"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zübeyir, nurun kumandanıdır!

Osman ZENGİN
04 Nisan 2024, Perşembe
1970 senesinde 17’ye girmiş bir genç olarak Risale-i Nurlarla Ankara’da müşerref olmuştum.

O zaman abiler soruyordu “kardeş, nerelisin?” diye. Cevab veriyordum: “Abi annem Ankaralı, ben de, doğma büyüme Ankaralıyım. Ama babam, aslen Ermenekli.” Böyle der demez “Bu kardeş, Zübeyir ağabeyin hemşehrisiymiş” derlerdi. Tabii Zübeyir ağabey kimdir, bildiğim yoktu. (Hayâl - meyâl hatırladığım kadarıyla sanki bir defa Yeni Asya büromuzda bir defa görmüş gibiydim. Ama hiç muarefemiz olmamıştı.) Daha sonraları öğrendiğimde, meğer o üstadın ifadesiyle “Nurun kumandanı“ imiş.

Evet, asıl ismi “Mehmed Zeyver (dedelerinin ünvânı olan Zeyvergiller’den dolayı o isim konulmuş) olan “Ziver” ismini, üstadın “Zübeyir” yaptığı bu kahraman ağabeyimiz, gerçekten de, nurun acâib bir kumandanı idi. Üstadın vefatından sonra, onun meşreb ve yolunu devam ettirmişti. Şu anda, mustakim birçok nur cemaat mensublarının şikâyetçi olduğu ve “siyaset şeytanının” araya girmesiyle meydana gelen iftiraklara o hiç müsaade etmezdi. 

2 Nisan 1971 tarihi, bizim için; unutulmaz bir tarihtir. O gün rahmet-i Rahman’a uruc eden Zübeyir ağabeyi, her sene o gün hatırlarız. Allah, binlerce rahmet eylesin! Üstadın, şu şekilde: «Ey beni görmek isteyen âhiret kardeşlerim ve hemşirelerim! Bazı esbaba binaen şimdilik zaruret olmadan görüşmemek lâzım gelmiş. Zübeyir’i tam bir Said olarak tevkil ettim. Onunla görüşen, benimle görüşmüş gibi kabul ederim.»

Vahşi Şaban ağabeyden nakle göre: “Bir gün sadece Zübeyir Ağabey ve Üstad vardı. Üstad bana sordu: ‘Kardeşim, sen Zübeyir’i iyi bilir misin?’ Ben de ‘biliyorum Üstadım’ dedim. Üstad değneği aldı, Zübeyir Ağabeye vuruyor: ‘Bu taş. Bak, kaya. Hiç de konuşmaz. Câmid bu. Kardaşım Şaban! Bu öyle ahmak ki, 30 lirayı bıraktı, 30 kuruşa burada çalışıyor (PTT de memur olarak çalıştığını kastediyor).’ Zübeyir Ağabey de hiç ciddiyetini bozmadan kuzu gibi öyle duruyor. O hâlden, hiçbir şey anlamadım. Neyse... Aradan epey bir zaman geçti. Yine bir gün gittim kapıyı açtım. Üstad yine sordu: ‘Sen benim Zübeyir’imi tanır mısın?’ dedi. Tanırım Üstadım dedim. Üstad, bu defa ‘Ben Zübeyir’imi kâinata değişmem!’ dedi.”

Rahmetli Tahirî Mutlu ağabey’e müşkül bir mesele hakkında ne yapılması îcab edileceği sorulunca, şu cevabı vermiş: ‘’Bunu Zübeyir Ağabey’e sorun. Bu meseleyi O bilir. Her büyük zatın bir Sır Kâtibi vardır. Üstadın da Sır Kâtibi Zübeyir Ağabey’dir.’’ “Üstad Bediüzzaman Hazretleri matbuatı, gazeteleri takib eder, Risâle-i Nur’la alâkalı, herhangi bir şey olup, olmadığını merak ederdi. İşte, bu gazete okuma işini Zübeyir ağabey ile yaptığı gibi, içtimaî ve siyâsî meseleleri de, yalnız onunla konuşurdu. Üstadın, Zübeyir Ağabeye olan alâkası bir başkaydı.”

Üstad, zaman, zaman ağabeylere, Kur’an üstüne el bastırıp, “sadakat “yemini yaptırırmış. Bayram ağabeye dermiş ki: “Keçeli, beni âlet edersiniz, yemininizi bozarsınız, bana ihanet edersiniz diye korkuyorum. Ama bu câmid, bu taş kafalı Zübeyir hariç.” İşte, Zübeyir ağabey, böyle sadakat timsali bir ağabeyimizdi.

Zübeyir ağabeyi, vefatını 53. senesinde, rahmet ve minnetle yâ’d ediyoruz!

Okunma Sayısı: 1824
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  5.4.2024 00:38:12

  Allah  c.c. Üstad BEDIÜZZAMAN ve onun gibi İMAN, KUR'AN ve İLAYI KELAMULLAH için mücadele, mücahede ve müdafaa edip, maddi veya manevi irtibatlı olan ve VEFAT eden cümle SALİH ve SALİHAT, Mümin ve müminata, muvahhidîn ve muvahhidata gani gani RAHMET eylesin. Cümle aile efradı ve dostlarına sabr-ı cemil ihsan etsin. Mekanları cennet bahçesi olsun inşaallah. Amiiin,Amiiin, elfü elfi Amiiin.

 • Hüseyin

  4.4.2024 14:05:23

  Osman kardeş Allah razı olsun. Yine çok güzel bir mevzuuyu ele almışsın. Allah rahmet eylesin Zübeyir ağabeye. Şu kısım, makaleye ayrı bir hususiyet bahşetmiş [Şu anda, mustakim birçok nur cemaat mensublarının şikâyetçi olduğu ve “siyaset şeytanının” araya girmesiyle meydana gelen iftiraklara o hiç müsaade etmezdi. ]

 • Hüseyin Sönmez

  4.4.2024 11:37:35

  İstikamet üzeri yürümüş ağabeyimizin izinde Zübeyr’i Çizgide yürüyelim inşallah.

 • Esin

  4.4.2024 05:28:47

  Hocam size minnettarız

 • Mustafa

  4.4.2024 01:10:11

  Mekanı cennet olsun inşallah..Zübeyir abi rahmeti rahmana erken göçtü..Şükür ki,oluşturduğu ekol,bugün istikameti koruyan nur talebelerine rehber oldu..Hakiki Cumhuriyetçi,dindar,iştişareye çok önem veren sosyal , içtimai ve siyasi konulara hakim bir anlayıştaydı. Onun yüzü kirli mihraklar tarafından yok sayıldı...Risalei Nuru tarikat anlayışıyla okuyanlara yol verildi..Böylelikle hürriyeti,adaleti,meşvereti,aklı esas alan yol kapatıldı..Risalei Nurun dünyaya bu yüzü içerideki dinsiz piyonlar eliyle dünyaya gösterilmemeye çalışıldı, bundada maalesef başarılı oldular..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı