşallah. Sulh ve iyi münasebet kurmak anahtar kelimeler.

 • Ali

  31.8.2021 14:53:02

  Hükümet yanlış yaptı kader adalet etmiş olabilir. Üstad Suriye ile Türkiye' yi birleştireceğim demişti.Bu ideal gerçekleşiyor diye de bakabiliriz. Bu muazzam işin elbet şer ve zahmeti de olacak..

 • Hüseyin

  31.8.2021 06:20:44

  Bu mevzu çok ehemmiyetli Osman kardeş. İyiki el atmışsın, sağol. Haddizatında siyasi gibi görünsede siyasi bir yazı değil. Güzel tahlil etmişsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı